Благоевград. След животновъдите и тютюнджии готвят протести. Производителите на ориенталски тютюн в Пиринския край негодуват от размера на националните доплащания за тази година. Те са категорични, че се подиграват с тежкия им труд и им подхвърлят жълти стотинки за предадената продукция.
Вече проведоха един митинг в Гоце Делчев във вторник. Бунтът им бе срещу правителството. Следващият им протест ще е в неделя. „Националното доплащане за сектора ни бе 11,5 млн. лв. Много малка част от тази сума е за ориенталски тютюн, а в целия Пирински край отглеждаме такъв. Реално се пада по 3,8 стотинки за килограм премия. Такава подигравка в историята на тютюнопроизводството не е имало. Затова ще има блокади на пътища в региона", заяви Иван Сабахлъков от Хаджидимово, който е инициатор на протестите в Неврокопския край.
Тютюнджиите в симитлийското село Долно Осеново също са недоволни и заплашват с гражданско неподчинение. Много от тях отказват да бият път до банката в Благоевград, защото пътните разходи са им повече от сумата, която трябва да получат. „Хората са се хванали за главите, такова чудо не е било. Човек, предал 100 килограма тютюн, ще вземе по-малко от 4 лева, а за път ще даде 6 лева. За един тон премията е около 40 лева. Банките ми звънят всеки ден, но повечето тютюнджии не щат и да чуят да харчат пари за превоз за тези мизерни суми, които имат да вземат", заяви кметът на селището Бисер Сегменов. Недоволните обсъждат какви протестни действия да предприемат. Много от тях са готови да се откажат от работата на полето и да заминат на гурбет, допълни селският управник.
През април тази година производителите на ориенталски тютюн получили по 2,00 лева премия за килограм, вместо по 2,04 лв.. Другите сортови групи : „Кабакулак" – 0,90лв., вместо 1,50 лв./кг, „Бърлей" – 0,68 лв., вместо 1,15 лв./кг. и „Вержиния"- 0,59лв., вместо 0,96 лв./кг. Всичкото това намаление дошло от по-големия брой подадени заявления за 2013 година. Затова по време на служебното правителство беше поискана допълнителна субсидия от 11 млн.лв. за четирите сортови групи за изравняване на разликата, заяви председателят на Сдружението на производителите на ориенталски тютюн и кмет на община Сатовча Арбен Мименов.
Той уточни, че въпросните премии (средства по Наредба 2 за специалните изисквания за участие в одобрените схеми за национални доплащания и за специфичното подпомагане) се получават върху тютюн, произведен през 2007-2009 година или така наречен референтен период. Сумата, която се разпределя за тези субсидии, всяка година е 73 млн.лв. Тези пари за цяла България се разпределят на база подадени заявления от хората от четирите сортови групи. Колкото по-голям е броят на тези заявления, толкова е по-малък размерът на тези средства. През 2013 година броят на заявленията е най-голям в сравнение с минали години. Трябваше през април производителите на дребнолистен тютюн да получат по 1.80 лева за килограм. „Аз се противопоставих на останалите сортови групи и казах, че през последните 3 години сме вземали по 2.04 лева, поради което под 2,00 лева няма да позволя да падне цената на субсидията. Затова през април производителите на ориенталски тютюн получихме по 2,00 лева за килограм, вместо по 2,04 лв. на практика сега, през октомври, се получават тези средства, с които субсидията да достигне 2,04 лева за килограм, за да се изравни разликата с предните години", обясни Мименов.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com