Ямбол. Първия в страната общински специализиран Музей на бойната слава в Ямбол бе открит в присъствието на военния министър Тодор Тагарев. „Изключително съм развълнуван. Този музей дава на ямболии такова самочувствие, което те трябва да имат. Цялата общинска администрация работи активно за това", заяви кметът на Ямбол Георги Славов, който откри придобивката.
Музеят се намира на територията на бившите пионерски казарми върху терен от 9 дка, предоставен от министерството на отбраната. Една от атракциите на музея е уникалната немска бронетанкова техника, която е била на въоръжение в българската армия през Втората световна война и след нея. Сред експонатите са няколко реставрирани танка Panzer IV. Уникалното щурмово оръдие „Ягдпанцер" е едно от шестте запазени в света. Освен тежки машини, музеят ще представи и леко и тежко стрелково оръжие от Втората световна война и периода на социалистическата армия.
Голяма част от техниката бе извадена от граничната полоса след публикацията на „Стандарт" за първата кражба на танк в историята на българската армия. Освен тежки машини, музеят ще представи и леко и тежко стрелково оръжие. Сред първите експонати е карабина „Манлихер", която лично министърът на отбраната ген. Аню Ангелов връчи на кмета Георги Славов при официалното предоставяне на терена за бъдещия музей.
В две зали ще бъде представена историята и бойния път на ямболските военни подразделения – Трета пионерна дружина, Четвърти конен полк и 29-ти Пехотен Ямболски полк, по време на Балканската, Междусъюзническата, Първата и Втората световни войни. Заедно с изграждането на музея, бе възстановен и Порталът – паметник на 29–ти Ямболски пехотен полк във вида, в който е красял входа на казармите в продължение на десетилетия. Порталът – паметник, който вече е част от музея на бойната слава, е на оригиналното си място, като при възстановяването му бяха поставени и паметните плочи с имената на загиналите във войните.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com