Благоевград. Общините в Пиринския край ще дебнат под лупа как върви изкупната кампания на тютюна в региона. За целта във всяка приемна комисия ще участват местни хора, които разбират от качество на продукцията. При нередности и опити на търговците да измамят производителите местните шерифи ще подават незабавно сигнал в общинските администрации.
„Искаме по този начин да гарантираме правата на тютюнопроизводителите. Длъжни сме да защитим тютюнджиите, защото всяка година някои от тях са ощетени при прибирането на реколтата от фирмите", каза председателят на Сдружението на производителите на ориенталски тютюн /СПОТ/ Арбен Мимеов, който е кмет на община Сатовча. Ще се сложи край на практиката само изкупвачите да определят и цената, и условията при вземането на тютюневата реколта. Процентът на неплатимите количества трябва да се намали двойно.
Заради наличието на пясък и мухъл в тютюна фирмите намалявали от 5% до 7% количеството. Т.е. предаваш 100 килограма, но ти плащат само 93 килограма. Искането е този процент да падне наполовина. Изкупвачите приспадали и повече грамаж от опаковките – чували и кашони, в които е тютюнът. Ако те тежат по 300 грама, купувачите ги пишат по 500-600 грама. „Това е недопустимо, на практика се ограбват хората. Затова ще изискваме ясни правила, за да не се мамят тютюнопроизводителите", уточни Арбен Мименов.
Заради доброто качество на тютюна тази година фирмите са готови да дадат по 8 лева за килограм продукция. Техни представители вече са обиколили повечето населени места в Пиринския край и са се уверили, че реколтата е много добра. В симитлийското село Долно Осеново, където живеят 1600 души, са идвали наскоро специалисти на две фирми. В селището почти няма фамилия, която да не разчита на „зеленото злато" за препитанието си.
„Увериха ни, че средната цена ще е 7,50-8 лева за килограм, което е с 1-1,50 лева повече в сравнение с миналата година, тогава ни платиха по 6,50 лева. Само дано не ни подведат. Но местните хора са категорични, че няма да продават тютюн на цена под 7 лева", заяви кметът на селището Бисер Сегменов. Той се похвали, че от 1 декар добивите са над 150 килограма. Произведени са близо 200 тона тютюн, а през 2012 г. предали едва 80 тона, тъй като сушата съсипала продукцията. Тютюнджиите чакат офертите на всички фирми, за да решат на кого да продадат тютюна си. „Дори и да имат договор с определено дружество, ако друго предложи повече пари, хората ще дадат продукцията си на него. Фирмите не ни дават никакъв бонус, просто се подписва един лист. А разходите ни са много – за оран, за поливане, за найлони, за торове, за скелета, за семена, за канапи, за пирони", твърди кметският управник на Долно Осеново.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com