Ботас би на старта във Формула 1

Хамилтън отнесе наказание и излетя от тройката в Австрия

Ботас би на старта във Формула 1 | StandartNews.com

Пилотът на "Мерцедес" Валтери Ботас завърши на първо място в Гран при на Австрия на пистата "Ред Бул Ринг" край Шпилберг. Това беше първи старт за сезона във Формула 1. Втората позиция остана за монегасеца Шарл Льоклер с "Ферари", а британецът Ландо Норис с "Макларън" взе третото място от сънадордника си и световен шампион Люис Хамилтън в последния възможен момент, като така записа първи подиум в кариерата си, пише БНР. Всъщност Хамилтън пресече финалната линия втори, единствено зад Ботас, но заради наложено му наказание от 5 секунди за сблъсък с Александър Албон ("Ред Бул") той се смъкна до четвъртата позиция. Състезанието в Австрия даде официален старт на сезон 2020 във Формула 1. Надпреварата при най-бързите болиди трябваше да започне още в средата на март месец, но заради пандемията от COVID-19 до момента това не бе възможно. Логично голямата пауза без състезания свали от качеството на състезанието и то бе съпътствано с куп пилотски и технически грешки. Заради тях едва 11 от общо 20 пилоти на старта успяха да достигнат и до финала, а многото отпадания направиха работния ден на колата за сигурност доста напрегнат. Валтери Ботас, който спечели съботната квалификация, бе сред малкото, които успяха да запазят концентрация по време на цялото състезание. Той бе начело от самото начало и в нито един момент не изпусна лидерската позиция.

Финландецът пресече финалната линия за общо време от 1 час, 30:55.739 минути. Много по-интересно бе състезанието надолу в колоната. Хамилтън, който вчера остана втори в квалификацията, бе наказан с три места на стартовата решетка заради игнориране на жълти флагове в третата част на съботната квалификация. Това даде много добри позиции на старта на домакините от "Ред Бул", но техните пилоти не успяха да се възползват от тях. Холандецът Макс Верстапен, който взе победите в Австрия през 2018 и 2019 година, отпадна първи в 14-ата обиколка, когато колата му изгасна. Съотборникът му Александър Албон се движеше в тройката до втората поява на колата за сигурност и след рестартирането опита да изпревари Хамилтън за втората позиция, но това доведе до сблъсък между двамата, който в крайна сметка доведе до отпадането и на тайландеца. Маршалите разгледаха ситуацията с удара между двамата пилоти и наказаха Хамилтън с пет секунди. При малкото оставащи обиколки до края световният шампион нямаше време за реакция и това в крайна сметка го остави на четвърто място, тъй като Льоклер и Норис успяха да финишират на по-малко от 5 секунди зад него. Норис дори записа и най-бърза обиколка в състезанието в самия му край. Челната шестица бе допълнена от втория пилот на "Макларън" Карлос Сайнс-младши, както и от мексиканеца Серхио Перес с "Рейсинг Пойнт". Четирикратният световен шампион Себастиан Фетел от "Ферари" остана на 10-о място в крайното класиране.