Сливен. В зала "Зора", непосредствено до паметника на Хаджи Димитър в центъра на Сливен, тече симфоничен концерт. Залата е препълнена и дори има правостоящи. В един момент вратата се отваря и се появяват група чужденци. Част от тях питат на английски нещо портиерката, която очевидно не ги разбира. Тогава един от чужденците заговаря на руски. Жената разбира, че всъщност те търсят ресторант и ги упътва към близката пицария. Собствениците на заведението са повече от доволни. За около час те продават толкова бира и вино, колкото за цялата седмица. Подобна е ситуацията и в други заведения на Сливен и Ямбол.
Оказа се, че през уикенда двата града са наводнени от офицери от 12 държави, които говорят английски и държат да разпуснат. Всички те участват в многонационалното компютърно - подпомагано учение "Сейбър гардиън 2014", което тече на база Ново село. Участниците са от Азербайджан, Армения, Белгия, България, Грузия, Молдова, Полша, Румъния, САЩ, Сърбия, Tурция и Украйна. Целта е да се повиши оперативната съвместимост на партньорите от НАТО при осъществяване на командване на многонационални формирования при изпълнение на мисии или оказване на хуманитарна помощ с подчинена многонационална сила. Крайната цел е да се подобри съвместимостта между въоръжените сили между участващите страни.
В същото време поверителен документ на НАТО разкрива план за засилването на Алианса на изток. Това съобщава онлайн изданието на германското списание "Шпигел". Планът, изложен върху седем страници, засяга най-вече Армения, Азербайджан и Молдова, както и серия от практически мерки за засилване на контактите на НАТО с тези държави. Трите страни ще бъдат окуражени да се включат в проектите на НАТО за "интелигентна отбрана". Планира се те да бъдат насърчени да повишават съвместимостта на своите армии с тези на Алианса чрез съвместни военни учения и обучения на персонала. Страните членки на НАТО декларират, че "се ангажират с опазването на териториалната цялост, независимостта и суверенитета на Молдова, Азербайджан и Армения". "Сигналът към Русия е ясен: НАТО няма да допусне Москва да опита да накърни територията на друга държава след Украйна", коментира "Шпигел".
"Стандарт" научи, че учението на полигона "Ново село" е най-голямо за последната половин година. За 3 април там е насрочен ВИП ден за гости. Според запознати за първи път има заявки от журналисти от Русия и Китай. Нещо, което не се е случвало досега. Компютърното учение е планирано преди повече от година. В момента обаче то съвпада с кримската криза и дрънкането на оръжие край източната граница на България.
Авиацията 30 пъти вдигана по тревога
За последните два месеца България 30 пъти е превеждала в състояние на повишена бойна готовност или е задействала своята военна авиация. Тези действия са били предприемани в отговор на активизирането на руските бойни самолети, доближаващи въздушното пространство на България. Президентът и главнокомандващ въоръжените сили Росен Плевнелиев заяви, че през последните месеци родните ВВС са вдигали във въздуха изтребители МИГ-29 два-три пъти седмично, като досега това се е случвало 23 пъти годишно. Той изказа предположение, че тези провокации целят по-бързо изчерпване на летателния ресурс на българските бойни самолети.
Бившият военен министър Аню Ангелов пък предложи България да поиска от НАТО да разположи изтребители Ф-16 в авиобаза "Граф Игнатиево". "Най-хубавото е този бивш министър да си затвори устата и да се извини на българската армия и ВВС. Неговото предложение е абсурдно", заяви пред Стандарт о.р. подполковник Иван Милов, шеф на Българската офицерската легия "Раковски". "Ние от легията предлагаме да се постигне национален консенсус между всички политически сили по отношение на българските ВВС. В момента имаме седем машини МИГ-29 и два самолета МИГ-21, както и няколко СУ-та. Не се ли постигне такъв консенсус и авиацията, и армията ни потъват. ВВС е най-скъпият вид въоръжени сили, но без авиация няма нация. Трябва да се мисли за закупуването на нов изтребител, но какво ще се случва до три-четири години, докато го усвоим?", пита подполковник Милов. "Летците, щурманите, техниците трябва да се обучават само година и половина, трябва да вкараш един летец на бойно дежурство. Това е продължителен процес. В момента момчетата правят чудеса от храброст, за да поддържат ВВС. Един летец, техник или щурман се изгражда за между 5 и 8 г.", каза още шефът на легия "Раковски". "Процесът на диверсифакация на енергийните доставки трябва да се пренесе и в отбранителния сектор. Според мен България трябва да закупи нов изтребител за своите ВВС. Аз считам, че най-добрият вариант за това е Ф-16", каза пред "Стандарт" депутатът Янко Янков, който е и председател на парламентарната комисия по отбрана. Според него няма повече време за губене и процедурата по закупуване трябва да се задвижи.
Крайно време е за нов изтребител
О.р. генерал Съби Събев, шеф на Съюз на
офицерите от резерва "Атлантик"
- Г-н Генерал, трябва ли в този момент нашите ВВС да се превъоръжават с нов изтребител?
- Ние сме доста закъснели в това отношение. Тази процедура трябваше да завърши през 2013 година и дори през 2012 г. Крайно време е решението да бъде взето.
- Кой трябва да поеме отговорността за това решение?
- И правителството, и Народното събрание трябва да поемат своята отговорност. Самолетите ни МИГ-21 много скоро практически ще излязат от строя. За МИГ-29 трябва да се знае нещо много важно. Този изтребител не е съвместим изцяло с ПВО стандартите на НАТО.
- Как стои България в това отношение спрямо своите съседи?
- Румъния вече закупи самолети Ф-16 и иска още. В същото време Холандия и Великобритания вече си доставят Ф-35. Турция пък иска цели сто нови Ф-35. В това отношение ние изоставаме, и то много.
- Как ще коментирате изявлението на бившия военен министър Аню Ангелов България да поиска натовски Ф-16 у нас заради кризата с Украйна?
- Право на всяка държава членка е да иска превантивно възвръщане на сили на НАТО. Това е гарантирано от чл. 4 на Пакта. Вече е поставена задача да е подготви спешен план за евентуална предислокация от запад на изток на самолети на НАТО. България е гранична страна и е нормално ние да поискаме такава помощ. Считам, че Турция едва ли ще поиска. Тя може и сама да се справи.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com