Добрич. Председателят на Националното сдружение на общините в България и кмет на Пазарджик Тодор Попов обяви, че се възстановява Съвета за децентрализация, като добави, че стартира и новата инициатива - на всяко заседание на УС на НСОРБ да присъства по един министър от кабинета. "В Съвета по децентрализация ще настояваме на общините поетапно да се делегират отговорности и възможности, за да изпълняваме задълженията си. Този съвет трябва да започне работа следващия месец и ние не искаме проформа дейности и ще настояваме за конкретни резултати. Да се начертае една пътна карта, за да можем всяка година да преследваме конкретни цели. На УС гласувахме предложение, ако нашите представители в съвета видят, че той не е ефективен, то те ще напускат заседанията", каза Т. Попов.
На вниманието на министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева кметовете поставиха състоянието по изпълнението на проектите. "Има реална опасност да загубим пари и това ще е лош атестат за държавата. Затова ще поискаме един сериозен мониторинг до средата на август и да останат само рисковите проекти, за да се търси прагматично решение" - каза още Попов. Председателят на сдружението заяви още, че искат от министър Терзиева да се намери по-балансиран модел за развитие на регионите в следващия програмен период по програма "Региони в растеж". "Не можем да станем като Гърция - Атина 4 млн. души, всичко друго провинция", каза още пазарджишкият кмет.
Кметовете поставиха на вниманието на министъра и въпроса с преразглеждането на методиката за отпускане на средства за зимно поддържане, като настояват под внимание да се вземат и природно-климатичните особености, а не само дължината на пътищата. Сериозно бе поставена и темата за отпускане на средства за ремонт на общинската пътна мрежа, като Попов заяви, че в страната 65 на сто от пътищата са общински с дължина 23 хил. км. "Хубаво, магистрали и високоскоростни пътища са хубаво нещо за всяка една държава, но колко пъти на ден пътуваме по магистралата и общинските пътища", попита риторично Попов. Той заяви, че кметовете в страната годишно получават 50-60 хил. лв. за поддържането на пътищата, като каза, че са крайно недостатъчни дори за закърпване на дупките.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com