Красотата на долина и Казанлък са описвани във времето от много чужди пътешественици. Освен впечатляващите розовите градини, силно впечатление правят и многото орехови градини, както и селските кории. Най-старият орех в България се е намирал точно в казанлъшкия край в село Голямо Дряново. Бил е на над 500 години, но е изсъхнал и вече не съществува. През 2024 г. в същото село се проведе 9-ти Национален Фестивал на ореха, където бяха представени различни ястия с орехи, разказва краеведа Минчо Минчев.
В края на миналата седмица, той представи доклад по време на 35-те Краеведски четения в Казанлък, свързан със състояло се изложение на ореховата ядка от 1931 година.
Преди повече от 93 години в салона на читалище „Искра“ се провела изложба на орехи и орехови ядки. По няколко стопани, почти от всички села на околията са излагали от своите отгледани орехи. Малко били стопаните, представящи повече от 1 проба, като общо брой на изложените проби бил 266.
Тези от тогавашното село Крън, били най-много - цели 30 проби. Там навремето се намирали големите градини с орехи и така наречената Хашка кория по старото име на Крън-Хасът. И в град Казанлък и цялото му землище е имало преди години много орехови овошки. Казанлък бил представен от само 8 орехови проби и то на 6-ма изложителя. От тези 8 проби, казанлъшките орехи спечелили 1 първа, 2 втори и 2 трети награди. Към всяка изложена проба бил скрепен етикет с означение на местонахождението на ореховото дърво, възрастта му, данни от становището на пробата и още други неща. Анализът на всички проби давал много интересни сведения, от които става ясно, че е имало голямо разнообразие на орехови сортове в Долината.
В доклада се посочва, че резултатът от изложението бил следния: Крънчани, които били с най-много проби, получили най-малко награди. „Това е защото въпреки хубавите качества на крънските орехи и техните ядки, не са били запазени добре, държани са като сушени на влажно и непроветриво място, пък и били брани неузрели. Всичко това намалява качествата на ореховия плод и подбива цената му.“, уточнява краеведът.
На изложителите са били раздадени 5 първи награди по 300 лева, 11 – втори награди по 200 лева и 23 трети награди по 100 лева. На 30 души получили похвални отзиви. Първите награди били за Михаил Маргаритов от село Ветрен, Слави Йовчев пак от село Ветрен, Гечо Запрянов от село Копринка, Йордан Досев от село Овощник и Никола Топалов от Казанлък. Вторите награди получили: Кънчо Йовчев от село Орехово, а сега вече село Шаново, Деню Ангелов от Шейново, Иван Калайджиев от Казанлък, Абдула Кисимов пак от Казанлък, Иван Джеферов от Търничени, Минчо Маринов от Орехово, а сега село Шаново, Йовчо Илиев от село Овощник, Станю Лангуров от село Енина, също и Митю Демирчев пак от село Енина, Димо Глухарев от село Голямо Дряново и Йордан Минчев от Горно Градище, а сега село Кънчево.
Най-интересното е, че освен вкусовите качества са се гледали в конкурса и колко ореха има в един килограм от орехите на всеки участник, колко годишно е дървото, от които са събрани орехите и твърдостта на черупката.
„Например най-старото дърво било на 80 години и в същото време то носи първата награда на стопанина си. Другите призови места на участниците били с орехови ядки от дървета на възраст от 20 до 40 години. Черупките на орехите трябвало да бъдат меки или средно меки, а не твърди. Друго, което е вземало в предвид журито е бройките орехи на всеки участник в един килограм, като те варирали от 60 ореха до цели 100 в един килограм.“, уточнява Минчев.
Днес след повече от 93 години в Казанлъшко все още има големи орехови градини, като тези в Крън и Енина. Обаче само в Голямо Дряново, където е бил и най-старият орех на цели 500 години се намира най-голямата орехова градина в община Казанлък. Над 2500 декара много добре поддържани орехови градини в западната част на Голямо Дряново и благодарение на тези орехови градини се провежда вече 9 години Национален фестивал на ореха. На този фестивал идват производители на орехи, бадеми и лешници от цялата страна и представят дори нови продукти от орехи, като орехов тахан, ореховки и много други.
Празници на орехите се състоят вече на много места в България, като в село Оряховица в община Стара Загора, в град Долна Оряховица в област Велико Търново, град Оряхово в област Враца, село Орехово в община Чепеларе и много други села и градове в цялата страна с традиции в производството и отглеждането на ореха.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com