Добрич. Евродепутатът от ГЕРБ Преслав Борисов обяви, че в Добрич вече е стартирала негова инициатива, която е част от инициативата на Европейския парламент за намаляване на жертвите по пътя с 50 на сто до 2050 г. и се провежда под наслов „Споделен път – споделена отговорност".
В Добрич Борисов обяви, че до края на ноември е планирано общо 404 деца до 5 клас от две училища да преминат обучение и да получат помагала, одобрени от МОН по безопасно движение. Първата група от 40 деца от училищата „Хр. Ботев" и „Хр. Смирненски" вече преминаха обучение, което се проведе на полигона на КАТ, каза Борисов. Той допълни, че тази кампания ще протече и в Силистра и Кюстендил, където има офиси. „Другата таргет група са професионалните шофьори, които имат сънна апнея. От Португалия тръгна автобус, който ще обиколи Европа, като целта е да се промотира проблема" – каза Борисов. Той добави, че в рамките на кампанията за безопасност е планирано обучение и на млади шофьори и водачи на двуколесни превозни средства – велосипеди и мотори, но то ще стартира в края на март, началото на април догодина, предвид започващия зимен сезон сега. „Кампанията по евроизборите, които предстоят догодина започна, като на този етап задължението на всеки един от нас, като евродепутати, е да популяризираме Европейския парламент. В тази връзка е и другата инициатива, която предстои през ноември – с участието на европейски асоциации пред нашите земеделци да бъде представена Общата селскостопанска политика – какво е направено, какви са ни правата и какво зависи от държавата" – каза още евродепутатът от ГЕРБ. Тези срещи също ще се проведат в трите града, в които Борисов има разкрити офиси – Добрич, Силистра и Кюстендил.
На въпрос подкрепя ли идеята за увеличаване на срока за забрана за купуване на земеделска земя от чужденци, Борисов заяви: „Не знам защо сега се сетиха. В България и сега има много земя, която е собственост на чужденци – доказателство е земята, която е собственост на фондове. Дори и да се увеличи този срок, това не е пречка, защото регистрирането на фирма у нас е бърз и евтин процес. Всеки може да подаде документи в понеделник и в сряда да има вече регистрирана фирма, която ако има пари – може да купи земя". Запитан, смята ли, че трябва да има клауза, която да забранява промяна на статута на плодородна земеделска земя, Борисов каза: „Още през 2009 г. при изготвянето на закона за опазване на земеделската земя, заявих лично, че съм против на земя след 4 категория и поливна такава да може да им се променя категорията, но в Каварна има множество ветрогенератори на плодородна земя". Борисов добави, че досега всички правителства и земеделски министри в тях са се опитвали да изравнят помощите за родните производители с тези на европейските им колеги и добави, че не бива да се спира да се работи по въпроса. Той подчерта, че страната ни продължава да е на опашката в Европа заради липса на стратегия. „В нито една страна няма такова нещо – смяна на кадри, след смяната на правителствата. Във Великобритания вече работят за период 2030, така е и във Франция, като специалистите са едни и същи, независимо от смяната на правителствата. Тук е ролята на държавата, която трябва да даде рамката за развитие на селското стопанство като отрасъл и бизнес. Страната ни не е член на „Копа Коджека". В Европа браншовете се обединяват в асоциации и една Полша, например има много силно лоби. В България вече има и полско мляко. Има шанс НАЗ да стане член на „Копа Коджека", макар че е организация само на една част от стопаните, а другите държави членуват с асоциации, в които са обединени всички браншове на един отрасъл, но им трябват 200 хил. евро, за да си платят членския внос. Всички казват, че земеделците карат джипове, но нямат два джипа да си платят членския внос" – коментира Борисов, който в началото на управлението на ГЕРБ бе зам.-министър на земеделието, а след това стана евродепутат.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com