Проучване: В България бавят пари и уреждат мачове

Проучване: В България бавят пари и уреждат мачове | StandartNews.com

София. Само 54,9% от футболистите в българското първенство получават навреме заплатите си. А 27,1 знаят за уредени мачове в шампионата. Това показва проучването на международната федерация на професионалните играчи (FIFPro) за Източна и Южна Европа, наречено "Черната книга". В анкетата участваха 3357 футболисти от 12 страни - България (204), Хърватия, Чехия, Гърция, Унгария, Казахстан, Черна Гора, Полша, Русия, Сърбия, Словения и Украйна.

Резултатите от анкетните карти показват, че най-големите проблеми в българското първенство са забавянето на заплатите и уреждането на мачовете. 45,1% от нашите професионални играчи не са получавали заплатите си навреме. Повечето от тях - 83,5%, е трябвало да чакат от 1 до 3 месеца, за да вземат полагащото им се по договор възнаграждение. 14,3% пък са чакали от 3 до 6 месеца. Това показва, че от всички 22-ма титулярни играчи в мач близо на 10 са били забавяни заплатите. На хартия всичко изглежда добре за футболистите в България, защото 96,6% имат подписан трудов договор, в който е посочена цялата им заплата. Но явно това не е гаранция, че клубовете плащат навреме. Според 93,4% от тези играчи, които са чакали заплатите си, причина за забавянето е твърдението на клубовете, че касата им е празна. Най-зле обаче е положението в Черна гора, където само 6% от играчите са получавали заплатите си навреме. По-зле от нас са също в Гърция (32,5%) и Хърватия (39,8%). Най-редовно си прибират надницата в Русия (84,8%), Украйна (84,5%), Унгария (77,9%) и Казахстан (75%).

Проблеми в българското първенство има и с премиите - 37,3% от играчите не са ги получавали навреме. Повечето футболисти посочват, че бонусите им са колективни, но е странно, че 92,5% от тях не притежават копие, описващо схемата на плащане на тези премии.

Уговарянето на мачове е следващият голям проблем в България, става ясно от допитването. 13,2% от анкетираните 204 футболисти твърдят, че са се опитвали да ги подкупят да играят симулативно. Това прави средно по трима на мач. По-напред от нас са само в Гърция, където 30,3% от футболистите са имали контакт с тото мафията, и в Казахстан - 34,3%. В България 27,1% от играчите са убедени, че се уреждат мачове. В Гърция процентът е най-голям - 47,2, следват Чехия (46,4%), Казахстан (44,1%) и Русия (43,5%).

Проблеми в българското първенство има също така със самостоятелното трениране и расизма. 7,8% от анкетираните играчи признават, че са били принуждавани да тренират сами, като най-често срещаната причина за това са контузиите (68,8%). 7,4% от футболистите пък са били жертва на расизъм или друга дискриминация, най-често от феновете (66,7%), но също така и от играчи на съперниците (33,3%).

От FIFPro уточняват, че най-голямата пречка при събирането на информацията е бил страхът на футболистите от българското първенство да говорят срещу работодателите си. Представители на FIFPro е трябвало няколко пъти да се срещат с отборите, за да склонят поне някои играчи да участват в анкетата. По време на допитването клубовете нарочно не са били уведомени за протичането му, за да не помагат или пречат на процеса. Само няколко играчи са проявили истински интерес да попълнят въпросника с обяснението, че не вярват ситуацията им да се промени към по-добро. По-късно, когато футболистите били помолени да разкрият по-детайлно проблемите си, те отказали, защото се страхували да не загубят работата си.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай