"Аврора" доплува в Стара Загора

"Аврора" доплува в Стара Загора | StandartNews.com

Идва майстор на модели, които красят Ермитажа

Пиратски и военни кораби са хитът на световен фест в Града на липите

Стара Загора за пръв път ще бъде домакин на Световното първенство по корабомоделизъм, клас "С" - настолни корабни модели. За разлика от моторните модели в този клас няма състезание по скорост или маневреност. Достойнствата на корабните модели се оценяват по майсторството и точността, с които са пресъздадени съществуващи или съществували кораби, пояснява шефът на Българската федерация по корабомоделизъм Евгени Генов. В този смисъл шампионатът е по-скоро една атрактивна изложба, отколкото спортна надпревара в традиционния смисъл на думата. Корабните модели са изложени в Парк-хотел "Стара Загора", а входът е свободен. До края на седмицата всички фенове на корабомоделния спорт ще могат да разглеждат макетите, да се запознаят с историята им и тънкостите при изработването им от първа ръка - от самите състезатели.

208 корабни модела от 15 страни ще "доплуват" в Стара Загора, съобщи главният съдия на първенството - холандецът Ван дер Гелдерен.

Представените макети на военни, търговски, пътнически, изследователски, пиратски и други кораби са с най-различна големина - от кибритена кутийка до близо 3 метра. Сред експонатите има исторически модели - например легендарния руски крайцер "Аврора", който възвестява Болшевишката революция през 1917 г. Има и макети на

съвременни пътнически и търговски лайнери като "Кинг Джордж V"

Работата по някои исторически корабни модели е свързана със сериозни научноизследавателски проучвания и понякога продължава с години, посочва един от дойените на този спорт - Евгени Генов. Изработката на модел на кораб, взел участие в битката при пролива Цушима в Руско-яупонската война през 1905 г. например му е отнела повече от 2 години.

България ще участва в световния шампионат с 22 модела, изготвени от 17 участници. Конкуренцията е огромна. Сред състезателите има създатели на цели школи по корабомоделизъм като Сергей Шевелев от Русия. Негови модели красят Ермитажа, както и частни колекции в Москва, Лондон, Париж и други. Савелев ще участва с 2 впечатляващи модела - адмиралтейски исторически кораби. Украинецът Сергей Постикин пък идва с цялата си фирма, която произвежда атрактивни корабомодели за най-големите музеи в света. Един от френските участници бе приготвил приятна изненада за домакините - макет на българския научно-изследователски кораб "Академик". За съжаление в последния момент неотложни ангажименти задържали французина и той не успял да дойде в Стара Загора.
Кой ще стане световен шампион зависи от прецизността, майсторската изработка, точността на изпълнение, съответствието с корабния оригинал. Съдийската комисия, в която има и двама българи - Евгени Генов и Петър Игнатов, ще трябва да оцени прецизно и точно моделите във всеки един от 7-те подкласове. Съдиите са

"въоръжени" с куп професионални уреди като детективски лупи

специализирани очила, осветяващи обекта с точно определена светлина и под определен ъгъл, за да може детайлите да се видят максимално добре. Шампионите в първите два класа - С1 и С2, ще станат известни още в сряда, а в неделя ще бъдат наградени последните двама лауреати.

Федерацията прави световното с пари от джоба си. За тази година бюджетът на Българската федерация по корабомоделен спорт е нула лева и на практика за участието си нашите състезатели плащат сами. Организацията и издръжката на самия шампионат е от спонсори и благодетели като парк-хотел "Стара Загора", който ни приюти, посочи Евгени Генов. От Министерството на младежта и спорта поставили изричното условие федерацията да спечели минимум 10 медала от световни и европейски първенства, и то само при мъжете и жените, за да получи финансиране.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай