Добричкият зоопарк реално влезе в Европа много преди страната ни да стане член на ЕС. Уникалният за страната Център за защита на природата и животните си партнира с швейцарци. Далеч във времето назад всичко тръгва от снимка, направена от фотограф на Ройтерс в България на бебе кенгуру в тогавашния добрички зоопарк, като под нея е публикуван текст как това не е радостно събитие, защото животните гладуват и мръзнат и малкото едва ли ще оцелее. Това трогва швейцарци, които започват събирането на средства за дарение за животните в зоологическата градина. Под ръководството и на вече добре познатата в добруджанския град Барбара Геринг, която е и Почетен гражданин на Добрич, се създава сдружението "Прозоо Добрич" и така се тръгва към реализацията на съвременния Център за защита на природата и животните, който е уникален за Балканите и отговаря на всички европейски стандарти.
Доказателство е това, че е първият получил евролиценз от МОСВ.
Зоопаркът прилича на голям селски двор, в който се разхождат свободно над 120 животни от над 30 вида. Посетителите могат да видят елени, сърни, лами, муфлони, кози, фазани, бизони, водни и екзотични птици, двойка малки камили алпака. Община град Добрич се гордее, че тук се отглежда и единствената на Балканите двойка коне на Пржeвалски - Игор и Куна. Те вече си имат и двама наследници. Калиман се появил на бял свят на 25 април 2005 г. - деня, в който бе подписан договорът за присъединяването на България към ЕС. Посетител в зоопарка забелязал, че женската Куна ражда, и веднага извикал специалистите. Името му е Иван и затова служителите решили да кръстят кончето на него. Традицията обаче повелява новородените да носят буквите, с които започват имената на родителите им. Така се получило Калиман.
Конете на Пржевалски са дарение от швейцарския зоопарк Лангенберг. Те обитават добричкия център от септември 2003 г. В света има само около 1000 такива коне.
В момента се работи по международна програма за връщането им в Монголия. Игор, Куна и синовете им са вписани в Червената книга на защитените видове. Сред атракциите на зоопарка е и езерото с водопад, разположено на 1200 кв. м. В него се разхождат щъркели, пеликани и патици, бизони. Погледите на гостите събира и малката алпака Кончита, което означава малка мидичка. Родината на този вид камили е Южна Америка, където се отглеждат за вълна и като впрегатни животни. От наблюдателната кула може да се огледа зоопаркът от високо, а в него може да се отиде с велосипед по велоалеята, която свързва пешеходната зона на града, парка и зоологическата градина. Сред любопитните обитатели е двойка еноти, които също са дарени от швейцарските партньори.
Сред любимците на децата са зайчетата, водните костенурки и алпаките. Вече 3-4 от животните - зайчета, костенурки, са осиновени от училищни класове в различни училища в града. Останалите животни се отглеждат от хората в зоопарка, като основно неговите обитатели се изхранват със сено, зоб и зърна и засега няма затруднения. В годините доброто партньорство с швейцарското дружество не спира и най-новото попълнение в животинския свят е мечката Берна, която партньорите подариха. Тя вече е истинска добруджанка и до неотдавна оказа гостоприемство на три плевенски мечки, докато течеше ремонтът на техния дом в парк "Кайлъка". "Сглядата" през оградата към гостите роди любовта на Берна към мечока Костадин. Така Добрич поиска от Плевен ръката на Костадин, който остана в Добрич, докато другите две мечки - Виктория и Младен, си заминаха за Плевен.
Инвестираме в бъдещето ни - нашите деца
Истинската инвестиция е тази в бъдещето ни - нашите деца. Така смята кметът на община град Добрич Детелина Николова и затова тя и екипът й активно работят в годините по проекти, които успешно печели общината и реализира именно за подобряване на средата за деца. В рамките на мандата кметството спечели и осъществи проект по ОП "Регионално развитие" 2007-2013, чиято цел бе изграждане на ефективна образователна инфраструктура, осигуряваща равен достъп до качествено образование. В пет от големите училища в града, както и в две от детските градини в рамките на проекта, чиято стойност бе 5 093 349 лв., бе извършен ремонт и доставено оборудване за учебните процеси в тях.
Отново по ОП "Регионално развитие" с проект на стойност 2 866 713 лв., от които 430 хил. лв. осигурени от държавния бюджет, от миналата година врати в Добрич отвориха четири центъра за настаняване от семеен тип. Със създаването на центровете общината активно се включва в националната политика за постигане на трайна промяна на институционалните грижи с нови възможности за деца с увреждания и техните семейства, като осигури качествено нов и съвременен вид социална услуга и подходяща жизнена среда за пълноценно израстване, развитие и социално включване на децата и младежите с увреждания.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com