Голямата базилика в Пловдив ще бъде възобновена. Възстановяването на обекта и експонирането на мозайките ще се финансира от фондация "Америка за България" на стойност около 5 млн. лв. Археолозите вече започнаха разкриването на мозайките сантиметър по сантиметър.
Преди 33 години в центъра на Пловдив при изкопни работи за подлез бяха открити останките от раннохристиянска църква от V-VI век. Размерите на сградата показват, че най- вероятно става дума за епископска катедрала- дължината е над 86 метра, а ширината- около 40, пише БГНЕС.
Мозайките, открити тогава, не бяха консервирани както трябва, въпреки обещанията и години наред теренът обрастваше с трева и саморасли дървета. От тази седмица започна възстановяването на обекта, а след две години тук, между булевардите "Княгиня Мария- Луиза" и "Цар Борис III Обединител", в подножието на Католическата църква, ще бъде издигната сграда на два етажа, която ще експонира уникалните мозайки.
Археолозите откриха два етапа на строителство- голямата базилика е построена в началото на V век върху по-стара сграда със сходни размери, а вероятно и функции. Тя съществува до седми век, трикорабна е, с апсида в източния край на централния кораб. Корабите са разделени от 14 подпорни колони, като се редуват две мраморни и една зидана. Сградата е проучена до нивото на оцелелите мозаични подове, неразкритата част се намира на дълбочина до три и половина метра под пътя. Част от нея попада под Католическата църква в близост. Всички разкрити помещения досега са покрити с уникални многоцветни мозайки на обща площ от 700 кв. м.
Преобладават характерните за втората четвърт на V век геометрични мотиви и изображения на птици, което има отношение към датирането на сградата, но има и други, типични за по- късен период. През 2002 година имотът, на който е разположена Голямата базилика, бе продаден от общината на частна фирма, но след седемгодишна съдебна битка следващата управа успя да го върне на общината и на държавата.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com