Ако изборите са днес в парламента ще влязат 5 партии. Това сочи проучване на Галъп по поръчка на БНР. ГЕРБ-СДС водят с 27.5%. БСП е втори с 23.3. Трети е "Има такъв народ" с 13.2. За ДПС биха гласували с 12,5. Пети е ДБ с 6.5%. Под чертата са формацията на Мая Манолова с 4.5. ВМРО е след тях с 4,2 процента.
Ето както обяви "Галъп" на сайта си:
Ако изборите бяха днес, формулата за влизане в Народното събрание продължава да е 5+2. Пет формации изглеждат уверени, а за две кампанията ще е решаваща за мястото им около и над ръба. Това са данните дни преди началото на кампанията.
53% казват, че ще гласуват твърдо. 18,3% по-скоро ще гласуват, 6,5% по-скоро няма, а 19,8% казват, че твърдо няма да гласуват. Има и малък процент (2,4%) затрудняващи се да отговорят. Повече от една десета от заявяващите, че ще гласуват твърдо, още не са решили за кого.
8,6% от общо възнамеряващите с различна степен на твърдост да гласуват споделят, че коронавирусът би ги отказал, а други 16,1% от потенциално гласуващите са затрудняват да отговорят. Показателите са по-добри в сравнение с времето преди месец, но пък сегашните ръстове в разпространението на вируса сочат и възможна нова тревога в идните дни и седмици. Електоратът на БСП (заради възрастта) и на други опозиционни формации (заради липсата на достатъчно твърдо ядро) изглежда повече повлиян.
В крайна сметка, калкулацията е трудна, но – ако изборите бяха днес – могат да се очакват около 3 милиона гласуващи. Според условния избирателен списък, това е около 45%. Разбира се обаче, ще има и недействителни бюлетини, както и някакъв минимален процент „не подкрепям никого“.
ГЕРБ и СДС са на първо място с 27,5% от твърдо гласуващите, които са решили за коя от формациите ще гласуват, следвани от БСП с 23,3%. „Има такъв народ“ е с 13,2%, а ДПС е със сходен резултат – с 12,5%. „Демократична България“ е със 6,5%, формацията около Мая Манолова с 4,5% и ВМРО е с 4,2% са близо помежду си и близо около ръба. Изгледите на двете последни формации зависят изцяло от кампанията, която ще направят.
Коалицията Воля-НФСБ е с 2,6%. С 1,3% е „Възраждане“, с 1% – АБВ, с 0,8% е формацията на Цветан Цветанов, с 0,6% е „Атака“. При всички подобни партии и коалиции не са изключени изненади в крайния резултат. Има и няколко други формации с подкрепа десети от процента.
Данните са от изследване „лице в лице“ с таблети между 22 февруари и 1 март сред 1008 души, по поръчка на БНР и БНТ. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.1% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 52 хиляди души.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com