12 ноември. Денят на най-смъртоносния сблъсък във въздуха

Връща спомените за зловещата самолетна катастрофа в Индия

12 ноември. Денят на най-смъртоносния сблъсък във въздуха | StandartNews.com

Било обикновена тиха вечер в селата на индийския град Чархи Дадри, само на 100 км южно от Делхи. Последните фойерверки по случай основния индийски празник Дивали утихнали и жителите се подготвяли за обичайните си работни дни. Точно в 18:45 ч., с необичайна за Индия точност, Boeing 747 прелитал над тези села три пъти седмично, следвайки полет SVA 763 на Saudi Airways.

Така индийското списание India Today започна репортажа си за драматичното събитие от 12 ноември 1996 г., когато в небето над тези села се случи най-смъртоносния сблъсък във въздуха в света, най-смъртоносния авиационен инцидент в Индия и третият най-смъртоносен авиационен инцидент в историята на авиацията.

Полет 763 от Делхи до Джеда превозвал индийски петролни работници, летящи за работа в Саудитска Арабия.

Същата вечер товарен самолет Ил-76 ТД излетял от Казахстан за Делхи с 10 членен екипаж и 27 пътници – от Русия и Киргизстан.

Около 18:40 ч. местно време и двата самолета - саудитския, който излетял от Делхи, и казахстанския, който се готвил да кацне там след 15 минути - се озоваха в един и същи район.

Самолетите били пилотирани от индийски диспечер в Делхи на име Дата. Поддържана била комуникация с двата самолета и диспечерската служба била спокойна, че те летят на различни нива. Когато обаче двете зелени маркировки на монитора на Дата се свързали и след това изчезнали от екрана, диспечерът осъзнал, че непоправимото се е случило.

Секунди по-късно командирът на американския военно-транспортен самолет Lockheed C-141 Starlifter, който летял наблизо, съобщил, че е видял ярка светкавица в облака. Облакът изведнъж проблесна яркочервено, извикал с ужас капитанът.

По-късно се оказало, че в резултат на сблъсъка опашката на Ил-76 е докоснала лявото крило на саудитския самолет, след което последният е започнал да се разпада във въздуха.

В резултат на сблъсъка и двата самолета били унищожени, останките били разпръснаха в радиус от 7 км. Според някои съобщения двама или четирима пътници на пътническия самолет били намерени живи, но поради нараняванията си починали преди да пристигнат лекарите.

Комисия за разследване на самолетната катастрофа установява, че пилотите са получили ясни инструкции. На саудитците било наредено да летят на височина от 14 хиляди фута, а на казахите - да не се спускат под 15 хиляди фута. По този начин, следвайки инструкциите, самолетите трябвало да се разминат с разлика от 300 м височина.

Стенограмата на разговорите обаче показала, че екипажът на казахстанския самолет не е спазил инструкциите, а е продължил да се спуска.

"Имахме лош опит с тези пилоти от бившия СССР. Те не говорят много добре английски. Когато са помолени да повторят инструкциите, които са им дадени, те често казвали "разбрах" и изключвали радиото", цитира вестник "Индипендънт" неназован представител на летището в Делхи.

Според доклада индийските ръководители на полети също често се оплаквали, че пилотите от бившия СССР понякога правели грешки при изчисляването на височината и разстоянието, тъй като са свикнали да използват метричната система, а не футовете.

Пренебрегвайки изискванията на диспечера за поддържане на височина от 15 хиляди фута, казахският екипаж се е спуснал до коридора на саудитския лайнер от 14 хиляди фута (4300 метра), а секунди преди сблъсъка, осъзнавайки грешката, капитанът на казахите изкомандвал „пълна газ“. Самолетът започнал да се изкачва, но се сблъскал с приближаващия саудитски самолет.

По-късно казахстанската страна заяви, че пилотите са били принудени да летят по-ниско поради повишена турбуленция, но индийската страна отрече тези данни, позовавайки се на метеорологичен доклад.

Статията на индийското списание за катастрофата завършва отново с местните селяни, които се събрали на мястото на катастрофата и откраднали всички ценности на загиналите пътници. Телата били транспортирани с колички до моргата на най-близката болница, но една трета от мъртвите така и не били идентифицирани.

Бившият киргизки пълномощен представител в Делхи обяснил, че самолетът бил нает от реномирани търговци от Киргизстан, които качили на товарния самолет повече от 30 тона стоки.

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай