Съседите ни изпреварват с мерки при земетресения

Съседите ни изпреварват с мерки при земетресения | StandartNews.com

Варна. Сеизмичните служби в Турция получават до 5 секунди информация за щети и евентуални жертви при земетресение. В южната ни съседка имат карти за предварителна оценка на риска и в нея съществува мрежа от 192 сеизмични станции. В Румъния те наброяват 86, а у нас са само 14 с две локални мрежи в Козлодуй и Провадия, посочи доц. Петя Трифонова, координатор на международен проект за сеизмичната опасност в Черно море.

 

В България няма кадастър и информация за построените сгради, въпреки че МРР кара от 10 години насам общините да направят паспортизация. В това отношение общината –отличник е Габрово. А само в три града -Русе, Пловдив и Враца са разигравани земетръсни сценарии. Силно земетресение като това в Шабла от 31 март 1901 г, което е било с магнитуд 7.2 по Рихтер и интезитет от 7-ма степен за Варна, не би повлияло на днешните сгради в морската столица, смята заместник-директор на Геофизичния институт на БАН чл.кор. Димчо Солаков.

 

Според него за близки трусове панелките са добър тип строителство, ако то е било извършено качествено и блоковете са поддържани.

 

„Спомням си снимка от арменския град Спитак след земетресението през 1988 г. ( с магнитуд 7.2 по Рихтер- б.ред.) – целият град се беше срутил, само една панелна сграда си стоеше," каза той.  В проекта на стойност 700000 евро, в който партньори на България са още Румъния, Турция и Молдова, е събрана информация за системите за мониторинг и реакция при земетресения. В Черноморския регион има три огнища, които при активизиране биха засегнали областите Варна, Добрич, Шумен, Бургас, Търговище, Сливен, Ямбол и Стара Загора.

 

Система за ранно оповестяване в най-сериозната сеизмична зона Шабла не би била ефективна, тъй като сеизмичната вълна идвала със скорос 6-7 км/сек. Системата работи в района на Вранча и дава възможност 30 секунди за реакция, при които могат да се спрат реакторите на АЕЦ „Козлодуй", „Черна вода", газовите и ел.системите. 400 години е средната повтаряемост на разрушителните земетресения.

 

По проекта е излязла книга от 100 страници, кратък филм и 3 клипчетата за земетресенията и мерките, които трябва да бъдат предприети, когато се случат.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай