Варна посрещна първоюлското слънце без новоизбран кмет и без свое ново начало, както показаха и всички предварителни прогнози. Вяла активност и сякаш пълно безразличие обзеха най-бунтарския град в деня на изборите. В деня на вота се изля пороен дъжд, с който някои обясниха смазващо ниската активност от 2,58% към 10 часа. Но и след като пороят спря, хората си останаха вкъщи. Не се оправдаха и прогнозите, че надвечер урните ще бъдат щурмувани от мургави избиратели. В ромските махали активността също остана шокиращо ниска, а местните наблегнаха на сватби и веселие.
Изборният ден във Варна приключи без драми и сблъсъци и с едва 73 873 гласували от 290 000. На практика до урните отидоха по-малко от жителите на един от най-големите райони край морето -"Приморски", който наброява над 100 000. Още повече, че толкова хора събираха февруарските протести, които накараха бившият кмет Кирил Йорданов, управлявал близо 14 години, да хвърли оставка.
"Ще протестираме, няма да избираме", заявиха в деня на вота някои от първите и най-големи бунтари, които после оредяха и се разцепиха на групи и инициативни комитети.
Първият свободно избран демократичен кмет на Варна Христо Кирчев отправи обръщение към съгражданите си, след като пусна бюлетина: "Варненци, не се оставяйте на течението ! Лесно е да се стои отстрани, а после само да се критикува." Неговият наследник на поста Кирил Йорданов обаче така и не пусна бюлетина в секция 135 на СОУ "Васил Друмев", където го е правил от 1999 година насам, научи "Стандарт".
Вечерта след изборите настроението във всички щабове, дори и на класиралите се за балотажа, беше унило. Въпреки обявената сериозна преднина от предварителните данни независимият кандидат доц. Христо Бозов, подкрепен от много партии, сред които БСП и "България на гражданите ", заяви, че не се чувства победител ."Има дълъг път да се извърви, докато се спечели балотажът", каза той. Бозов не скри разочарованието си от ниската избирателна активност и обяснението му за слабия вот е, че хората нямат доверие в администрацията и в тези, които са на власт. Според него умората от изборите също е оказала влияние.
"При днешната ниска избирателна активност е смешно да се говори за печеливши, всички сме губещи", заяви кандидатът на ГЕРБ за Варна Иван Портних, който изостава с близо 2000 гласа от Бозов. "Ако следващата неделя варненци не излязат да гласуват, решението за развитието на града ще остане в купения и организирания вот. Днес се видя, че контролираният вот има място и при ниска избирателна активност той предопределя изхода на изборите", добави Портних. Той призова варненци да гласуват, за да "не оставят бъдещето на Варна в ръцете на хора, които нямат представа за европейската перспектива".
Участниците в балотажа за Варна са продължение на модела "Кирил Йорданов" и ще ми е много трудно да подкрепя някой от тях. Това заяви пък независимият кандидат Чавдар Трифонов след края на изборния ден. Според него днес сме станали свидетели на две истини. Едната от тях е "ерозиралото доверие" към българските политици и към политическата система, на което той отдава ниската избирателна активност. Проф. Красимир Иванов, ректор на Медицинския университет, от инициативния комитет на кандидата на третото място потвърди своята диагноза, че Варна е в клинична смърт и се нуждае от реанимация.
С най-добър мажоритарен резултат, макар че е издигнат от своята партия "Либерален алианс", се похвали фармацевтичният бос Веселин Марешки, финиширал четвърти.
"Вторият Иван Портних, подкрепен от ГЕРБ, по резултат има не повече от 5000 гласа от мен. Първият Бозов, зад когото застанаха много партии и инициативни комитети, има не повече от 10 000 гласа", коментира Марешки. Той заяви, че няма да подкрепи нито един от участниците в балотажа на 7 юли. И дори няма да гласува. Няма алтернатива за Варна - който стане кмет, ако почне да върши глупости, първо ще почнем с протести, а след това ще го изгоним с камъни, взе да сипе закани бизнесменът.
Дъжд или плаж, работа или битови грижи - пасивните хора винаги ще намерят някоя формална причина, за да не отидат до урните и следващата неделя, когато е балотажът, коментират партийни спецове. За една седмица обаче повечето варненци ще си дадат сметка, че бъдещето на града не се решава винаги и дотам - с лозунги и блокиране на кръстовища. Според политически наблюдатели може би избирателната активност пак ще е под очакванията, но тя е обичайно ниска при частични кметски избори, които не вървят заедно с вота за общински съветници. А нов местен парламент и всичко наново и начисто така и не постигнаха февруарските събития край морето. И докато само малко над 25 % от варненци избираха кмет, то за това пък 90% активност показаха хората зад решетките в местния затвор.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com