Добрич. Сериозни искания имат общините по отношение на Закона за държавния бюджет, който предстои да се изработи за 2014 г., каза председателят на УС на НСОРБ и кмет на Пазарджик Тодор Попов на проведеното заседание в Добрич.
"За 6 години общините сме загубили нетно 1 млрд. лв., имам предвид намаляването на собствените приходи и държавните трансфери. Въпреки това услугите, които предоставяме, а те са 73 на сто от всички услуги в страната, се опитваме да ги задържаме на това ниво, на което гражданите очакват. Дефицитът, който имат общините около 150 млн. лв., е по-малко от 5 на сто от общите задължения на държавата", каза Попов, като обясни, че кметовете на практика дофинансират дейности държавна отговорност - хранения в детски градини, превоз на ученици и други. Затова общините ще настояват в бюджет 2014 за увеличаване на изравнителната субсидия и капиталовите разходи за инфраструктура.
Сред проблемите, които поставиха на масата на централната власт общините, бе и искане за промени в Закона за Черноморието, като забраната за строителство да не важи за обекти публична общинска собственост, защото така няма да могат да се изградят пречиствателните станции, за които има спечелени проекти.
По Закона за устройство на територията пък кметствата считат за относително неприемливо изземането на правомощията им за даване на разрешителни за строеж и друга документация за обекти с номинална стойност над 10 млн. лв. "Това за общините са 90 на сто европейските проекти, защото ние нямаме ресурс с изключение може би на Софийска община за обезпечаване на такива обекти като наши проекти" - каза Попов. На вниманието на кабинета сдружението постави и въпроса с болниците в малките общини, като кметовете смятат, че някои болници в планински райони и на други места трябва да бъдат запазени.
Кметът на Добрич Детелина Николова, която е член на УС заяви, че ще се настоява и за адекватен Закон за местното самоуправление и местна администрация, като Попов добави, че изоставането в нормативната уредба и неадекватното отношение към общините крие рискове да бъдат спрени публични услуги. Сред исканията на общините е и създаването на държавен фонд за съфинансиране на големи проекти, които се печелят от общините, както и споделяне на санкциите по проектите на общините с държавата. Ако това не стане, то много общини ще имат сериозни проблеми, категорични бяха кметовете. Като пример Детелина Николова посочи проекта за воден цикъл на Добрич и заяви, че ако не бъде решен проблемът с ДДС по този проект, то тя няма да го започне, защото само ДДС по него е близо 20 млн. лв., които общината няма откъде да вземе, за да внесе.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com