Момчилград. Да се актуализират промените в Закона за водите, който да бъде обществено и социално приемлив е една от спешните задачи на правителството. Без промените в този закон ние няма да можем да планираме частта „Води" в Оперативна програма „Околна среда" за новия програмен период 2014-2020 г.
Това посочи в Момчилград министърът на околната среда и водите Искра Михайлова, която направи първа копка на модернизация и доизграждане на ВиК мрежата в града и изграждане на пречиствателна станция за отпадъчни води на стойност близо 25 млн. лева. Проектът по Оперативна програма „Околна среда" планира изграждане на нова 5,494 км канализационна мрежа, реконструкция на 15,3 км канализационна и 13,303 км водоснабдителна мрежа. „Изпълнението на проекта в Момчилград ще доведе до намаляване на загубите на вода, които са около 70%, отпадъчните води няма да замърсяват р. Върбица и яз."Студен кладенец", обясни кметът Акиф Акиф. Успех на мащабния проект, който ще има не само сериозен социален, но и екологичен ефект пожела областният управител Бисер Николов.
"Ползите от този проект са големи. Около 10 000 жители от община Момчилград ще получат по-добра водна услуга. Над 2 000 ще имат абсолютно рехабилитирана канализационна и водопроводна мрежа, а цялото население ще се ползва от новата пречиствателна станция", заяви министър Михайлова.
По думите й реализирането на проекта няма да оскъпи цената на водата на момчилградчани, защото голяма част от финансирането е безвъзмездна помощ от ЕС, а новата мрежа ще се влее в собствеността на сегашното ВиК дружество. Министърът на МОСВ заяви, че трябва да има регулация на държавата и ясно планиране на инвестициите, собствеността, управлението и отговорностите на всички страни във водния сектор.
"Ако се въведе системата на самоиздръжка на цялата ВиК мрежа на търговските дружества с предоставяне на услугата, може да се окаже, че ще се сблъскаме с проблем по-голям отколкото е проблема с електроснабдяването и цената на електрическата енергия", коментира още Михайлова в Момчилград. В тази връзка тя поясни , че една от спешните задачи на правителството сега е да актуализира промените в Закона за водите, който трябва бъде не само обществено и социално приемлив, но и да определи правомощията и разпределението на собствеността на инфраструктурата във водния сектор, ролята на общините, държавата, ВиК операторите и ВиК асоциациите, така че да се знае кой какво притежава, кой за какво отговаря, кой каква услуга предлага и какви инвестиции се планират във водния сектор.
Има опасност България да бъде санкционирана заради неизпълнени ангажименти за депониране на битовите отпадъци
Има опасност страната ни да бъде санкционирана от ЕС заради неизпълнени ангажиментите по договора за присъединяване, отнасящи се до депониране на отпадъците и изграждане на регионални депа, каза в Момчилград министърът на околната среда и водите Искра Михайлова. Според нея има нужда от спешни мерки, мобилизиране на местните власти и на гражданското общество за усвояване на средствата от планов период 2007 - 2013, за да се навакса огромното закъснение в оставащите пет месец до края на тази година.
„България трябваше да изгради депата за битови отпадъци към 2010г. В момента у нас има само две - в София и Ботевград от планираните", обясни министър Михайлова.
Според жители от региона пример за сериозно забавяне е и Регионалното депо в Кърджали, което още незавършено вече е запълнено. Подадени са и възражения от частни лица, за това, че тяхна собственост е засегната от струпването на отпадък.
„Тенденцията в целия ЕС, която ще се наложи и в България, е прилагане на всякакви мерки за намаляване размера на депонирания отпадък, които предполагат рециклиране, разделно събиране и намаляване обема на отпадъците", подчерта Михайлова. Тя уточни, че в Европа има страни, които оползотворяват битовия отпадък до 98 % , а в България едва до 2-3 %.
В Момчилград Искра Михайлова участва в първа копка на мащабен проект за модернизация на ВиК мрежата за 25 млн.лв.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com