Благоевград. За протести и бунтове се стягат десетки хиляди тютюнджии от Неврокопския край. За това алармира председателят на Сдружението на производителите на ориенталски тютюн в България Армен Мименов, който е кмет на община Сатовча.
Причината за гнева на земеделците е, че България е единствената страна, която не е успяла да защити интересите на 200 000 души, заети в сектора, и през следващия програмен период 2014 – 2020 г., производителите на тютюн няма да получават европейско подпомагане.
„Въпросният списък със земеделски култури минава за одобрение през Европейския парламент, Европейската комисия и Съвета на министрите. Проблемът е, че в него не е включен тютюнът. Хората в региона са в паника, без тези средства те ще работят като роби на нивите, няма да получават адекватни доходи за труда си", категоричен е Мименов. Според него са необходими всяка година за тази цел над 70 милиона лева, с тези пари се подпомагат заетите в тютюнопроизводството. Не се ли реши този огромен проблем, то тютюнджиите в Неврокопския край загиват, ще са обречени на гибел, смята кметът на община Сатовча. Той иска да се потърси отговорност от виновните за пропуска и за липсата на защита на българските тютюнопроизводители. „Защо другите държави са защитили този бранш, а България не е? Надеждата ни е в добрата воля на нашите европейски партньори, за да поправим сторената грешка от някои безхаберни български чиновници и политици. И да не стига до бунтове и заличаване на цял сектор в нашето земеделие", допълни Арбен Мименов.
„Блокираме границите, ако останем без европейски субсидии. Ще им се види тясна страната ни на българските политици. Другият вариант е държавата да осигури необходимите за подпомагане на бранша средства", коментира Иван Сабахлъков, тютюнопроизводител от Хаджидимово.
Четирите асоциации на тютюнопроизводителите в България готвят протестна декларация, която ще изпратят в Брюксел. Следващата седмица документът ще бъде представен на вниманието на Европейската комисия и на Съвета на министрите.
„С тази декларация ще настояваме преразглеждане на вече взето решение – ще искаме тютюнът да се включи в списъка на земеделските култури за подпомагане за следващия програмен период 2014-2020 година", заяви Армен Мименов. Представители на браншовите организации проведоха в петък среща със земеделския министър Димитър Греков, за да обсъдят проблема и мерките за неговото решаване. 200 000 души са заети в сектора и ако не получават европейско подпомагане, ще стане страшно за тях, алармира Мименов. Става въпрос за сума от над 70 милиона лева на година.
„Надеждата ни е в добрата воля на нашите европейски партньори, за да поправим нещата, макар и със закъснение. Не приемат ли нашето искане, то ще търсим възможност чрез държавния бюджет да се субсидира тютюнопроизводството", каза още кметът на община Сатовча.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com