Главните нацистки военнопрестъпници пред съда в Нюрнберг
- Процесът срещу нацистите се води в града, от който започва преследването на евреите
- Разпитват 200 свидетели на 403 заседания, за да осъдят 24 от сподвижниците на Хитлер
На 20 ноември се навършват 74 години от първото съдебно дело от Нюрнбергските процеси. Това са дела срещу основните подбудители и извършители на Холокоста и Втората световна война по време на нацисткия режим в Германия. Провеждат се в град Нюрнберг от 1945 до 1949 г. Процесът срещу най-високопоставените нацистки лидери е най-запомнящ се, но паралелно с него има още 12 процеса. Сред общо 200 други нацисти, участвали в Нюрнбергските процеси, са доктори, обвинени в провеждане на медицински експерименти върху пленници, адвокати и съдии, натоварени с изпълнението на програмата за "чиста раса", както и военни офицери, обвинени в жестокост.
Градът не е избран случайно - през 1935 г. в него са приети т.нар. Нюрнбергски закони, узаконяващи правото на нацистката държава да започне преследването на евреите и последвалия Холокост и етническо прочистване. През 20-те и 30-те години Нюрнберг, символ на възхода на Третия райх, е домакин на мащабни пропагандни митинги. Затова и победителите във Втората световна война го намират за най-подходящото място за
символичната смърт на райха
Въпреки че градът е в развалини, Дворецът на правосъдието (Нюрнбергската съдебна палата), остава почти непокътнат. Избран е за арена на съдебните процеси, защото има голям затвор - за 1200 души. Първият и най-известен процес започва на 20 ноември 1945 г. и е насочен срещу основните военни престъпници. За делото прозорците на Нюрнбергската съдебна палата са зазидани - от съображения за сигурност. Липсвала е естествена светлина. През специални отвори в стените кинооператори и фотографи са заснемали случващото се, имало е аудиозапис, а стенографите на процеса се сменяли на всеки 25 минути. До края на процеса на 1 октомври 1946 г., когато са прочетени присъдите, се провеждат 403 заседания. Стенографирани са над 20 000 страници. По време на процеса трибуналът трябва да разгледа над 3000 документа и да разпита около 200 основни свидетели.
Идеята за международен наказателен трибунал е приета на Лондонската конференция през август 1945 г. Приет е Уставът на Международния военен трибунал, като година по-късно Общото събрание на ООН потвърждава принципите му. Като обвиняеми са привлечени 24-ма от най-известните лидери на нацисткия режим. Срещу тях има
6 основни обвинения:
Използване на Нацистката партия за агресия срещу суверенни държави, агресивни действия срещу Австрия и Чехословакия, нападение срещу Полша, агресивна война срещу целия свят (1939-1941), нападение срещу СССР в нарушение на Договора за ненападение между Германия и СССР от 23 август 1939 година, съвместно с Италия и Япония - агресивна война срещу САЩ (ноември 1936 - декември 1941 година). Процесът е "революция" в историята на международното право. Но споровете за неговата легитимност продължават и до днес, като са отправна точка за легитимността на Международните трибунали за престъпленията в бивша Югославия, Руанда, а също така и на Международния наказателен съд в Хага. Факт е обаче, че независимо от критиките процесът дефинира термините агресивна война, престъпления срещу човечеството, престъпления срещу мира. И утвърждава т.нар. Нюрнбергски принципи относно определението за военно престъпление:
Принцип I - Всяко лице, което извърши действие, което представлява престъпление по международното право, носи отговорност и подлежи на наказание.
Принцип II - Фактът, че вътрешното право не налага наказание за действие, което представлява престъпление по международното право, не оправдава лицето, което извършва действието от отговорност по международното право.
Принцип III - Фактът, че едно лице, което извършва действие, представляващо престъпление по международното право, е действало като държавен глава или отговорно лице от кабинета не го освобождава от отговорност по международното право.
Принцип IV - Фактът, че едно лице действа съгласно нареждане на правителството или висшестоящ, не го освобождава от отговорност по международното право, тъй като
моралният избор на практика е бил възможен за него.
Принцип V - Всяко лице, обвинено в престъпление по международното право, има право на справедлив процес според фактите и закона.
Принцип VI - Престъпленията, посочени тук, са наказуеми по международното право:
(a) Престъпления срещу мира:
(I) Планиране, подготовка, иницииране или водене на агресивна война или на война в нарушение на международните договори, споразумения или уверения;
(II) Участие в съвместен план или конспирация/заговор за извършването на което и да е от действията, споменати в (т).
(b) Военни престъпления: Нарушаване на законите и обичаите на войната, включващи, но не ограничаващи се до избиване, малтретиране или депортиране за принудителен труд на цивилно население за каквато и да е цел от или в окупираните територии; избиване или малтретиране на военнопленници или морски екипажи, убиване на заложници, ограбване на публична или частна собственост, безпричинно и произволно унищожаване на градове или села или опустошаване без военна необходимост.
(c) Престъпления срещу човечеството: Избиване, унищожаване, поробване, депортиране или други нехуманни действия, извършени срещу цивилното население, или преследване на политическа, расова, или религиозна основа, когато същите действия са извършени в изпълнение или във връзка с което и да е престъпление срещу мира или военно престъпление.
Принцип VII - Съучастничество в извършването на престъпление срещу мира, военно престъпление или престъпление срещу човечеството според Принцип VI е престъпление по международното право. В международното право за
агресивна война
се смята всяка война, чиято цел е не да отблъсне инвазия или да отвърне на атака на територията на суверена държава. Тази дефиниция произтича от доктрината за справедливата война и преди всичко - хартата на Обединените нации, която обезпечава изконното/иманентното право на индивидуална или колективна самозащита при въоръжено нападение.
В крайна сметка Нюрнбергският процес дава своя принос върху развитието на международното наказателно право, като налага три основни извода.
Първият е че всички лица независимо от статуса и професията им могат да бъдат подвеждани индивидуално под отговорност за поведението им по време на война. Те не могат да се оневинят, обвинявайки държавата или армията за конкретно престъпление. Вторият извод е, че никой не може да се оправдае за извършено престъпление, като заяви че е действал по заповед на висшестоящите. Въпросните лица са ограничени от нормите на международното право при изпълнението на заповеди на своите ръководители. И третият извод е ясното дефиниране на три самостоятелни типа военни престъпления наказуеми от международното право - престъпления срещу мира, престъпления срещу човечеството и престъпления, нарушаващи международни договори и споразумения. Тези изводи спомагат за създаването на Универсалната декларация за човешките права (1948), Конвенцията за геноцида (1948) и Женевската конвенция за законите на войната (1949).
Палачът Уудс прави бизнес от въжетата на обесените
Екзекуциите в двора на затвора отнели два часа
"Time" твърди, че били къси, за да е смъртта мъчителна, САЩ отричат
В ранните часове на 16.10.1946 г. осъдените нацистки престъпници са обесени един по един в двора на затвора към Нюрнбергската съдебна палата. "Надявам се тази екзекуция да бъде последен акт на трагедията от Втората световна война", казва последният от обесените - Артур Зайс-Инкварт. Екзекуциите отнемат около 2 часа. Извършени са от американския професионален палач Джон Уудс. Негова "визитна картичка" става клупът с 13 намотки. "Не бях нервен. Човек не може да си позволи да бъде нервен, когато върши подобно нещо", споделя по-късно той пред списание "Time". Изданието цитира свидетели, които твърдят, че въжетата били прекалено къси, което причинявало бавна и мъчителна смърт. Армията на САЩ отрича това. След войната Уудс прави успешен "бизнес" с оръдията на труда си. Според американско поверие въже, с което е обесен човек, носи щастие. И така палачът започва да продава парчета от въжетата. След като те свършват, купува нови и ги представя за автентични пред купувачите.
СМЪРТНА ПРИСЪДА ЧРЕЗ ОБЕСВАНЕ
- Мартин Борман - Наследник на Рудолф Хес като секретар на Нацистката партия, след бягството на Хес в Англия. Личен секретар на Хитлер. Получава задочно смъртна присъда. Обявен за мъртъв от западногермански съд през 1973 година.
- Ханс Франк - Първоначално губернатор на Краков, а по-късно генерал-губернатор на окупирана Полша.
- Вилхелм Фрик - Министър на вътрешните работи при управлението на Хитлер до 1943г. Последен ръководител на Бохемия и Моравия.
- Херман Гьоринг - Райхсмаршал, Командващ Луфтвафе (военновъздушните сили на Германия). Самоубива се с цианкалий часове преди екзекуцията.
- Алфред Йодл - Заместник на Кайтел и началник на Оперативния щаб на Вермахта. През 1953 година Германският денацификационен съд го оневинява за престъпления срещу международните закони
- Ернст Калтенбрунер - СС лидер, началник на Управлението за безопасност. Един от създателите на концентрационните лагери.
- Вилхелм Кайтел - Фелдмаршал, Главнокомандващ Вермахта.
- Йоахим фон Рибентроп - Нацистки министър на външните работи
- Алфред Розенберг - Главен идеолог на националсоциализма, по-късно протектор на окупираните съветски територии.
- Фриц Заукел - Обергрупенфюрер от СС. Главен идеолог на програмата за принудително използване на военнопленници и граждани като работна ръка.
- Артур Зайс - Инкварт - Райхскомисар на окупирана Нидерландия, Министър без портфейл.
- Юлиус Щрайхер - Идеолог на преследвания срещу евреите, издател на нацисткият вестник "Дер Щурмер".
ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР
- Рудолф Хес - Заместник на Хитлер. В опит да сключи мир с Великобритания, пилотирайки самолет, се отправя към Шотландия през 1941, където е задържан от британски военни като военнопленник.
- Валтер Функ - Министър на икономиката при Хитлер.
- Ерих Редер - Командващ военноморските сили до 1943 година, наследен от Дьониц; освободен поради здравословни причини на 26 септември 1955.
20 ГОДИНИ ЗАТВОР
- Балдур фон Ширах - Главнокомандващ Хитлеровата младеж, гаулайтер на Виена.
- Алберт Шпеер - Личен архитект на Хитлер и Министър на въоръженията и военната промишленост.
15 ГОДИНИ ЗАТВОР
- Константин фон Нойрат - Министър на външните работи до 1938, наследен от Рибентроп; освободен поради влошено здравословно състояние на 6 ноември 1954
10 ГОДИНИ ЗАТВОР
- Карл Дьониц - Командващ Военноморския флот на Германия. Президент на Германия след смъртта на Хитлер . Обвиненията отправени към Дьонитц са основно свързани с многото потопени кораби от поверените му подводни сили.
ОПРАВДАНИТЕ
- Франц фон Папен - Канцлер на Германия до 1932 г., става вицеканцлер след 1933 година. Въпреки че е оправдан от Нюрнбергския процес, по-късно, през 1947 година, на Германския денацификационен процес е намерен за виновен по обвинения във военни престъпления и осъден на 8 години тежък физически труд.
- Ханс Фритцше - Завеждащ нацистката пропаганда в Министерството на пропагандата. Заместник на Йозеф Гьобелс.
- Ялмар Шахт - Довоенен президент на Райхсбанк, министър на икономиката, впоследствие министър без портфейл.
ОТПАДНАЛИ ОТ ПРОЦЕСА:
- Роберт Лай - Председател на германския трудов фронт, самоубива се преди началото на процеса на 25 октомври 1945 г.
- Густав Круп фон Болен - Главен нацистки индустриалец, собственик на "Фридриг Круп" АГ. Поради влошено здраве не са му повдигнати обвинения.
Съдии, прокурори и адвокати
За първи път съдии от 4 държави
Нюрнбергският процес срещу най-високопоставените нацистки лидери е първият по рода си в света, в който вземат участие съдии от 4 държави - САЩ, СССР, Франция и Великобритания. Те предоставят главни съдии и заместници. Председател е британецът Джефри Лорънс.
Съдийски състав: Полковник сър Джефри Лорънс (главен съдия, Великобритания), сър Норман Бъркет (заместник, Великобритания), Франсис Байдел (главен съдия, САЩ), Джон Паркър (заместник, САЩ), професор Анри Донедю дьо Вабр (главен съдия, Франция), Робер Фалко (заместник, Франция), генерал-майор Йона Никитченко (главен съдия, СССР), олковник Александър Волчков (заместник, СССР)
Прокурори: Робърт Х. Джаксън - главен прокурор от САЩ, сър Хъртли Шоукрос - от Великобритания, генерал-лейтенант Роман Руденко - от СССР, Франсоа дьо Ментон и Аугуст Шамптие де Рибез - от Франция
Адвокати: Телфорд Тейлър, майор сър Дейвид Максуел-Фейв, сър Джон Уилър-Бенет, Антъни Мареко
Ражда се симултанния превод
Симултанният превод се ражда именно на Нюрнбергските процеси. Тъй като обвиняемите, съдиите и адвокатите говорят на немски, френски, английски и руски, езиковата бариера заплашва делото с провал. Разработването на нова система за незабавен превод обаче спасява процеса. Тя позволява на всеки участник да чува в слушалките си превод на казаното в реално време. Това позволява процесите да се провеждат около 4 пъти по-бързо, отколкото, ако преводът е бил консекутивен.
Парадоксът на защитата
Нюрнбергската защита се основава на фразата, че обвиняемият е "следвал заповеди" (Befehl ist Befehl), поради което не бива да носи отговорност за извършените престъпления. Преди края на войната Съюзниците допускат, че такъв тип защита може да бъде използвана от обвиняемите и затова на Лондонската конференция специално заявяват, че това не е валидна защитна стратегия. По-късно американските военни приемат този постулат като предвиждат правило, което да анулира такава защита, с довода че американският военен може да откаже да изпълни противозаконни заповеди. Но все пак "Нюрнбергската защита" продължава да се използва често с аргумента, че противозаконната заповед представлява дилема, на която правото не дава решение. Този, който откаже да изпълни заповед, може да бъде съден, а в някои страни и осъден на смърт, а този, който я приеме и изпълни, също ще бъде съден. Такъв вид защита за последно се използва по време на разследването за насилието над затворници от американски военни в затвора Абу Гариб в Ирак.
Гьоринг получил отровата с подкуп, даден от жена му
Как райхсмаршал Херман Гьоринг, командващ Луфтвафе (военновъздушните сили на Германия), се самоубива с цианкалий часове преди екзекуцията на 16 октомври 1946 г. остава дълго време загадка. Пред Нюрнбергския военен трибунал Гьоринг апелира да бъде застрелян като войник, вместо да бъде обесен като обикновен престъпник, но съдът отхвърля искането му.
Въпреки това той избягва присъдата като в нощта на 15 октомври 1946 г., само няколко часа преди екзекуцията, поглъща капсула цианкалий. Намират го облечен в копринена пижама. До него има предсмъртно писмо към съпругата му, в което Гьоринг отново обяснява, че е готов да умре, но чрез разстрел, но не и да бъде обесен. "Реших да отнема собствения си живот, за да не бъда екзекутиран по такъв ужасен начин от враговете си", пише нацистът. Първоначално има две версии как Гьоринг се е сдобил с отровата. Първата гласи, че той лично подкупва стража си, като му дава златен часовник, химикалка и табакера. Според втората Гьоринг получава капсулата в писалка, която му е предадена от стража по молба на тайнствена жена. В последните години като най-достоверна и подплатена с доказателства се установи третата версия - отровата е дадена от американския охранител Хърбърт Стиверс. Според признанията му пред журналисти малко преди смъртта си той получил отровата от съпругата на Гьоринг и я предал на нациста срещу солиден подкуп. Тялото на Гьоринг, както и телата на останалите екзекутирани нацисти, е оставено на мястото за екзекуции за свидетелите на изпълнението на смъртните присъди. Телата са кремирани в Мюнхен, а праховете им са разпръснати над река Изар.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com