3-метровият косматко "проглежда" с очи от Германия
Мамут, досущ като косматкото от "Ледена епоха" Мани, ще посреща посетителите в русенския екомузей. Първата по рода си подобна експозиция у нас ще бъде открита в края на септември. Екомузеят е разположен в самостоятелна сграда до Историческия музей в дунавския град, където на четири етажа са подредени интересни зали и прелюбопитни експонати. Освен 3-метровия мамут в естествени размери, посетителите ще могат да видят колекция от вкаменелости с кости, изкуствена пещера, направена от специалисти от киноцентъра в Бояна, да научат повече за съвместния живот на растения, животни и хора. Друга атракция е огромният аквариум, в който ще плуват риби от река Дунав, а специалистите обещават в колекцията да отделят специално място и за редките видове.
Най-новият екомузей се различава от природонаучните, обясняват експертите. Русенският е на четири нива и ще представя с модерни методи сцени и истории от света на растенията и животните. В подземното е разположен сладководният аквариум. Вместимостта му е 70 т и е разделен на 7 басейна. Освен риби от Дунав, вътре ще има видове и от вливащите се в него реки. Специален кът ще разказва за първата българска експедиция по Дунав през 1965 г. Преди близо 50 г. наши орнитолози проучват със сал водолюбивите птици от Тимок до делтата на реката. Плавателният съд учените кръщават "Бабуш", както местни хора край Дунав наричат къдроглавия пеликан.
Останалите нива в мащабната експозиция са разделени на диорами - кътчета от природата, пренесени в ситуацията на музей. В случая това са препарирани животни върху пръст, клони и листа, все едно са сред гората.
Уникално за музея в Русе е, че разполага с една от най-богатите колекции вкаменелости с кости на праисторически хоботни бозайници, живели по нашите земи. Те са подредени в една от залите на първия етаж. Тук посетителите ще могат да видят единствената запазена кост в света от вид мамут - Mammuthusromanus. Сред най-големите атракции за малки и големи, разбира се, ще е мамутът в реални размери. Косматото животно "проглежда" със специално доставени очи от Германия. От Регионалния исторически музей в Русе обясниха, че те са поръчани от немска фирма, специализирана в изработката на изкуствени очи за различни видове препарирани животни. С поставянето им русенският мамут ще има реален визуален завършек. Компания на косматото чудовище в екомузея правят мечки, лисици, вълци, различни видове птици, обитатели на пещери и типични за Русенския регион експонати. Специално място е отделено на влажните зони на река Дунав и характерни за региона особености. Специализирани филмчета ще допълват информацията за животните, а по-любознателните посетители ще имат възможност да погледнат от скалната ниша това, което виждат птиците.
Любопитна е и възстановката на пещера с дължина над 10 м и височина от 3,5 м. Тя имитира структурата на една от местните големи дупки - Орлова чука, която е втора по дължина в България. Допълнителна екстра в залата ще са автентичните звуци на прилепи и филмче за пещерните животни. Тук посетителите ще видят и копие на рисунки от Ивановските скални църкви
Множество скални манастири край Русе са обект от световното културно наследство.
Екомузеят възкръсва в една от музейните сгради в дунавския град с обща площ от около 2500 кв. м, където своето място намират "съкровища" от богатия фонд на русенския музей. Всъщност постройката е строена специално за такава експозиция. В ремонта на сградата на Историческия музей в Русе, новите експозиции, изграждането на лапидариум и създаването на екомузея са вложени 4,5 млн. лв.
Средствата са от Оперативна програма "Регионално развитие". Те са по мащабен проект на Община Русе "Развитие на културно-исторически атракции в градски исторически ансамбъл", в който тя участва и със собствен принос.
Наред с традиционните експонати, в залите има модерни компютърни аудио- и видеосистеми. Новост в екомузея е, че вътре се представя не само околната среда и животните, но и присъствието на човека. Предвидени са и много изненади, които да скъсят дистанцията между експонатите и публиката. Една от тях са специално създадените интерактивни игри, които ще привлекат вниманието на всички посетители, убедени са музейните специалисти.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com