Рим в центъра на София

Император Константин Велики е имал резиденция край ротондата "Свети Георги"

Рим в центъра на София | StandartNews.com

София. Най-тайното място в София е потънало на пет метра от околните сгради, но не от времето, а от срам. Около него, в историческия център на столицата, грандиозната комунистическа архитектура е изградила параван от днешното Президентство, хотел "Балкан" - сега "Шератон", а от юг още наднича бившият ДетМаг.

За да не може съвсем да се диша - отсреща са Партийният дом и Министерският съвет. Император Константин Велики пък е имал наблизо резиденция. Говорим за най-ранно датирания тракийски, а после римски градеж в София, който ще ви избоде очите - ротондата "Свети Георги". Това е един от първите християнски комплекси в Европа.

Там и до днес освен църква има и прекрасно запазени римски пътища. Трябва съвсем малко въображение, за да нахлузиш туниката, да пиеш едно вино из пътя и да потърсиш после някоя хетера.

Днес обаче дори протестиращите пред Президенството не знаят какво има зад него. Много по-лошото е, че не искат и да научат. А отзад, почти насред древен Рим, в Агенцията за българите в чужбина се раздават паспорти на македонци, молдовци и всякакви други мераклии да стават нашенци.

Красотата на древна Улпия Сердика, която и до днес е начело на герба на столицата, обаче е вечна и неотменима. Срамът си остава за нежелаещите да получат знания.

За откритията на Богдан Филов

Ротонда по принцип означава кръгла сграда с купол. Използва се най-вече, когато говорим за църквите, но дори легендата за рицарите на кръглата маса хич не е случайна.

За софийската Ротонда "Свети Георги" има много тайни и не е ясно и до днес защо се нарича така и кой е нейният кръстник. Навремето е била част от най-красивите постройки в така наречения "Константинов квартал" на Сердика-Средец, където е била резиденцията на император Константин Велики, а по-късно и на севастократор Калоян.

Според археолозите това е било част от голям античен комплекс от IV век. Запазени са 5 слоя стенописи. Огромната част от тези разкрития се дължат на археолога проф. Богдан Филов - един от най-незаслужено оплютите премиери на България. Именно на него дължим и първите проучвания на това историческо място, като първата публикация на професора по този повод е още от 1913 г., а той има още за Ротондата и за така нареченото Ларго. Този термин пък в най-общи линии означава широка и централна улица в големия град.

Унгарец онемял пред мощите на Иван Рилски

Говори се, че в Ротондата "Свети Георги" се съхранявали светите мощи на Иван Рилски. Според Богдан Филов те били заграбени от унгарците през 1183 г. по времето на крал Бела III, когато съюзените войски на сърби и маджари нахлуват в Средец, разрушават и разграбват града. Но пак според бившия български премиер, когато мощите на Иван Рилски били замъкнати в бившата унгарска столица Естергом, местният католическият епископ внезапно онемял и те били върнати в България през 1187 г.

Минало време, дошли турците и през XVI век църквата била направена на джамия. В средата на XIX век заедно със "Света София" и строената за друга джамия сграда на днешния Археологически музей в София тя била изоставена от мюсюлманите.

Ротондата "Свети Георги" и храмът "Света София" са като скачени съдове, защото са част от един и същ древен град. От подлеза при Президенството всеки може да види останките от крепостната стена на Сердика. Но те стигат и до подножието на храма "Света Неделя" и сегашната сграда на Уникредит Булбанк. Дори ЦУМ е изграден върху тях. Основите на така наречените тайни тунели на властта между царския дворец, парламента и всички останали подобни сгради в района са поставени именно по това време.

Някои учени твърдят, че историята и особено името на столицата ни е свързана с храма "Света София", който подобно на едноименната църква в Константинопол е посветен на "Премъдростта Божия". А това е едно от имената на младия Христос. И оттам, а не от мъченицата София, идвало и названието на града от ХIV в. нататък. Това обаче да си го обсъждат археолозите и историците. Безспорен факт е, че "Света София" е строена почти по едно и също време с Ротондата "Свети Георги" и също е от първите у нас християнски храмове. Но той има по-различна съдба, която паникьосала турците докрай. Когато те дошли, превърнали и "Света София" в джамия. Завоевателите издигнали минарета и унищожили уникални стенописи. Само че Господ трудно прощава такива неща.

Храмът е разрушаван на два пъти при земетресения

- през XV и в началото на XIX век. Минарето паднало и турците сами решили, че били разгневили "гяурския Господ" и изоставили джамията. Константин Велики си казал тежката дума даже от небето. Останките от постройката били превърнати в склад до 4 януари 1878 г., когато точно там тържествено били посрещнати войските на руските освободители на генерал Гурко. Известно време постройката била и наблюдателна кула на столичната противопожарна команда.

Храмът е възстановен чак през 1930 г., а малко по-късно отново проф. Богдан Филов разказва цялата му история, която четем и до днес.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай