Добруджанка запали деца по българщината

Добруджанка запали деца по българщината | StandartNews.com

Малчуганите пренасят родните искрици и учат връстници на българското

Добруджанката Магдалена Петрова е инициатор на проекта „Български искрици", който вече 2 години обучава добруджанчета на родолюбие – да знаят род, традиции, история и култура. Идеята за проекта възниква съвсем спонтанно, разказва дамата, управител и собственик на фирма „Български шевици", която изработва носии. При посещение зад граница бях изключително впечатлена от музей, в който хората показваха своите традиции и занаяти, разказва Петрова. Това я кара да се замисли, че всъщност ние – българите имаме много повече какво да показваме, но не го правим и затова, когато се прибира в Добрич трескаво започва да мисли как може да реализира един подобен проект. Така се ражда идеята за създаване на кръжок „Български искрици".

„Познавам се с преподавателката Капка Кръстева от ОУ „Хр. Смирненски". Споделих с нея идеята си да учим децата на български шевици и така поставихме началото, като към идеята привлякохме и Регионален музей Добрич, които пък ни предоставят безвъзмездно зарлата на Възрожденското училище, където децата се събират" – споделя още Петрова.

За две години вече броят малчугани, посещаващи заниманията се увеличава и вече има ученици от различни училища и различни възрасти. Чрез интерактивни методи и под формата на игри малки и големи ученици научават историята и традициите на българите, разказва Капка Кръстева. Момиченцата учат тънкостите на бродерията – символиката на различните стилизирани мотиви, а момчетата под вещото ръководство на Славен, вече знаят как и от какви материали да си изработят кафтан, прабългарска шапка. Родолюбивата инициатива обаче не спира дотук. Тя още от миналата година тръгва зад граница. Първо малчуганите от „Български искрици" отиват на гости в ГТараклия, Молдова, където се срещат с наши сънародници.

Пред тях те представят Чудомир под формата на забавна пиеса, в която са вмъкнати и биографични данни за автора. Така се полага началото на клуб „Българско слово", който и до днес продължава да съществува в Тараклия и децата там изучават българските класици, разказва Петрова. Тази година идва покана от Милена Везенкова – директор и основател на две български училища в Лондон – „Васил Левски" и „Розова долина".

С подкрепата на Петрова и помощ от родителите част от хлапетата отиват в британската столица, където в рамките на четири дни добруджанчета пренасят българските искрици и запалват своите връстници. В работилницата по везба добричките деца са показали на българчетата в Лондон и техните родители прав, полегат и кръстат бод, а момченцата са демонстрирали изработката на прабългарска пунга – кесийка, която е правена от кожа и връв и е била предшественик на съвременния джоб по дрехите ни, разказват с въодушевление децата. Те добавиха, че са подари всички материали и инструменти, които са носели със себе си, а Везенкова е обещала, че това няма да е последната среща на добруджанчетата с децата от другата България.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай