София. Във връзка с публикувана статия от в. Стандарт и standartnews.com, публикуваме правото на отговор от ГС "Варна диша".
Уважаема редакция,
на 27 Март, 2014 публикувахте материал със заглавие "Пълна лудница в Салтанат" с автор Кръстина Маринова, който смятаме, че е изключително манипулативен и съдържа много неистини. Възползвайки се от принципите на журналистическата етика, смятаме, че трябва да ни се даде право на отговор във вашата медия.
В статията са цитирани мнения, които подлагат под съмнение дали става въпрос за проблеми в парк или друг тип територия. Длъжни сме да уточним следното - т.нар. местност "Салтанат" обхваща над 400 декара от Морската градина на Варна. С това название жителите на града наричат своя парк, чието официално име е "Приморски парк" и който, съгласно действащия ОУП от 2012г., се простира на Север до резиденция Евксиноград. Но местност
"Салтанат" е част от парковата територия не само от сегашния устройствен план на Варна, но и от предходните планове издавани след 1959 година, макар и под различни наименования. Така, вече 65 години варненци имат парк който да съответства на увеличеното население на града.
За съжаление, през последните години паркът бе подложен не само на пълно занемаряване от местната и държавна власт, но и буквално на разграбване от шепа "богоизбрани" люде. След доста съмнителни реституционни процедури те успяха да си върнат притежавани някога от тях имоти в "реални" граници. Нещо повече, една част от тези хора, не и без съдействието на местната власт, дори успяха да ги застроят с "обществено обслужващи сгради". Последният термин е точното название на 99% от обектите, както е изписано върху строителните им книжа. С просто око може да се установи, че те преобладаващо се използват като жилищни сгради, което е поредното нарушение в цялата верига от незаконосъобразни действия. Важно е да се знае също, че има и множество съдебни дела, които са отхвърлили реституциони претенции за имоти с основен мотив, че те се намират в парк. Оставаме всеки сам да прецени, защо съдът е решил така за едни, а за други обратното.
Чрез статията се налага и некоректното становище, че в момента в "Приморски парк" Варна има хаос и безредици. За нас, хаосът властваше когато :
- автомобилите летяха по алеите, покрай майките с детски колички;
- когато огромни автобуси кръстосваха парка и паркираха върху зелените му площи;
- когато спортуващи млади хора, трябваше да тичат между димящи возила, предпазвайки се да не бъдат сгазени.
Категорично смятаме, че в статията на Кр. Маринова е използвано манипулативно становището на Министерство на културата. Ако авторкатa беше изследвала обективно проблема, щеше да установи следното. След масирана обществена кампания на гражданското сдружение "Варна диша", през лятото на 2012г. Общински съвет Варна взе решение да предложи т.нар. местност "Салтанат" за Паметник на парковото и ландшафтното изкуство. Като една от инициативите на сдружението, нейната цел бе да се ускорят процесите на спасяване и въстановяване на парка. В свое писмо до Общ. съвет Варна, Министерство на културата отговори, че въпросната територия не отговаря на критериите да бъде подобна културна ценност.
Това становище ловко се използва от собствениците на имоти в парка, като те излагат примитивния аргумент, че парк е само "Историческото ядро" на Морската градина, защото е обявено за такъв Паметник. Апропо, в самото писмо се казва (цитат) "Опазването на тази зона / Салтанат/ е регламентирано от приетия ОУП на Варна, като територията е отредена като устройствена зона на градски паркове и градини за широко обществено ползване и зона със строителна забрана." Смятаме, че за всеки непредубеден човек е ясно, че парковете не са единствено тези които са обявени за паметници на ландшафтното изкуство. В огромната си част те са създадени да бъдат места за отдих и чист въздух, а само някои от тях са доразвити и превърнати в паметници на парковото и ландшафтното изкуство.
Държим да подчертаем, че част от собствениците на имоти развиват и бизнес в парка. Всички безпардонно считат, че не само те могат да шофират по алеите, но и клиентите им. Многократно сме опитвали да ги убедим в несъстоятелността на подобна теза, но уви безуспешно. В българската нормативна уредба не съществува текст, който изрично да гарантира право на достъп до имот с МПС или каквото и да е друго превозно средство (земно, водно или въздушно).
Стараейки се да бъде конструктивна организация, ГС "Варна диша" е предлагало множество идеи за решаването на проблема за спасяването на парка. Привърженици на сдружението дори разработиха идеен проект за паркинг между платната на булеварда край Морската градина. Този проект беше представен от "Варна диша" на Кмета на Варна и неговия екип, след което бе одобрен от администрацията му, намерено бе финансиране и започна работа по неговата реализация. В противовес на здравия разум, Областния управител на Варна, г-н Иван Великов, прави всичко възможно за да блокира всяка съзидателна инициатива и с това работи умишлено за унищожаването на символа на Варна, нейната Морска градина. Той не само се изправи в открита защита на собствениците на имоти, но дори стигна до там, че чрез медиите взе да дава указания как нарушителите да пишат жалби в съда срещу съставените им актове за шофиране в парка. Това ни дава основания да смятаме, че именно на него се дължи и блокирането на процедурата за строеж на паркинга. С тези си действия, г-н Великов е продължител на трагичната за Варна традиция, нейните Областни управители да съдействат за разграбването на Морската й градина. Ще припомним, че един от предишните Областни управители, г-н Христо Контров, продаде за смешна сума на "Холдинг Варна" най-хубавата част от "Салтанат" – ивицата земя от парка с която той граничи с морето. А наследилият го като Областен, г-н Данчо Симеонов, взе и упълномощи Холдинга да представлява Държавата България в двустранната сделка. В момента тази ивица земя е бетонирана с осем метрова стена.
Уважаема редакция, можем да продължим да излагаме още много аргументи в защита на варненската Морска градина. Но това едва ли ще промени вижданията на повечето от собствениците на имоти (в интерес на истината има и такива между тях, които са против движението на МПС и подкрепят нашите действия), тъй като основна ценност за тях е собственото им благополучие, за сметка на гражданите на Варна. Защото "Приморски парк"
е вид обществено благо, което принадлежи на всички варненци. За нас като граждански сдружения, Морската градина е еманация на ситуацията във Варна, а и в България - множество корупционни практики, плетеница от проблеми създадени от администрацията, разграбване на обществени придобивки и унищожаване на ценности от всякакъв характер. Но ние продължаваме да вярваме, че все някога справедливостта ще възтържествува
и за това сме превърнали спасяването на парка в наша кауза.
ГС "Варна диша"
0879/205222
ГС "Зелена Варна"
0888/312840
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com