Днес се проведе обществено обсъждане на проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 8 за специфичните изисквания към облика на градските пространства, сградите, архитектурните ансамбли на територията на община Казанлък.
Заместник-кметът на Община Казанлък Даниела Коева и главният архитект на Община Казанлък Христо Инджов представиха на гражданите основните акценти в планираните промени на наредбата.
Целта на промените е да бъде допълнен подзаконовият нормативен акт, чрез което да се запази обликът на централната част на град Казанлък, като се запази ниско и средно застрояване и се ограничи строителството на високи сгради, които в процеса на тяхната експлоатация ще окажат негативен резултат върху околните пространства и ще натоварят допълнително уличната мрежа.
Също така, чрез предложенията се цели да се създаде ред за поддържане, запазване и възстановяване на публичните пространства, в частност тротоарни площи, по време и след извършване на строително монтажни работи в частни и други имоти.
Според предлаганите нови текстове на наредбата при изготвяне на подробен устройствен план (ПУП) за застрояване, предвижданията му трябва да бъдат съобразени с непосредствената градоустройствена среда – включително използвани материали, цветове, височина на съседни сгради и други специфики, както и с изискванията на наредбата.
Допълнителни условия се поставят и при разработване на ПУП в обхвата на централната градска зона, както и за територии и обекти със специално предназначение, свързани с отбраната.
Едно от най-значимите предложения в проектонаредбата касае отговорността на строителите и инвеститорите относно възстановяването на нарушена тротоарна или друга настилка вследствие на строителна дейност.
Според проекта, в срок от един месец след завършване на конструкцията на сградата, строителят е задължен за своя сметка да възстанови повредената настилка. Ако това не се случи в рамките на срока, Общината ще изпрати официално уведомление, с което предоставя допълнителни 14 дни за възстановяване. При неспазване и на този срок, се предвижда спиране на процедурите по издаване на Акт 15 и Акт 16 до пълно изпълнение на задължението.
В случаите, когато нарушената настилка попада в централната градска зона, Община Казанлък ще извършва възстановителните дейности със собствени средства, но ще предявява иск към неизрядния строител или инвеститор.
Задълженията ще се събират чрез частен съдебен изпълнител, а до тяхното изплащане съответният инвеститор или строител няма да има достъп до административни услуги, предоставяни от Общинската администрация. Предстои проектонаредбата да бъде гласувана на заседание на Общински съвет- Казанлък.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com