Габрово вика неволята в нета след опустошителната буря в петък. Ураганът отне два живота. Ламарини от скелето на 13-етажния "Дом на техниката" премазаха 34-годишната Боряна Бенкова. По-късно, в опит да ремонтира отнесения от силните ветрове покрив, загина и 70-годишният Цено Ценков. Ужасът от урагана обаче обедини габровци. Оказа се, че "Фейсбук" е повече от рай за клюкарите и при нужда може да се превърне в антикризисен щаб.
"Хора, дайте да помогнем на "Гражданска защита", особено по-младите от вас - нищо няма да ви стане, ако излизате за ден-два да поработите. Нека да помогнем на институциите, защото пораженията са ужасни" - такива призиви се появиха във "Фейсбук" още в петък вечер - часове след като бурята удари Габрово, Дряново, Трявна и Плачковци. Мнозина откликнаха на призивите в нета. В разчистването на отломките след урагана се включиха не само граждани, а и фирми, които имат подходяща техника. Разбира се, и находчивите "професионалисти" веднага реагираха. Още в събота по обяд стълбовете и оцелелите в бурята дървета бяха
"украсени" с телефонни номера на майстори
които пренареждат керемиди, тенекеджии и зидари. Не закъсняха и мародерите. В събота полицията задържа двама млади мъже - на 29 и 17 г., които опитвали да отмъкнат 5 алуминиеви платна от скелето, което погуби 34-годишната Боряна Бенева. Патрулките по улиците бяха повече заради невъзможността в рамките на ден да бъдат отстранени всички паднали ламаринени отломки от покриви, части от билбордове, ламарина и т.н., които изкушават мародерите. А управителите на пунктовете за вторични суровини бяха предупредени да не изкупуват съмнителни вещи. До късно следобед в събота без ток останаха няколко квартала в Габрово, селата Фърговци и Генчевци, както и местността Узана. Възстановено бе ел.захранването на ВЕЦ "Малуша" и връх Шипка. Вчера на помощ на екипите на "Енерго Про" дойдоха от Русе, Елена и т.н.
Молбите за отпускане на до 325 лв. еднократна помощ на пострадалите габровци започнаха да се приемат още в събота. Само за няколко часа бяха заведени над 100. Два мобилни екипа с по двама социални работници и един общински служител извършваха огледи на пораженията - най-често отнесени покриви и потрошени от паднали дървета постройки. Пари се отпускат само ако пострадалото жилище е единствено. Затова и много баби и дядовци, които живеят в града, си
тръгнаха разочаровани от опашките
научавайки, че не им се полага помощ за поломените къщурки на село.
"Животът ми е минал тук, но такова нещо не помня!", вайкаше се в събота габровецът Стефан Димитров, който е бивш журналист във в. "Балканско знаме". Буря, подобна на петъчната, имало в детството му. "Преди 60 г., пак по пролетно време, задуха страшно един следобед, но тогава имаше и 50 см сняг", връща се назад Стефан. "Дървета, клони, керемиди - всичко беше помляно, както сега! Водата от стопилия се сняг превърна всичко в кал и тук в квартала на "Тригьово кладенче", тогава се казваше "Ремсист", буквално затъвахме в земята", разказа пред "Стандарт" Димитров.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com