Книгата „Каймакъ-Чаланъ", дело на известния историк и президент на Информационна агенция и радио „Фокус" Красимир Узунов, беше представена в зала „22 септември" в Благоевград. Авторът на историческото четиво пристигна по покана на кмета д-р Атанас Камбитов и народния представител Даниела Савеклиева. Книгата беше презентирана пред препълнена зала, в която бяха военни, ветерани от войната, директори на обществени институции, историци и ученици. Сед присъстващите бяха областният управител на Благоевград Бисер Михайлов и кметовете на Симитли и Петрич - Апостол Апостолов и Димитър Бръчков.
Гостите бяха поздравени с изпълнения на емблемата на Благоевград – Ансамбъл „Пирин". "Сигурен съм, че ако има повече хора като Красимир Узунов, ние като общество ще бъдем по-различни, ще бъдем по-добри. Книгата, която представяме тази вечер, изисква уважение и респект както към труда на автора, така и към всички, за които пише вътре в нея, тези, които са дали живота си за нас, за да бъдем такива, каквито сме – свободни", каза в словото си кметът Камбитов.
Даниела Савеклиева коментира, че с книгата си „Каймакъ - Чаланъ" Красимир Узунов е дал поредния урок по патриотизъм и родолюбие. Авторът Красимир Узунов каза, че може би най-високите български планини са в Македония и са свързани с историята на България. В изданието са описани драматични моменти от участието на България в Първата световна война. Авторът определя Първата световна война като „най-голямата война" за България, не само като ресурс, който е ангажиран в нея, но и като военно усилие за народа ни. От 5,5 милиона българи е мобилизирана 885-хилядна армия, а заедно със запасните и маршовите формирования, плюс санитарите, това е 1 милион и 27 хиляди души, т.е. всеки пети жител на страната ни участва в Българската армия. След написването на книгата авторът започва да издирва наследниците на героите от боевете на Каймакчалан през септември и октомври 1916 година.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com