Средновековната история на България оживява в единствената изцяло запазена крепост от онова време у нас. За седма поредна година "Баба Вида" става сцена на невероятния фестивал "БъдинЪ". В събота и неделя (24 и 25 август 2019 г.) минало и настояще ще се срещнат в кастела. Фестивалът връща времето назад в годините, когато ролята на бдинските владетели е огромна, а Видин става център на царство. Седмото издание ще впечатли посетителите с демонстрация на занаяти, характерни за периода, с военната екипировка и тактика, използвани по време на честите битки тогава. Вечерният спектакъл през първия ден от фестивала ще насити атмосферата с танци, дуели, ще прехвърчат огнени искри. Така миналото, пречупено през погледа на групата за исторически възстановки "Първи италийски легион" от Свищов ще покаже значимостта на историческите събития.
Целта е да се постигне образователен и емоционален ефект както за посетителите, така и за участниците. Автентичността на мястото допълнително засилва връзката минало-настояще и предизвиква интерес към историята. Виното е неразделна част от бита на българите през всички епохи от развитието на държавата ни, то присъства в най-важните ритуали, съпътстващи живота на човека. Затова за доброто настроение на почитателите на средновековната история се организира дегустация на дунавски вина, предложени от Винпром Свищов и изба "Видинска гъмза". Детската публика ще има възможност да участва в специално подготвени игри, които ще забавляват, но и ще покажат необятния лабиринт на историческото познание. Пъстрата палитра от различни елементи, включени във фестивала, ще обогати представата за отминали събития, но и за запомнящо се преживяване сред неповторимата обстановка в замъка "Баба Вида". Входът за всички прояви по време на средновековния фестивал "БъдинЪ" е свободен.
Центърът на Видин става цветна градина
Засаждат 243 дървета и 14 000 растения, подновяват настилки и фонтани
От ранна пролет и по всичко личи, че до късна есен центърът на Видин ще остане превърнат в огромна строителна площадка. Прави се пълна промяна на визията на площада "Бдинци" и на част от улиците и подходите към него. Изхвърля се старата настилка, полага се нова, чупят се фонтани, режат се до основи стари дървета. В историята отиде дори ротонда, вдигната по повод влизането на България в ЕС. Тя падна жертва заради мястото си, на което според новия проект трябва да стои градският часовник. Фонтан до площада, досега като кръг, е счупен до основи, за да се изгради пак същия кръг, но от гранит. Така ще е в унисон с новата настилка. Един знаков фонтан, какъвто е "Трите грации" - фигурите на трите сестри от легендата за Видин - Вида, Кула и Гъмза, е съборен изцяло, за да се построи кът за отдих. На същото място ще има пак фонтан, но с друг вид. Сградите придобиват цвета си от някога, уличните лампи - също. Проектът цели да върне блясъка на стария, истинския Видин.
Преди началото на строителните работи 2000 души - архитекти и граждани от Видин и страната, се обявяват с подписка против новия проект за пълна промяна на площада. Общината и основно ръководителят на проекта - главният архитект Ангел Недялков се позовават на неколкократно обществено обсъждане и работата започва. Т.е. гражданите на Видин са харесали преустройството, съгласни са с него и то не може да бъде спряно. Започва тържествено - първата копка удря кметът Огнян Ценков, благословение дава и владиката Даниил. Юли 2018 е - стартира проектът "Основна реконструкция на централната пешеходна зона", за който общината получава средства от европейската програма "Региони в растеж" по ос 1 -"Устойчиво и интегрирано градско развитие". Стойността им е 11 954 000 лв. От тях общината дава само 500 000, останалите са европейско и национално финансиране.
Започва се с махането на старата настилка. Тя е от гранит и е положена върху здрава бетонова основа. Това е станало преди 35-40 години по проект на доста авторитетен колектив, воден от светилото в градоустройството у нас проф. Иван Никифоров от Университета по архитектура, сторителство и геодезия. И членовете на колектива, и самият водещ автор, не смогват да убедят общинарите, че е нужно да се направи само ремонт на малките пропаднали площи от пространството, а останалото - да се запази. Архитекти дори обявиха стария площад за една от забележителностите на Видин, тъй като други такива в страната нямало. Но работата все пак започва. Малките гранитени павета трудно се отделят от гнездата си. Трябва да бъдат раздробявани, за да бъдат вдигани и изнасяни извън площада. Това усложнява работата и тя зъкъснява. Голяма част от плочите вече са в села на общината - с тях ще си застилат улици и площади. В процеса на строителстовото се разбира, че подземните комуникации са компрометирани. Водопроводът, изграден преди 40 години, е пробит на много места. Околните къщи, строени в началото на миналия век, са се оказали над септични ями. Затова се започва с подмяна на водните тръби и заустването на отпадните в колектор. След това се продължава с подмяна на настилката. Досега това е станало за частта пред художествената галерия и театъра, пред сградата на читалището. В една част старата настилка още стои. Но времето и отминава. Готово е и парковото осветление, което наподобява старите видински фенери. Поставени са и първите камери за видеонаблюдение. Общият им брой ще стигне 36. Централният фонтан, който се намира до паметника на бдинци, ще остане непокътнат. Но фонтанът откъм задния вход на общината ще получи нов вид. Пред съда и Конака също ще има фонтани. Успоредно с площада се ремонтира основно и сградата на театъра, строена през 1891 година. За нейното обновление правителството дава специални 2 млн. лв.
Неотдавна кметът Огнян Ценков и екипът на проекта инспектираха хода на строителните работи. От фирмата изпълнител ги убедиха, че удълженият срок за завършването му ще бъде спазен. Ако това стане, то в края на септември Видин ще има нов площад. Видинчани са раздвоени за новата визия на площада. Едни я приемат, други я отричат. Особено недоволство предизвиква рязането с мощни машини на старите дървета. Това са болни и престарели дървета, на тяхното място ще бъдат засадени нови, обясни главният архитект Ангел Недялков. Премахват се 30 дървета, като за всяко е дадено разрешение от специалист. Ще бъдат засадени 243 нови. Проектът предвижда Видин да грейне и с 4000 храсти и 14 000 броя цветя.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com