- Медици от Сорбоната през XIV век свързват Черната смърт с промени в климата
- Колкото и да се променя светът, хората винаги ще търсят отговор на три въпроса: откъде идваме, какво сме и накъде отиваме, казва проф. Цочо Бояджиев
Д.ф.н. Цочо Бояджиев е професор в катедра История на философията, Философски факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Преподава история на античната и средновековната философия. Специализирал е в Тюбинген, Кьолн, Берлин, Будапеща, Рим. Директор на Института за изследване на средновековната философия и култура. Член на Европейската академия на науките и изкуствата (Виена), на Обществото за изследване на средновековната философия (Лувен), на Ерфуртската академия на науките, на Берлинското научно общество, на Приятелския кръг на Томас-институт (Кьолн). Съосновател на Европейската висша школа по антична и средновековна философия. Автор е на 12 книги, както и на множество преводи от старогръцки, латински и немски език.
ЕТО КАКВО КАЗВА ТОЙ ПРЕД ВЕСТНИК СТАНДАРТ
Най-важното е смирението - осъзнаването, че има и по-силни, независещи от нашата воля и решения неща
Ситуацията ни поставя пред избор - да бъда законопослушен или да наруша закона в името на сърдечна връзка
Преминаваме през изпитание на нашия интелект и духовни сили
- Сравняват пандемията от коронавирус с чумните епидемии от Средновековието. Уместно ли е това сравнение, проф. Бояджиев?
- Изолацията, прекъснатите социални контакти, които се случват сега, са също като тогава. Но през Средновековието животът е бил по-затворен в определена общност. И развитието на епидемията е било по-слабо за разлика от това в глобалния свят.
- За разпространители на чумата се сочат плъховете и пренасяните от тях бълхи. Може ли да се търси връзка между промени в климата и появата на чумните епидемии?
- Има един документ от медицинска комисия в Сорбоната, назначена да изследва причините за чумната епидемия от средата на XIV век. Медиците свързват епидемията с някакви климатични промени. Те казват, че ще се съберат тъмни облаци, ще завалят мътни дъждове и това ще доведе до разпространението на епидемията. Климатът се отчита като фактор.
- През 2019 г. имаше опустошаващи пожари в Амазонската джунгла, в Австралия, в Аляска, в Калифорния. Беше отчетен и бум на горските пожари в Европа. Забелязахме, че зимата у нас беше необичайно топла през тази година. Може ли да свържем сегашната пандемия с климатичните промени, предизвикани от човешката дейност?
- Не знам сега дали е така. Голямата чумна епидемия, която избухва в средата на XIV век - през 1348 г., сварва населението неподготвено. В Западна Европа е имало чумни епидемии до VII век и след това изчезват. Цели 7 века няма и следа от тази болест в Европа. Появата й е предизвикала голям шок. Освен това размерът на епидемията, наречена Черната смърт, е страховит - измира една трета от населението на Европа, което е страшно.
- Какви са социалните и духовните аспекти на промяната след този масов мор? Има ли преселение на хора след това?
- Да, защото се откриват - да го кажем със съвременните термини - работни места. Например Венеция, която през XIV и XV век се издържа с търговия и мореплаване, има нужда от моряци и търговци, има търсене на работна ръка. Изпразват се домове, там се настаняват пришълците. Но новите заселници нямат фамилни връзки помежду си. По-рано е било ясно - хората от една фамилия са били свързани по някакъв начин с други фамилии - като врагове или приятели. Но тези структури се разчупват и затова законодателството взима в свои ръце уреждането на взаимоотношенията между хората. Засилва се законотворчеството. Това е аспект, който също трябва да бъде премислен. Вижда се, че ние започваме да гледаме подозрително на човека, който се приближава към нас - страхуваме се, че може да ни зарази. От психологическа гледна точка това е много тревожно.
Любопитна е и моралната страна на случващото се. Аз се каня да препрочета знаменитата книга "Чумата" на Албер Камю, където тези морални проблеми са описани. Защото вижте - имам необходимостта да се срещна с мой близък, който живее в друг град. И трябва да избера дали да се подчиня на разпоредбите, които ми забраняват това, или да отида при моя близък, например престарелия ми родител, който има нужда от мен. Трябва да взема решение - да бъда законопослушен или да наруша закона в името на една сърдечна връзка. Това са неща, които позабравихме и за жалост съдбата ни шамаросва, когато станем прекалено лекомислени. Аз мисля, че подобни злощастия би трябвало да облагородяват човека, да изкарват на преден план най-доброто в него. Може би най-важното е смирението. Това е добродетел, която не се ползва с висок рейтинг от съвременния човек. Но е много важна. Съзнанието за това, че има и по-силни, независещи от нашата воля и нашите решения неща. Ние трябва да сме готови по един достоен за човека начин да се справим с тях.
- Как се променя светогледът на хората от онова време? Може ли да се търси връзка на чумната епидемия с Ренесанса, например?
- Не мога да направя каузална връзка между едното и другото. Светът, разбира се, търпи трансформации, това е в навечерието на протестанството. Но не бива да се абсолютизира, като се казва: "Светът вече няма да е същият". Аз работя с големи исторически дистанции. Виждам, че светът се променя, но в някакъв смисъл остава един и същ. Защото хората винаги са се опитвали да дадат отговор на три въпроса: откъде идваме, какво сме и накъде отиваме. Всички хора си задават тези въпроси под някаква форма. И в този смисъл ние стоим пред сходни проблеми с жителя на Генуа, примерно, който е застигнат от смъртоносната чума.
- Да, така е. Но не се ли е оказала чумната епидемия катализатор на някои промени? Например за откриването на нови земи?
- Новият континент е открит случайно, поради невежество. Колумб тръгва за Западна Индия и носи със себе си географска книга, в която има една принципна грешка - че морският път може да бъде изминат за две седмици. Така че има случайност в откритието.
- Но самото желание да се пътува към нови земи, например да се търсят ценни подправки? Индийското орехче е считано за панацея при чумата.
- Да, подправките са считани за панацея, защото те се смятат за растения, които виреят в земния рай. И по течението на четирите големи реки се разпространяват. Освен това е било много престижно да използваш скъпи, екзотични подправки - това е показвало социален статус, значимост на ползвателя.
- Някои историци твърдят, че чумната епидемия е променила и историята на България - благодарение на нея е станало възможно завладяването на земите ни от османските нашественици. Вярно ли е това?
- Струва ми се, че това е нагласяне на историята. Други фактори допринасят за падането на България под османско робство.
- Как тази пандемия ще се отрази на днешното общество? Какво ще се случи с него?
- Не мога да прогнозирам. Моето професионално занимание е обърнато към миналото, не към бъдещето. Голяма част от това, което се случва, е в резултат на волево решение на хората. А какво ще решат волево хората - няма как да се знае предварително. Има един голям спор в късното Средновековие за бъдещето и случайните събития - какъв статут имат те. Защото ако са случайни - не би трябвало да бъдат регламентирани божествено. Ако пък Бог предварително знае какво ще се случи и ни подава някаква информация за това - тогава събитията не са случайни - имат необходимост, тъй като са божествено регламентирани.
Аз се дразня, но същевременно разбирам, а дълбоко в себе си одобрявам това, че институциите, ангажирани с борбата срещу пандемията, избягват да правят категорични прогнози. Използват се математически модели, прави се доста предпазливо. И аз смятам, че това е умно поведение. Макар че ме дразни. Искам да ми кажат: две седмици още ще си стоиш вкъщи и след това вече ще можеш да изпиеш една бира на спокойствие навън.
- Ще сложи ли пандемията край на глобалния ни свят?
- Аз съм живял в затворено общество и не бих предпочел да се върна към него. Светът без граници ми харесва много повече отколкото сепарираният свят, в който трябва непрекъснато да преодоляваш някакви заграждения.
- Но младите дали осъзнават това?
- Не. Младите дори не могат да си представят, че за пътуване в чужбина човек се нуждаеше от т. нар. изходна виза като първо условие. Говорил съм с мои студенти и те просто не можеха да си представят, че трябва да получиш разрешение да напуснеш страната. Защото това е толкова извратено, толкова чудовищно.
- При положение, че младите не го знаят, не могат дори да си го представят, възможно ли е да се изкушат от идеята за национализъм, за граници, които пропускат избирателно? Още повече, че имигрантите не са добре дошли за голяма част от хората у нас.
- О, да, да, разбира се, че е голямо изкушение. Много лесно е това сепариране - ние сме добрите, а онези са лошите. Не се изисква някаква умност, за да го направиш. Опасността от този тип национализъм изглежда напълно реална.
Рисковано е приемането на такива рестриктивни мерки, каквито сега има. Защото не е изключено на властимащите да им хареса послушанието на хората, затвореността, изолираността. Има я тази опасност, но аз гледам на нея по-скоро като на хипотетична. Като възможна тенденция, но не и като нещо, което реално може да се случи. Може би съм прекален оптимист.
- Коя е ключовата дума, с която може да се определи ситуацията с пандемията от коронавирус с оглед на нейните последици?
- Най-натрапващата се дума е изпитание. Изпитание на нашия интелект, на нашите духовни сили. Готовност да приемем това изпитание и да не се предаваме. Защото, както казва един от героите на писателя Димитър Бочев: "Животът сам по себе си е толкова жалък, че не си струва да му се предаваме".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com