Наш археолог проучва бивша забранена зона в Турция

Наш археолог проучва бивша забранена зона в Турция | StandartNews.com

Велико Търново. Археологът от Регионалния исторически музей във Велико Търново Недко Еленски проучва района на турския град Киркларели (Лозенград) в състава на българо-турска археологическа експедиция.

Досокоро тази част на Турция е била забранена за археолозите зона и е почти непроучвана. Заради трудния терен и разделянето и в две държави малко изследван е и целият район на Странджа планина. Проучванията са финансирани по европейски проект, и се ръководят от родения в Горна Оряховица професор Васил Николов. Недко Еленски, който е специалист по неолит, участваше в спасителните разкопки около ГКПП Капитан Андреево.

В района, където ще минава последният участък на автомагистрала „Марица", бе открито праисторическо светилище от V хилядолетие преди Христа, което няма аналог в Югоизточна Европа. Обектът е разположен от двете страни на граничната бразда и се предвижда в следващите сезони разкопките да се разширят на турска територия. Археолозите очакват да разкрият нови археологически обекти край границата, което ще насърчи развитието на културния туризъм в района.

Преди няколко години германски учени потвърдиха, че великотърновският археолог Недко Еленски е откривател на най-старото погребение от неолитния период на Балканите край с. Джулюница. През 2004 г. той откри гроб на 12-13-годишен индивид, който датира от 6300-6200 г. пр.Хр. Радиокарбонно датиране в Института по протоистория и праистория в Кьолн изследва 7 проби от овъглено дърво от неолитното селище край Джулюница. След изследванията, проведени под ръководството на проф. Венингер, е потвърдено, че най-ранното селище край Джулюница е от 6300-6150 г. пр. Хр. Това доказва, че погребението, открито в този пласт, наистина е най-старото на Балканите от неолита.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай