Путин подхвана допинга (ОБЗОР)

Олимпийската шампионка на 800 метра Марина Савинова е сред обвинените в употреба на забранени стимуланти и е заплашена с доживотна дисквалификация. По признания на вътрешен източник, атлетите са плащали по 700 евро на Григорий Родченко, за да прикрива пол

Путин подхвана допинга (ОБЗОР) | StandartNews.com

Руският президент Владимир Путин ще обсъди скандала с допинга, който може да извади Русия от Олимпидаата в Рио, със спортния министър Виталий Мутко. "Двамата не са имали контакти, но през тази седмица имаме планирани мероприятия на олимпийска спортна тематика", заяви Дмитрий Песков, пресаташе на държавния глава. Отговорните фактори в Русия не отрекоха обвиненията, но признаха, че ги приемат с едно наум.

"Следях внимателно изявленията и съм съгласен с Виталий Мутко, че в тази работа има преднамереност, обясни бившият биатлонист Вячеслав Тихонов, "Ни най-малко не се съмнявам в това и съм го изпитвал на гърба си, докато бях президент на Съюза на биатлонистите. От друга страна, те очевидно са търпели, търпели и накрая решиха да действат. Не бива да наливаме масло в огъня и да обясняваме, че ние не сме такива и че подобни неща се случват и в други държави. Иначе настройваме всички срещу себе си." Руското спортно министерство също беше резервирано: "Откриваме голяма разлика между информацията на журналистите и проверените факти и доказателства. Призоваваме WADA да работи с реални факти и доказателства при разследването."

 

Двама разделят пешкира за допинга

Доайенът на руската спортна медицина Сергей Португалов и френският доктор Габриел Доле засега са изкупителните жертви на скандала с употребата на допинг от руските спортисти. Скандалът беше разкрит от независима комисия на световната антидопингова агенция WADA, а обвиненията са и за осигуряване на чадър от страна на властите в Кремъл. Едно от изричните искания е именно за отстраняването на Португалов от поста му на шеф на медицинската комисия на руската атлетика. Той е сочен като човекът, осигурявал и лично раздавал забранените стимуланти. Професор, специалист на световно ниво по фармакология и антидопинг, той е стара номенклатура и централна фигура в подготовката на руските олимпийци още от 70-те години на миналия век. Д-р Доле - човекът, отговорен за борбата с допинга в IAAF до края на 2014 г., директно беше арестуван от френската полиция (седалището на федерацията е в Монако). При обиск в дома му на Лазурния бряг през ноември бяха иззети 87 000 евро, а по информация на "Експрес", той е получил общо 190 000 евро, за да си трае в няколко случая при употреба на допинг - поведение, определяно като "пасивна корупция". Арестът му съвпадна със смъртта на легендарния във Франция триатлонист Лоран Видал, починал на 31 години от сърдечен удар.

Отделно WADA отне лиценза на антидопинговата лаборатория в Москва, а освен това има съмнения за наличието на втора, тайна лаборатория, която имала същия капацитет и чиято задача е била да филтрира резултатите. Всички проби от кръв и урина, които са се съхранявали в официалната лаборатория, ще бъдат транспортирани в друга акредитирана лаборатория. WADA обаче твърди, че по нейни сведения 1417 проби са били унищожени от шефа на лабораторията Григорий Родченко. Московската лаборатория може да подаде апелация в Спортния арбитражен съд в Лозана в следващите 21 дни.
WADA ултимативно настоява и за дисквалифицирането на руската атлетика, което означава отсъствие от олимпийските игри в Рио догодина. IAAF обяви, че ще разгледа временното, или дори пълното изключване на руската лекоатлетическа федерация от редиците си. Централата даде и ултиматум на братушките да дадат официално становище до 18 ноември.
Няколко дни по-рано във Франция беше арестуван бившият шеф на IAAF Ламин Диак. Едно от обвиненията срещу него е, че е взимал подкупи, за да прикрива употребата на допинг сред руските спортисти.

 

Шеф на Диамантената лига:

Ямайка и Кения също са съмнителни

Скандалът разтърси спорта до дъно, но дали и този път можем да имаме доверие на IAAF, пита риторично Патрик Магяр, съорганизатор на Диамантената лига и бивш шеф на швейцарската лека атлетика. "Говорим за криминална система, която трябва да бъде ограничена, заяви той. - Публична тайна е, че и в други държави, като Ямайка и Кения борбата с допинга не работи. Президентът на кенийския олимпийски комитет беше много, много критичен към усилията в битката със забранените средства и очаквам нещо да се случи. В Ямайка положението отново е твърде особено. Мнозина ямайски лекоатлети не тренират в своята родина, а в САЩ. Дали можем да вярваме на резултатите в леката атлетика? И тук, както и в други спортове, се лъже, но лошото е, че тук всеки резултат може да се постави под съмнение. Можем само да се надяваме това събитие да бъде прието от IAAF като шанс за прочистване - колкото може по-бързо. Нанесените щети в атлетика не са от днес и от доста време имаше разкрития и слухове, но вече имаме документи и доказателства", заключи Магяр.

Стефка чака централата

да реши дали руската федерация по лека атлетика е виновна по обвиненията. Председателя на БОК Стефка Костадинова определи допинг скандала като крайно неприятен. "Вчера по предложение на УАДА излезе информация, че искат да спрат руската атлетика. Но в момента международната федерация ИААФ прави вътрешно разследване. Така че дайте да изчакаме да видим какво ще покажат резултатите. Позицията на БОК, е че първо от ИААФ трябва да обявят своето решение", заяви световната рекордьорка в скока на височина. Според Костадинова никой не е застрахован от подобни обвинения и никой не може да бъде сигурен, че няма да бъде забъркан в такъв скандал. "Никога не казвай никога, аз не мога да коментирам. Не съм адвокат не съм прокурор, аз съм един човек, спортист, на всякъде може да се случи. Всяка федерация може да бъде обвинена. Всеки е невинен до доказване на вината. Не мога да ви кажа защото точно Русия стана жертва", отсече Стефка Костадинова.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай