Австралийка спечели финала на WTA

Барти би за титлата украинката Свитолина

Австралийка спечели финала на WTA | StandartNews.com

Австралийката Ашли Барти спечели финалния турнир на Женската тенис асоциация (WTA), който се проведе в китайския град Шънчжън. За победителката това бе дебют в турнир от този ранг. За първото място Барти победи защитаващата титлата си украинка Елина Свитолина с 6:4, 6:3. За австралийката това е първа победа над Свитолина в шестте мача по между им. Последната австралийка печелила финалния турнир на WTA е Ивон Куоли (1976 г). След като спаси брейк-пойнт в деветия гейм, Ашли Барти натисна подаването на Свитолина и успя да реализира третата си точка за сета в първата част. Украинката не се предаде и опита обрат в началото на втория сет, след като направи ранен пробив. Но Барти й го върна и поведе с 4:2. Свилотина продължи да опитва обрат, но Барти беше взела контрола върху мача и успя да пренесе по едно подаване за 5:3. След това взе своето подаване по възможно най-убедителния начин и затвори сета и мача на 0. Така австралийката става петата тенисистка, която печели финалния турнир на УТА при своето дебютно участие в него. За първи път това стори Доминика Цибулкова през 2016-а година. Освен това, днешната победителка си осигури и 1-ото място в ранглистата за тази седмица, като има 56 победи през сезона, четири спечелени титли- поделен резултат с Каролина Плишкова, както и 12 победи над тенисистки от топ 10. И докато сезонът в женския профи-тенис приключи, то Барти може да направи още история другата седмица, когато ще води Австралия срещу Франция във финала за Фед къп. Австралийките са домакини, а победата би им донесла първа титла от 1974-а година насам.