Археолози искат 3 м. отсрочка за проучвания на АМ „Струма"

Археолози искат 3 м. отсрочка за проучвания на АМ „Струма" | StandartNews.com

За изследването на уникално неолитно селище ще трябват още 360 000 лева

Благоевград. Археолози искат да работят още три месеца след края на договора на трасето на бъдещата Автомагистрала „Струма" край с. Мурсалево. Те трябва да приключат дейността си по ЛОТ 2 от Дупница до Благоевград до 31 август, но от особена важност е да се довърши изследването на уникалнто неолитно селище отпреди 8000 години в местността Деве боаз.

„Няколко министри идваха на място и ахнаха от направените от нас находки. Обидно ни бе, че наскоро министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева, която също бе тук, каза в интервю, че нищо интересно не е открито. На обекта в сряда дойде комисия от експерти на културното министерство. Настояваме да продължим проучванията до края на ноември", каза в четвъртък на пресконференция ръководителят на археологическия екип професор Васил Николов.

Това предложение ще бъде направено на министъра на културата Петър Стоянович, който ще го обсъди с Агенция „Пътна инфраструктура". За трите месеца допълнителна работа ще са нужни около 360 000 лева, уточни професорът.

Според него строителите са уверили, че няма проблем археологическите изследвания да се удължат. Това нямало да попречи на строежа на магистралата, тъй като ще се освободи част от обекта.

Николов и колегите му се натъкнали на блестящата материална култура на VІ хилядолетие пр. Хр. в долината на Струма – пътят за проникване на земеделието и скотовъдството от Предна Азия към Балканите и Средна Европа.
Окрити са уникални находки от най-ранната европейска цивилизация – керамични фигури на богинята – майка, на животни, сечива, седефено копче, дори златен предмет, който най-вероятно се е носел на главата.

„Златната находка е някакъв своеобразен белег на престиж на този, който я е притежавал. Тя е от началото на четвъртото хилядолетие преди Христа, на нея има 6 дупки. Подобни предмети са намерени само 5-6 в Румъния, Унгария и Гърция", разказа проф. Николов.

Неолитното селище е съществувало през VІ хилядолетие пр. Хр. и е на площ от 16 декара - най-голямата проучвана площ на праисторическо селище в Югоизточна Европа. То е с идеална планировка - три успоредни улици и няколко по-тесни напречни, които оформят „квартали" с по 3-4 къщи. Това изисква силна социална организация и много добри специалисти по предварително планиране на селищната територия – доскоро недопустима хипотеза.

Разкопките обаче я потвърдиха.

След известен период на обитаване това село е било преднамерено запалено от неговите обитатели, които при това са оставили в къщите цялото си имущество. „Преднамереното запалване на селището поради някаква причина също изисква силна социална организация на ранните земеделци и скотовъдци - в този смисъл проучванията ни на брега на река Струма пишат също нова страница в праисторията на Югоизточна Европа", убеден е професор Николов.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай