Владимир Тодоров, председател на УС на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи, коментира предложението за завишаване на санкцията при управление на МПС след употреба на алкохол или наркотични вещества, както и без свидетелство за правоуправление.
Наказателната политика на държавата наистина трябва да бъде по-сериозна и по-строга към водачите, употребили алкохол. Така че ние сме за завишаване на санкциите. Но има един друг сериозен проблем - с документирането и установяването на алкохолните проби. И той е свързан с неработещата Наредба номер 30, която е издадена от Министерство на здравеопазването, МВР и Министерство на правосъдието. Тази наредба има много пробойни, които дават възможност алкохолните проби да се оспорват в съда и те да падат.
Давам ви само два примера. В тази наредба е записано, че алкохолните проби се взимат само от лекар. Масово обаче те се взимат от медсестри и един добър адвокат може да оспори самата алкохолна проба и тя да падне в съда, само защото е взета от медсестра. Друг пропуск на тази наредба - веществото, с което се почиства ръката, откъдето се взима кръв. Въпросното вещество сублимат не се използва от години, а се използва кислородна вода. А това е в нарушение на наредбата и това също опорочава самата процедура и заради алкохолните проби са недействителни. Или пък в наредбата е записано, че кръвта се взима в стъклени шишенца, които са измити с топла вода и сапун. Т.е. в самата наредба има много стари неприложими изисквания, които обаче за съжаление опорочават процедурите и голяма част от самите алкохолни проби се оспорват в съда и не се стига въобще до коментар за размера на наказанието. Така че преди да коментираме размера на наказанието, ние трябва да променим тази наредба.
Направихме включително един журналистически експеримент с ваши колеги от БНТ, където показахме как една и съща кръвна проба, изпратена в четири лаборатории - три в София и една в Пловдив, даде тотално различни резултати. Т.е. няма и единна методика, която да уеднаквява резултатите.
Точно в този момент първо трябва да се промени процедурата за вземане на кръвни проби и тогава да коментираме наказанията. По отношение на неправоспособните водачи, там сме даже и за по-крайни мерки - за конфискуването на автомобилите на шофьорите, които са неправоспособни, защото когато той няма книжка, ти всъщност как ще го санкционираш, няма какво да му вземеш. Затова ние предлагаме, както е в някои европейски държави, да се конфискува автомобилът, независимост чия собственост е.
Трябва цялостна държавна политика за намаляване на катастрофите. Трябва средствата, които влизат от глоби, наистина да бъдат в един самостоятелен фонд, защото той е сега само на хартия самостоятелен, но те тази година ще влизат в бюджета на МВР и те няма да могат да бъдат използвани, защото няма разписани процедури как тези средства да се използват.
(Пред Агенция Фокус)
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com