София. Преглед на регионалния печат.
СТАРА ЗАГОРА
Под заглавие «Станишев спокоен за прокурорската проверка по сделката с банка "Париба" в. Старозагорски новини информира за вчерашното посещение в Стара Загора на лидера на БСП и водач на листата на Коалиция за България в 27-ми Старозагорски избирателен район за парламентарните избори. Според Станишев прокуратурата трябвало да си свърши добре и пълноценно работата, което обаче означавало, че би трябвало да направш проверка до този момент по управление на конкретния заем с банка "Париба". Тази банка била избрана с конкурс да управлява финансирането и осигуряването на кофинансиране за израждането на АЕЦ "Белене", абсолютно прозрачно, с международен конкурс. Проблемите според него възникнали от това, че в продължение на 3,5 години, от началото на управлението на ГЕРБ, този стратегически за България проект, който е дългосрочен, за 60 години, нищо не се правело, постоянно се правели завои и между другото половината от средствата, платени изобщо за "Белене", били платени от правителството, което досега управляваше. Лидерът на БСП припомнил, че изграждането на АЕЦ "Белене" е залегнало в програмата на Коалиция за България, защото бил икономически, а не като политически проект.
Всекидневникът пише и за преодоляната криза в новата клиника по анестезиология в обединената болница „Киркович". Първият пълен работен ден вчера с новия началник е минал без да е подадена нито една молба за напускане, с покриване на графика и на всички дейности. Единствено бившият шеф на интензивното отделение д-р Атанас Бадов е отказал да остане да работи в новата структура. Вчера, в свое изявление пред една от националните телевизии, здравният министър в служебното правителство проф. Николай Петров е заявил, че е запознат с проблемите с анестезиолозите в старозагорската болница след обединяванета на МБАЛ "Киркович" и "Университетска". Според него, ако болницата продължавало да работи с две отделения по интензивно лечение, както беше досега, месечно щяла да губи по 90 000 лв.
Вестникът пише още за ограничаването на неоникотиноидните пестициди, сочени от експертите като основни виновници за смъртта на пчелите. България ще подготви в близките дни заповед за ограничаването им, е съобщил вчера в Стара Загора земеделският министър в служeбния кабинет проф. Иван Станков. Първа такова решение в ЕС е взела Германия и сега и нашата страна се присъединявала към нейното становище.Той изрази опасение още, че обилните валежи и плъзналите вече гъбични болести по пшеницата реално застрашавали зърнената реколта. Заради прекомерната влага производителите не можели да третират посевите с хербициди.
ДОБРИЧ
Водеща тема на двата добрички всекидневника днес е проведената вчера специализирана трудова борса за кадри в туризма, като вестниците акцентират върху това, че стотици жители на града и региона посетиха борсата с надеждата да си намерят работа през летните месеци. От първата си страница още в. "Нова добруджанска трибуна" съобщава, че след проверка Омбудсманът на Републиката е препоръчал спешно извеждане на децата от дома в Крушари, като причината, която е посочена - е липсата на квалифицирани медицински кадри, които да се грижат за децата. От челно място още медията съобщава, че Атака - Добрич, е изразила принципна позиция на несъгласие с решение на централата на партията.
В рубриката си "Акценти" в. "Добруджанска трибуна" съобщава, че Дунав е на път да залее крайречните зони край Силистра. В броя днес от първата страница на ежедневника четем, че туристическият бранш очаква ръст на туристите през това лято.
БЛАГОЕВГРАД
Зам.-председателят на партията на Меглена Кунева "България на гражданите" в Гоце Делчев адвокат Катя Кардашева премина в партия ГЕРБ и обяви, че е получавала заплашителни SMS-и, пише вестник „Струма". Това обяви тя в Благоевград при представянето на кандидат-депутатската листа на бившата управляваща партия в присъствието и на водача в Пиринско Цветан Цветанов. Заплахата ми е отправена от висш представител на партията на Кунева, имам две деца и се страхувам за тях, затова възнамерявам да предприема нужните действия, каза още тя.
Общинският съветник от ЕКИП Владимир Елезов ще замества за утрешната сесия на ОбС - Благоевград председателя Даниела Савеклиева, тя си е взела два дни платен отпуск във връзка с предизборните си ангажименти като областен председател на ГЕРБ и втора в листата за депутати на партията.
Тийнейджър е бит пред училище в Благоевград. Сигнал за инцидента е подаден на тел. 112 днес около обяд. Момчето е 15-годишно. След обработка на раната му е отведено в полицията да разкаже подробности за инцидента.
Комисар Георги Костов да подаде незабавно оставка като областен директор на ОД на МВР - Благоевград заради самоубийството в ареста на 39-годишния благоевградчанин Иван Михайлов и заради информации, че полицейски структури са привлекли фалшификатори от кримиконтингент като част от схема на ГЕРБ за мащабна манипулация на изборните резултати, това обяви водачът на червената листа в Пиринско Емил Костадинов.
Кметът Атанас Янев е оправдан на последна инстанция от Върховния касационен съд за присвоени 35 000 евро от Европейски фонд „Леонардо да Винчи", четем във вестник "Вяра". Скандалът гръмна през март 2009 г., когато Братя Галеви бяха обвинени за организиране на престъпна група. Делото е гледано във ВКС преди 3 дни, до дни се очаква да излязат мотивите и да бъдат огласени на сайта.
43-годишен миньор от Кюстендил е настанен в столичната "Пирогов", след като си счупи лицева скула по време на смяната си, 49-годишният негов колега пък пострада при работа с ъглошлайф. Инцидентите станаха в Бобов дол, научи "Вяра". Симо Георгиев е ударен от "тресчотка" – подемен крик, с опънато въже. Връщайки товара назад, съоръжението го ударило по лицето. "Колегата беше дошъл на работа с личния си автомобил, който и сега стои на паркинга. Даже и съпругата му не знаеше, беше запалила телефоните да го търси, след като не се прибрал от работа", коментираха миньори от Кюстендил. Според медици, поели случая, за Симо Георгиев няма опасност за живота.
ПП ГЕРБ няма да залага на популизма. Тя е отговорна партия и това, което кажем, ще се стремим да го изпълним. Това заяви зам.-председателят на ПП ГЕРБ и председател на Националния предизборен щаб на партията Цветан Цветанов на среща в зала „22 септември" в Благоевград, на която беше представена листата с кандидатите за народни представители от ПП ГЕРБ в 1-ви многомандатен избирателен район.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com