За първи път организираха майсторски клас по приготвяне на жив хляб във Варна. Любители и бъдещи студенти в Института за кулинарни изкуства се запознаха с методи и техники за приготвяне на полезния хляб с жив квас, съобщава bTV.
Това, което отличава живия хляб от традиционния, е наличието на добре отгледан квас – колкото е по-стар, толкова е по-добър. При живия хляб всичко се планира поне два дни по-рано. Следва подготовка на тестото, е необходима ферментация от близо 20 часа, оформяне на хляба и дълго печене.
Всичко започва с внимателен избор на брашното. То трябва да е без консерванти и химикали, които "убиват" ферментацията. Водата трябва да е пречистена. Освен че е здравословен хлябът с жив квас има и лечебни свойства. При естествената ферментация по-добре се разграждат дългите захарни вериги и пълноценно се усвояват полезните вещества.
"Ако правим хляб с комерсиална мая, имаме достъп до около 6 вкуса в един хляб, ако го направим перфектно, докато при квас с дълга ферментация стигат до 16 вкуса", твърди Персиян Петров, майстор хлебар.
Хлебната революция на Запад започна през 90-те години. У нас интересът към живия хляб се възроди наскоро, с вниманието към здравословното хранене.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com