Ямбол. Мюсюлманското настоятелство поиска една от емблемите на Ямбол - сградата на безистена. Религиозната организация е подала иск в районния съд за придобиване на собственост върху сградата, строена през ХVІ век. Единственият у нас безистен или покрит пазар е уникален и няма аналог в България. В момента той е общинска собственост, а винаги е бил основно търговски обект. Преди години там бяха халите на Ямбол, а в момента има кафенета и магазини. Идеята за концертна зала не се осъществи заради липса на средства. Безистенът си е на Ямбол и трябва да остане на Ямбол, заяви пред журналисти кметът на града Георги Славов. Според него всякакви претенции към безистена са неоснователни.
През 1940 година в брой 154 на Държавен вестник, градата е обявена за народна старина. С решение на ямболския окръжен съд от 2002 година безистенът е предоставен на община Ямбол. Същата година е съставен акт за частна общинска собственост, а пространството около него е публична общинска собственост. Това че главното мюфтийство има някакви претенции си е техен проблем. Докато аз съм кмет ще направя всичко възможно, за да не позволя някой да сложи ръка върху безистена, каза градоначалникът. Той припомни, че сградата е включена в европейски проект заедно с археологическия резерват Кабиле. Според запознати адвокатът-пълномощник на мюсюлманското настоятелство е от Кюстендил.
Той прилагал извлечение от вакъфски архиви при османския архив на Главна дирекция на държавните архиви на Република Турция. В Ямбол мюсюлманите са под 500 души и общественото мнение буквално настръхна срещу искането на религиозното настоятелство. В града огромното мнозинство от партиите и организациите вече открито се обявиваха срещу искането на настоятелството.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com