Бюст-паметникът на самотния мореплавател капитан Георги Георгиев бе открит днес на официална церемония в Кърджали. По идея на инициативен комитет постаментът на Георгиев,прославил Кърджали пред света е преместен в центъра на града. Гражданската акция по преместването на паметника е завършек на тазгодишната инициатива "Мултикултурният град".
На церемонията бяха областният управител Илия Илиев, председателят на Общинския съвет Раиф Мустафа ,кметът инж.Хасан Азис. На проявата присъства синът на капитана Иван Георгиев, който пристигна за случая от Варна. Заедно с него бяха представители на фондация „Кор Кароли", създадена в памет на родения в Кърджали славен българин.
„Днес капитан Георги Георгиев хвърли завинаги котва в центъра на Кърджали. Днес е един паметен ден, който на кара да се гордеем, че сме дали на света един велик мореплавател". Това заяви при откриването на паметника-монумент кметът инж.Хасан Азис.
Синът на Георги Георгиев благодари на общинската управа за решението, да бъде предоставено място в центъра на града, което да приюти паметника на баща му. От фондацията подариха автентичен портрет на капитана. Пред паметника бяха поднесени венци на признателност от областния управител, от председателя на Общинския съвет, от кмета на града. Военни ветерани и членове на яхтклубове също отдадоха почит към делото на известния кърджалиец.
Бюст-паметникът на самотния мореплавател и легендарен ветроходец кап. Георги Георгиев, осъществил най-дългата морска обиколка около Земята с яхтата "Кор Кароли" (1976-1977), е изграден в негова чест от признателни кърджалийци над язовирната стена на яз. Кърджали преди 32 години и открит на 13 май 1983 г. Инициативата е на местната Организация за съдействие на отбраната (ОСО), от която е част и тогавашният Морски клуб-Кърджали.
Паметникът е дарен на кърджалийци от варненската структура на ОСО, а монтажът на място е осъществен от Петър Буров. Петър Буров е капитан на плавателни съдове до 40 бруто регистър тона водоизместимост. Той е участник в уникалното транспортиране по суша на кораба "Емона" от Бургас до Кърджали през 1979 г., за да се реализира смелата идея на кап. Георги Георгиев и на тогавашния кмет Димитър Милев за Кърджали като планинско пристанище. Като знак на съдбата днес, през юни 2015 г., кап. Петър Буров се включва и в демонтажа на рушащия се паметник на околосветският пътешественик, за да бъде пренесен този ценен символ от романтичното минало в центъра на Кърджали и преоткрит от новите поколения в града.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com