Добрич. Жителите на добричкото село Стожер излязоха на символичен протест в центъра на селото срещу изграждането на регионално депо за твърди битови отпадъци. Председателят на Инициативния комитет срещу депото Димитър Платиканов прочете протестна декларация, която до сряда заедно с течмаща в момента подписка ще бъде изпратена до премиера, министрествата на регионалното развитие, на околната среда и водите, до председателя на НС и до депутатите от 42-рия парламент. С декларацията протестиращите настояват проектът да бъде спрян и да бъде преразгледано становището относно неговото местоположение.
Това не е първият протест на стожерци. Още във фазата на проектиране на бъдещето регионално депо за твърди битови отпадъци, което ще обслужва както 8-те общини на област Добрич, така и шуменската Никола Козлево, жителите на Стожер не еднократно протестираха, като настояват депото да бъде изградено на друго място, а не на определения терен. "Ние сме против, защото е доказано, че това е вододайна зона" - казва Платиканов и добавя: "Направихме проучване и намерихме документи, че през 1971-73г. по решение на тогавашния Министерски съвет е трябвало на това място, което днес е определено за депо, да бъде изградена промивна станция за добиваната в мината край село Църква уранова руда.
Заради близостта на Църква до Албена е било избрано мястото, но екип геолози, проучили тогава мястото и установили, че отдолу има голямо езеро със сладка вода. Тогава още са били направени сондажи на дълбочина 1000 м, в които са пуснати атомни оцветители, които излезли при изворите в Девня и Провадия. Решението било отменено и двата сондажа каптиран и отнесени към републиканския резерв с води. Не сме съгласни и заради това, че отдолу е пясък и при едно земетресение - всичко от депото ще попие в почвите". Протестиращите добавят, че в момента тече проверка от икономическа полиция, която е разпоредена от главния прокурор, до когото те са писали, но изразяват съмнения за нейната обективност, защото разследващия инспектор признал пред тях, че е икономист, но не и еколог. "С декларацията ще дадем 20-дневен срок за реакция на властимащите и ако не бъдат предприети адекватни действия, сме готови да започнем протести и да обявим гражданско неподчинение" - казва Платиканов. Стожерци са подкрепени още и от жителите на селата Дончево, Опанец, Драганово, които също ползват питейна вода от района.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com