На истинско изпитание се подлагат два пъти годишно служителите от Университетската ботаническа градина край Двореца в Балчик. Огромните кактуси, някои от които тежат по 300 и по 600 килограма, се прибират през студените зимни месеци на закрито. Температурата трябва да не пада под 15 градуса. В края на април, със старта на туристическия сезон се изваждат отново. Пренасянето им обаче се извършва на ръце. Колекцията от кактуси, която се е превърнала във визитка на Балчик и България, най-голяма на Балканите и втората в Европа след тази в Княжество Монако.
В нея са представени едни от най-старите екземпляри едроразмерни кактуси и сукуленти на възраст над 70 години. На закрита площ от 800 м2 могат да се видят над 2600 вида представители на семейства Cactaceae и Euphorbiaceae. Експозицията е впечатляваща, не само заради видовото разнообразие, а и поради факта, че в нея са представени над 400 световно защитени вида от тази група и някои уникални видове, какъвто е например галапагоският кактус.
Днес Ботаническата градина се простира на площ от 190 дка и разполага с растителни колекции с над 3500 вида, които се увеличават непрекъснато. Наложила се е като важен туристически обект. Наред с това, тя е Паметник на културата, Защитена местност и Спасителен център по Вашингтонската конвенция.
Планът на Ботаническата градината е по подобие на критския лабиринт.
Тук могат да се видят рядко срещани дървета като бонбоненото и каучуковото, каменен дъб, древно гинко, метасеквоя, едроцветна магнолия.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com