Ще спрем феодализма и авторитаризма в държавата. Няма да го допуснем, въпреки дерибейщината на разни чиновници в държавния апарат. Това е мисията ни и дълга ни днес. Това каза председателят на ДПС Мустафа Карадайъ на предизборна среща в Търговище. След откриването на предизборната кампания в с. Петко Каравелово, област Велико Търново, Централният лъч на ДПС спря първо в Омургаг, след това в Търговище, а после и във Велики Преслав.
ВИЖ ОЩЕ: Доган надъхва депесарите
ВИЖ ОЩЕ: ДПС отговаря на джипката с числа
Ако компютърът е увиснал, какво правим? Рестарт. Ако държавата е увиснала и върви надолу, има нужда от рестарт, каза в Търговище Карадайъ. И както обеща в Омуртаг, продължи с изнасянето на факти за състоянието на икономиката.
2000-а година БВП на страната е някъде около 25 млрд.лв. Тогава идва ДПС на власт. За 8 години БВП на страната е около 75 млрд. лв. - 3 пъти повече. Дългът на страната през 2001, когато идва ДПС на власт, е около 17,5 млрд. 2009, когато ДПС излиза от властта, този дълг е 1,5 млрд. Това е резултат от развитие и инвестиции, припомни Карадайъ. И попита: Сега каква е картината?
ВИЖ ОЩЕ: Карадайъ: Джипката не е символ на държавността
След 10-годишно пребиваване на ГЕРБ във властта, БВП се повишава до около 115 млрд. лв. При нашето управление 3 пъти и половина, при тяхното около половин. 7 пъти разлика, съпостави фактите Карадайъ.
ВИЖ ОЩЕ: Изненадите на ДПС в София
„Покачиха се пенсиите, покачиха се малко заплатите. Но, те така говорят - Бойко Борисов бил дал. Ако е така, аз призовавам НАП да влезе и да провери произхода на средствата му. Но, ако са от държавния бюджет, Бойко Борисов не ги е дал – това са парите на държавата. Разликата е огромна.”, каза още Мустафа Карадайъ. И заяви: „Ние сме в предизборна кампания, г-н Бойко Борисов е кандидат за народен представител. С държавен ресурс прави предизборна кампания – нарушение на закона и конституцията. Но откъде ги дава. Той дойде на власт при 1,5 млрд. дълг, сега дългът е 21,5 млрд. лв. по официални данни. Нали го осъзнахте? Над 20 млрд. лв. дълг натрупани от тях за последните 10 години. А от ДПС – над 15 млрд. дълг върнати.”
Ако днес Бойко Борисов се вижда като феодала в държавата, за съжаление и ние имахте такива кадри, които се мислеха за местни или регионални феодали. Но ние докарахме демокрацията в България и не може да позволим този модел да се случва от депесари. Говоря за Бейзад. Не може държавен и партиен ресурс да се ползва като бухалка срещу бизнеса и хората. И затова беше изключен от ДПС. Само че феодалите се събират. И сега го виждаме в ГЕРБ, каза още Мустафа Карадайъ. И продължи: „И какво ще направят? Ще ползват силата на властта и властовия ресурс срещу нас. Те така си мислят. Пропускат един момент. 89-а година, когато ние излязохме срещу танковете и автоматите, нямахме и тояги и камъни в ръцете си. Но нито танковете, нито автоматите можаха да ни спрат. Свалихме тоталитарния комунистически режим и докарахме демокрацията в България”.
„Затова като говорим, че тези избори са най-важните след 1989-а година, искам много ясно да разберем каква е ситуацията, защото ако 1989-а свалихме тоталитарната власт и докарахме демокрацията, нашият процес не беше само да свалим някого. 1991-а година от трибуната на НС ДПС обяви: Мястото на България е в Европа, но пътят минава през Босфора. Днес е факт. 2004 г., когато бяхме на власт станахме членове на НАТО. 2007 г., когато бяхме на власт, станахме членове на ЕС. Тоест 2001 г. ние зададохме и посоката за развитие на България.”.
Ето какво още каза Мустафа Карадайъ в Търговище:
„Днес трябва да се преборим с авторитарното управление в страната, с авторитаризма, арогантността и агресията. Ако тогава посочихме посоката за развитие на страната, днес трябва ада посочим хоризонта и ние го правим. От 5 години говорим, че нашите приоритети за България са първо чист въздух, чиста вода, чисти храни, чиста енергия – зелена икономиката. Втори приоритет - високи технологии, трети – включване на свободните и активни граждани в политическите процеси. Призовавахме партиите да седнат на масата, за да определим приоритетите на държавата, за да може всички ние като граждани да знаем посоката за развитие на страната. Бизнесът да знае коя е посоката за развитие на страната. Не дойдоха и не седнаха на масата. 5 години. Нали знаем защо? Защото нямат приоритети, които да ги поставят на масата, затова ги няма. Но в България никой да не ни чу и разбра, днес нашите приоритети са приоритетите на ЕС. Ето това е ДПС и с нашата програма за ускорено развитие ние трябва да направим така, че да има достоен живот за всеки гражданин. Не да тръгнем по чужбина на гурбет, за да си търсим препитание, а тук в нашата родина да имаме достоен живот и достойни доходи. И то не с трупане на дългове за следващите поколения, и не да завещаваме на следващото поколение дъното на Европа, а напротив да заемем своето достойно място на картата на ЕС. Това е нашата програма за ускорено развитие.”.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com