Велико Търново. Междуобщинско коопериране, подобно на това в Норвегия, и изграждането на умения за лобиране с централната власт е най-новият проект по който ще работим по Норвежкия финансов механизъм, съобщи кметът на старата столица Даниел Панов.
В продължение на 30 месеца българските общини ще подобряват административния си капацитет с проект на стойност 1 093 694 евро. Предвижда се да бъде разработена програма и механизъм за финансово управление на общините с участието на гражданите, както и мрежа от 16 регионални представителства на Националното сдружение на общините в Република България, каза Емил Савов, заместник-изпълнителен директор на НСОРБ.
Малки и големи общини по примера на Норвегия ще се кооперират за предоставянето на еднакви по вид и качество услуги, което не означава, че ще бъде намален броят им. Междуобщинското коопериране е добро за изпълнението на регионалните депа за отпадъци, домашния социален патронаж и водните сдружения, поясни Емил Савов.
По Норвежкия финансов механизъм у нас се изпълнява и проект с Регионалното министерство за 1,076 млн. евро. Той е за развитие на граничните райони. Във Велико Търново вече има успешно изпълнен проект с финансиране от Норвежкия финансов механизъм. Направено е саниране на три детски градини и една детска ясла.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com