Добрич. "Да помним сталинизма: Таврийските българи в Добруджа" е наименованието на проект, който се реализира от Регионален исторически музей - Добрич, и Висше училище Международен колеж /ВУМК/ в града.
Проектът е на стойност 24 хил. евро и е с продължителност 14 месеца, като финансирането е от програма на Европейската комисия - "Европа на гражданите", заяви Гергана Димитрова от ВУМК. Тя поясни, че финансирането е по дейност 4 – „Жива европейска памет", чиято цел е за допринесе за съхраняването на историческата памет за нацизма и сталинизма, за да бъде запазен жив споменът за жертвите и да бъдат подобрени познанието и разбирането на настоящото и бъдещите поколения за това какво и защо се е случвало в тези исторически периоди. "Целите, които сме си поставили с проекта е да разкажем историята на таврийските българи - един, смея да кажа, непознат факт от историята ни. Още повече, че тази година се навършват 70 години от изселването им от България. Това е един срамен факт за България, защото тя спаси българските евреи, но таврийските ни сънародници - не.
През ноември 1944 г. със заповед на Съюзната контролна комисия по нареждане на Сталин, те са били депортирани от страната в СССР тогава, и там третирани като национални предатели и пращани в лагерите Гулаг" - повдигна завесата директорът на РИМ-Добрич, Костадин Костадинов. Неговият колега историкът Радослав Симеонов разказа, че всъщност т.нар. таврийски българи са наши сънародници, които по време на руско-турските войни се преселват в Бесарабия, но през 1856 г. общност от 40 хил. души се преместват в областта Таврия, дадена им от Русия, където те получават земя за обработка, не плащат данъци и така облагородяват един район между Днепър и Дон. "След Великата отечествена революция обаче са подложени на системен тормоз, като през 1921-1922 г. много загиват от т. нар. голодомор. През 1929 г. множество са пращани в концлагери, за да бъдат накарани да станат съветски граждани.
През 1942 г. писателят - журналист Михаил Хаджийски заедно с още 15 интелектуалци се обръщат с писмо до Борис ІІІ от когото искат да се заселят в България. Има сведения, че 1500 семейства на таврийски българи са се заселили именно тук в Добричка област, до тяхното депортиране през 1944 г." - разказа още Симеонов. Чрез проекта се цели да се насърчи обществен дебат относно историята и наследството на сталинизма и комунизма в България, каза още Костадинов. Предвидено провеждането на такъв дебат във Варна, както и конференция за представяне на историческите факти за депортацията на живеещите в Добруджа таврийски българи през 1944 г. в Добрич. В рамките на проекта ще бъде издадена книга, както и направен документален филм, който ще бъде представен в БАН и БТА, добави още Костадинов. На специален сайт ще бъдат публикувани всички материали, открити от историците в хода на проучванията им по темата за таврийските българи в Добруджа.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com