Шефското кресло във ФИФА минава за второто най-важно в света на спорта след това в Международния олимпийски комитет. За боса на световния футбол няма затворени врати при президенти, премиери, крале, шейхове. А спонсорите направо се тълпят да дадат парите си.
Вече 16-години Сеп Блатер удържа върха, въпреки че атаките към него не спряха през годините. Скандали за корупция, непремерени реплики, странни избори на домакини, стотици милиони загуби в проекти. Какво ли не се изсипа върху 78-годишния швейцарец, който взе поста през 1998 година от Жоао Хавеланж. И нямаше проблеми да бъде преизбран три пъти. По правило Сеп винаги излизаше чист, докато главите на шефовете под него падаха една по една. Не случайно от английската асоциация, където се спотайват едни от най-яростните му врагове, го нарекоха Дон Корлеоне на футбола. Точно англичани, холандци и французи, водени от боса на УЕФА Мишел Платини, се обявиха за махането на швейцареца от власт. За целта те искаха ограничение във възрастта за избора на президент на ФИФА. Вчера сутринта българско време Сеп Блатер ги победи. Конгресът в Сао Пауло гласува против всякакви възрастови ограничения. Така швейцарецът ще може да се кандидатира за пети мандат. Как да му откажеш? Балтер предложи по 750 000 долара бонус за всяка федерация плюс шесторно повече за конфедерациите. За едни това е купуване на гласове, но за други просто бонус от милиардите на ФИФА. Само от Мондиал 2014 г. освободените от данъци футболна машина ще генерира печалба от 2,5 милиарда долара.
Така Сеп Блатер набързо тушира надигащите се вълни на недоволство покрай избора на Катар за домакин на Мондиал 2022. И, разбира се, съмненията в подкупи, дадени от шейховете. Дори чрез публикации топката отиде по-скоро в полето на главния му съперник Мишел Платини. Оказа се, босът на УЕФА, също е лобирал здраво за катарците.
Най-големият скандал около Блатер през годините гръмна с продажбата на телевизионни права чрез посреднически фирми. Бившият му генерален секретар Мишел Зен-Руфинен извади преди Мондиал 2002 документи, че договор с компанията ISL е докарал близо 100 милиона долара загуби на ФИФА. Най-мащабната атака в историята бе парирана и благодарение на тогавашния шеф на БФС Иван Славков. Батето стана на конгреса на ФИФА и дръпна прочувствена реч, в която призова да се гледа напред, а да не се броят стари загуби. В знак на благодарност Блатер даде пари за нова сграда на БФС, тази на улица "Иван Асен II". После пак показа признателност. При обвиненията срещу Батето, отправени във филма "Да купиш игрите", Сеп Блатер до край защитаваше българина. Четирима от най-висшите чиновници, включително и почетният шеф на ФИФА Жоао Хавеланж, получиха обвинения, че са взимали подкупи от фалиралата ISL. Не и Блатер, той излезе чист.
Швейцарецът е опитен в апаратните игри. Обвиняват го, че давал по 100 000 долара за глас още при първия си избор за шеф на ФИФА през 1998 година. На последните избори пък отказа съперника си Бин Хамам, след като последният беше обвинен във взимане на подкупи заедно с Джак Уорнър, шеф на КОНКАКАФ (Северна и Централна Америка плюс Карибския Басейн). Самият Блатер също беше нищен, но отново излезе чист - не знаел за подкупите.
Известни са и словесните изцепки на швейцареца. Той изръси, че в Южна Америка много биха се гордели с Джон Тери, който сложи рога на съотборника си Уейн Бридж. При жребия за Мондиал 2014 г. пък обяви минута мълчание в памет на Нелсън Мандела и го прекъсна сам още в 11-ата секунда. Проблемите с расизма препоръча да бъдат решен елементарно: като засегнатите си стиснат ръцете. Гейовете също му скочиха за неглижирането на проблема с човешките права в Катар и Русия. Европейският парламент посвети стотици страници разследвания на машинациите във ФИФА. После от Брюксел скочиха срещу идеите на швейцареца да ограничи броя на чужденците в клубовете. Но Сеп Блатер не се трогна.
Трябва да му се признае и хубавото. Разшири не само географията на футбола с организиране на първото световно първенство в Азия и първото в Африка. Той наблегна на развитието на любимия спорт сред жените и не сбърка. Въведе не малко промени в правилата, които проработиха. Последната му идея е съдиите да получат правото на две повторения, каквито отдавна има в други спортове. Най-важното е, че милиардите не спират и макар да враждува с Европа, останалите континенти обичат Сеп Блатер. И парите му!
Той е
Йозеф "Сеп" Блатер е роден на 10 март, 1936 година във Висп, Швейцария. Учи в Санкт Мориц, после завършва икономика и бизнес в Университета в Лозана. Работи куп неща: шеф на отдел "Публични отношения" в туристически борд, шеф на спортния отдел на марката часовници "Longines". Секретар е на щвейцарската федерация по хокей. Любопитното е, че ранните 70-години на миналия век оглавява организация, която е против смяната на дамските жартиери с чорпогащници. Блатер има зад гърба си три брака и една дъщеря.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com