Деветокласници по стъпките на ген. Делов

Деветокласници по стъпките на ген. Делов  | StandartNews.com

В навечерието на 3 март Регионалният исторически музей в Кърджали бе домакин на урок по родолюбие, посветен на ген. Васил Делов - освободителят на града. Под ръководството на историка Станка Вълова учениците от Езикова гимназия "Хр. Ботев" се подготвяха дни за часа. Деветокласниците издириха имената на наследници на генерала –научиха за Надя Делова-Демирова, която живее в Норвегия и за неговия правнук отец Александър Радославов, свещеник в Перник.

Младите ботевци събраха интереси факти за войнишките паметници в Източните Родопи, издигнати от признателните родопчани в памет на героите от Балканската война.

Специалният час се проведе дни преди 3 март и се превърна в незабравим празник учениците. Василка Ташкова, автор на задълбочено изследване и книга за ген. Делов, разказа пред младите хора за пътя на Хасковския отряд, който под командването на ген. Делов освобождава Кърджали през октомври 1912г.Ташкова припомни, че с дивизията Делов освобождава и град Родосто на северния бряг на Мраморно море на 23 октомври 1912 г., а през 1913г. вече като генерал в Източния сектор на Одрин, на 13 март той взема участие и в превземането на Одринската крепост.

РИМ подари на всеки ученик книгата „Ген.Делов и действията на Хасковския отряд по време на Балканската война /1912-1913 г./"с автограф от авторката Василка Ташкова. Учениците имаха възможност да се „потопят" в събитията от началото на 20 век и чрез най – новата експозиция в музея „Кърджали – градът". Уредничката Светла Михайлова показа ценни културно-исторически материали от фонда на музея, свързани с ген. Васил Делов. Сред тях са личното му оръжие и сабята, ордени за храброст, военни карти, бюрото на генерала, лични вещи- табакера, чаши с изписани имена – на него и съпругата му, писма, печатни издания.

Инициативата е много добра и нека стане традиция в страната преди всеки 3 март, сподели директорката на музея в Кърджали Даниела Коджаманова. По думите й историята не може да се учи само от учебниците, затова посещенията на музеите и местата, където са се случвали събитията, стотиците паметници по българските земи, допълват познанията на младите хора, възпитават самочувствие у тях и ги прави съпричастни в историческото дирене.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай