Място, което трябва да имам. Това си казва румънската кралица Мария, когато през 1921 г. заедно със сина си принц Николай вижда за първи път гористите склонове над залива на Балчик. Тя е толкова запленена от парчето земя, че по-късно ще напише за него: "Цял живот съм мечтала за такова място, представяйки си, че то може да бъде открито само в Италия, а ето го тук в Балчик". Дава му турското име "Tenha Yuvah", което ще рече самотното или уединеното гнездо. И построява там легендарния си Дворец. През годините обаче той и градините му остават запомнени като "Тихото гнездо".
Днес най-разпространената версия за построяването на Двореца в Балчик е спонтанната любов на Мария към мястото. Не липсват обаче и сърдечни, и политически мотиви. Романтичните се крият във факта, че династично обречена на мъж, когото не обича, Мария цял живот търси голямата любов. Легендите разказват, че седяла с часове на каменния трон пред вилата, за да гледа морето, очаквайки рицаря на сърцето си. Политическите пък се коренят още по време на Междусъюзническата война, когато Румъния нарушава подписания Петербургски протокол и напада България в гръб. На 28 юни 1913 г. добруджанската й армия се възползва от отсъствието на каквито и да е български войски срещу нея и необезпокоявана окупира териториите ни североизточно от линията Тутракан-Балчик. Година по-късно съпругът на Мария Фердинанд I се възкачва на румънския престол, но тъй като Първата световна война вече е започнала, коронацията на кралската двойка се отлага за 1922 г.
По време на войната Мария показва изключителен дух на патриот и управник, упражнява силно влияние върху политиката на страната си. Неслучайно много историци твърдят, че не Фердинанд I, а Миси, както от дете е известна кралица Мария, управлява Румъния. Именно тя настоява държавата й да се включи във войната на страната на Антантата. На фронта кралицата е милосърдна сестра на червения кръст и лично се грижи за ранени войници. По това време тя успява да напише и книгата си "Моята страна", с продажбите от която финансира организацията. Когато през 1921 г. посещава за първи път Балчик, определено вижда в градчето не само своето усамотено "тихо гнездо", но и отличен повод да маркира окупираните през 1913 г. от Румъния територии, като изгради в най-южната им точка своята лятна резиценция - дворец. Още повече, че в района вече са вдигнали вилите си известни румънски интелектуалци и хора на изкуството. Сред тях са фамилиите Щторк и Сатмаре, както и прочутата художничка Чичилия Куцеску-Сторк. Интелектуалците и творците са чести гости в кралската резиденция, което превръща Двореца в културно средище, а Балчик - в любимо място за румънската интелигенция. Според някои източници Миси си пожелала Двореца в Балчик като подарък за коронацията през 1922 г., но плановете малко се забавили. Кралицата купува парчето крайбрежна ивица от неговия собственик - букурещкия банкер Жан Крисовелони, през декември 1924 г., за да построи, както самата твърди, "артистичен каприз", който да отговаря на нейната същност, стил и вкус. Строителството започва прз 1925 г. като първа е лятната резиденция на Миси "Тихото гнездо".
Едновременно с градежа на вилата, тече и оформянето на градините около нея. Създаден е цял ансамбъл от сгради, парк, цветни алеи - едно миниатюрно стопанство, което разполагало със собствена охрана, електроцентрала, поща, столова, разсадник за зеленчуци и цветя, овощни градини и лозя. Строителството приключва през 1936 г. Две години по-късно Миси умира, а след още две години - на 7 септември 1940 г. цар Борис III получава международна подкрепа и сключва Крайовския договор. С него връща Балчик и цяла Южна Добруджа в пределите на България. През 1948 г. Румъния и България подписват споразумението, по силата на което кралският комплекс е преотстъпен за стопанисване на българската страна.
Две години Дворецът в Балчик пази сърцето на Миси. След смъртта на Фердинанд I през 1927 г., кралица Мария остава да живее в Румъния, където пише и издава своите мемоари "Историята на моя живот". Умира на 18 юли 1938 г. и е погребана до съпруга си в манастира Куртя де Арджеш. Но съгласно последното й желание, нейното сърце е погребано в любимия й дворец в Балчик. След връщането на Южна Добруджа на България обаче сърцето на Миси е пренесено и препогребано в замъка Бран.
Днес Дворецът в Балчик е една от безспорните гордости не само на Балчик, но и на цяла България. Комплексът ще бъде специално представен в четвъртък (19 септември 2019 г. ) по време на кампанията на в. "Стандарт" "10 причини да остана в моя Балчик". 10 огромни фотопана ще покажат преобразяването на курортния град. Ще отличим и хората, които с делата и успехите си са гордост не само за своите съграждани, но и за цяла България. Хиляди туристи от страната, Румъния и цяла Европа се тълпят всеки ден на пътя, който води към Ботаническата градина и Двореца, за да усетят магията на "Тихото гнездо". То е по проект на италианските архитекти Америго и Аугустино. А уникалната Ботаническата градина към него е изградена през 1955 г. от академик Даки Йорданов, ректор на СУ "Св. Климент Охридски". Изповядвала три религии, екстравагантната Миси се опитва да вгради всички свои чувства и емоции в архитектурното си бижу. По рождение тя е англиканка. По-късно обаче приема православието, но остава известна като първата коронована особа, обявила се публично за последовател на бахайството. Според него религиите, половете и расите са равнопоставени, а християнството и ислямът са последователни откровения на истинния Бог.
Затова и неслучайно в Двореца в Балчик се преплитат различни култури, вярвания и стилове. Той е вълшебната приказка от камък и цветя на една кралица. Пътят към него се спуска между два реда каменни стени и спира пред голямата порта на наблюдателна кула - караулното на часовите. В издълбаните от двете страни на портата ниши денонощно стоели стражи. Двете морски мини до тях пък отправяли символично предупреждение към всеки, който прекрачвал прага на "Тихото гнездо".
Миси дава име на всяка градина и алея в своя райски дом. И днес туристите се дивят на "Алеята на виното", "Алеята на вековете", "Висящите тераси", "Божествената градина" и Английския двор. Хит, разбира се, се най-романтичните части на комплекса: "Градината с водното огледало", "Мостът на двореца" и "Мостът на въздишките".
В библейски стил - от камък с изсечени върху него кръстове, Миси изгражда Сребърния кладенец. Нарича го така заради кристално чистата ледена вода с прекрасен вкус, която утолява всяка жажда. За да е пълна хармонията, следва прелестната Градина на Аллах. Оформлението й отнема 4 години. В нея символите на християнството и мюсюлманството се допълват, превръщайки градината в храм на духовния мир и всички религии.
В непосредствена близост до терасите има 25-метров водопад. От Градината на Аллах пък по триструйна чешма в дълбок каменен басейн се спуска друг по-малък водопад. Чешмата е от 1865 г. и е вградена в зидовете на Нимфеума. Над ротонадата на Храма на водата няма покрив. Звездите се отразяват във водната повърхност и изглеждат сякаш са паднали от небето и могат да бъдат хванати в шепа.
В подножието на параклиса "Успение Богородично" е "Алеята с белите лилиуми". Едва ли е случайно. Първите християни вярвали, че белите лилиуми са цветята на Дева Мария. Затова сплитали венци от тях. Тронът и иконостасът в параклиса сами по себе си са чудно произведение на изкуството. Изработени са през 1721 г. А Миси ги откупува от остров Кипър специално за своя параклис.
Миси особено държала целият комплекс да се впише естествено в хълма, да отразява архитектурата на Балчик по онова време и да съдържа послания за единство и хармония. Така в нейния рай има има византийски православен параклис, арабска къпалня, градини в мавритански стил, гръцки колони. Чешмите пък са украсени с митологични изображения, а българската къща с чардак завършва с минаре.
Страст и скандали в историята на МарияОще с раждането си на 29.10.1875 г. в графство Кент Мария Александра Виктория - принцеса на Великобритания и Ирландия, сякаш е предопределена за велики дела. Тя е наследник на двете най-могъщи аристократични фамилии в тогавашния свят - британското кралско семейство и руското императорско семейство. По бащина линия тя е внучка на британската кралица Виктория, а по майчина линия - на руския император Александър II. Мария има три сестри и един брат. Въпреки кралската кръв във вените си своенравната Миси има бурна история. За сърдечните й романси се носят легенди. От дете е смятана за една от най-желаните партии в аристократична Европа. В нея се влюбва принцът на Уелс и бъдещ крал Джордж V, който є предлага брак, но майката на Мария се противопоставя. Когато Миси е на 17 г., я омъжва за 10-години по-големия от нея румънски кронпринц Фердинанд - племенник на румънския крал Карол I. Бракът, от който се раждат пет деца, обаче е изключително нещастен за Мария. Тя поддържа редовна кореспонденция с близката си приятелка - американската танцьорка Лои Фулър, като в писмата си говори за отвращението, което изпитва към съпруга си. Двете най-малки деца на Мария и Фердинанд - принцеса Илеана и принц Мирча, се раждат, след като майка им се запознава с дългогодишния си любовник - принц Барбу Щирбей. За историците няма съмнение, че именно принц Щирбей е баща на принц Мирча. След това Миси започва романтична и скандална връзка с лейтенант Зизи Кантакузин. През 1899 г. гръмва нова любовна афера. Мария отново е бременна и моли румънския крал Карол да роди в Кобург. Когато калят отказва, Миси в прав текст му заявява, че детето, което очаква, е от великия руски княз Борис Владимирович - брат на бъдещия съпруг на сестра й Виктория. Ужасен, кралят дава съгласието си и Мария ражда втората си дъщеря, която също е наречена Мария, в спокойна обстановка в Кобург. Въпреки критиките от страна на останалите си роднини, Фердинанд признава и това дете за свое.
Мраморният трон бил от ФлоренцияВярвайки, преди да стъпи в Балчик, че раят на земята е в Италия, Миси буквално пренася духа й у нас. Италиански майстори работят по градините и двореца, изящните керамични кашпи в него са донесени преди век от Ботуша. Най-древната находка е от II век. Това е мраморният трон, донесен от Флоренция. Смята се, че е принадлежал на римски патриций. Над 200 артефакта пази дворецът в Балчик. Любопитното е, че те всички са автентични - няма нито една реплика. Тази година бяха реставрирани. Сред тях са две огромни делви - питуси, в които през периода ХI-XIII век са били съхранявани жито, зехтин и вино. Особено интересен е вторият каменен трон. Той е изработен от специфичен камък от някогашната каменоломна в Българево. На дъното му на латински са издълбани думите "Джемина Удине Италия". Според реставратора Николай Савов става въпрос за артефакт отпреди 100 г., когато е бил граден Дворецът на кралица Мария Единбург. Предстои да се издирят документи, които да подскажат вярна ли е теорията му, че най-вероятно Миси е довела италиански майстори, за да го изработят на място. Предполага се, че Джемина е името на майстора каменоделец, а Удине - родният му град. Особено интересни са колоните в Алеята на вековете. Те са пренесени от Гърция. Те са били са подарени на кралица Мария за 50-ия й рожден ден от зет й - сръбския крал Александър Джорджевич.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com