Меркел сглоби трудно пъзела

Меркел сглоби трудно пъзела | StandartNews.com

Широката коалиция в Германия е по-скоро изключение. След последното такова управление социалдемократите получиха голяма забележка от избирателите. Сега те правят всичко възможно, за да не позволят отново Ангела Меркел и нейните консерватори да ги "задминат". В продължилите близо три месеца консултации левите преговаряха успешно и получиха важни министерски постове. Ресорите външен, икономика, енергетика, социални дейности, правосъдие, въпроси на семейството - всичко това отива в техни ръце. Мотото е "по-голяма активност и по-малко собствени грешки".

От десет години насам Социалдемократическата партия в Германия не излиза от сянката на Герхард Шрьодер, който й докара облика на "несоциална партия". Сегашният лидер Зигмар Габриел договори в новия коалиционен документ от 187 страници по-голям социален баланс. Това убеди 60 на сто от всичките 475 000 редови членове да дадат одобрението си, на безпрецедентно допитване за участие или не на социалдемократите в бъдещия кабинет. Изразената от членската база подкрепа беше изненадваща. Затова ръководството на партията беше докарано до опиянение в събота, когато резултатът стана ясен. Партийният лидер Габриел от губещ след изборите се издигна до равнопоставен авторитет с Меркел.

В неделя станаха ясни и имената на бъдещите германски министри. Зигмар Габриел ще бъде министър с влияние и отговорности. Ще отговаря за икономиката и енергетиката. Волфганг Шойбле остава важният човек в правителството. Консерваторът, който е безспорен в партията си, ще отговаря за финансите и в новия кабинет. Социалдемократът Франк-Валтер Щайнмайер се връща във Външното министерство, което ръководеше по време на първата широка коалиция. Тогавашният му мандант съвпадна с присъединяването на България към ЕС и с решаването на драмата с медиците ни в Либия. Друг важен за страната ни министерски пост е този на вътрешните работи. За него се спряга Томас де Мезиер, който също се връща в ресора. През декември 2010 заедно с френския си колега подписа писмо срещу присъединяването на България и Румъния към шенгенската зона. Инициативата не беше нищо друго освен дискриминация и противоречие с правилата в ЕС, че условията не се променят в движение. Изненадващото назначение в третия кабинет на Меркел е консерваторката Урсула фон дер Лайен. Майка на седем (родени от нея) деца тя става първата жена министър на отбраната. До сега тя отговаряше за заетостта, иначе е лекар по образование и дъщеря на Ернст Албрехт - консерватор, един от основателите на Европейската общност. В германската армия, Бундесвера номинацията й не се приема еднозначно. Обаче, тъй като в отбраната голямата част от нещата се решават на международната сцена, фон дер Лайен би била сериозен конкурент на бъдещия външен министър, социалдемократа Щайнмайер. Интересно, прозорливо и ориентирано към бъдещето е решението за създаване на инфраструктурно министерство. То обаче няма да се занимава с транспорта, а с интернет и виртуалните магистрали от данни. Германия за първи път ще има министър с турски произход. Министър без портфейл за миграцията, бежанците и интеграцията става социалдемократката Айдан Юзгюз.

Новият германски кабинет означава трудно партньорство за България. БСП няма силни контакти нито със Зигмар Габриел, нито с министрите му. Политическият ментор на ГЕРБ, Християн-социалният съюз, запазва три поста в правителството, но те не са ключови. Десните в България, с изключение само на президента Росен Плевнелиев и лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, нямат нито партньори, нито дори контакти с германските консерватори и лидера им Ангела Меркел.

(пред Агенция Фокус)

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай