Докато умните се наумуват, лудите се налудуват. Сетих се за тази поговорка, докато четях саркастичните коментари на „умните и красивите”, които се забавляваха снощи в социалните мрежи как вечерният дъжд прогони и последните „луди млади”, които обикаляха часове наред улици и площади.
Денят на протеста завърши с реми. Политиците си отдъхнаха - метеж нямаше. Протестиращите ликуваха - енергия имаше. Борбата продължава. както каза на изпроводяк и вицепремиерът Валери Симеонов. Срещу кого точно е заканата му, така и не стана ясно. Защото, още докато майките се поздравяваха с неговата оставка, нов скандал между патриотите бе на път да провокира пак недоволство. Този път той е между Красимир Каракачанов и Волен Сидеров. И отново е свързан с властта.
Лидерът на „Атака” изненада колегата си с предложение овакантеното мястото от Симеонов да не се запълва от патриотите, а вицепремиери в кабинета да останат само от ГЕРБ. Малко по-късно той допълнително вбеси Каракачанов като поиска оставката му. С железния аргумент , че тримата първи от малката коалиция трябва да се изтеглят в парламента, за да коват закони за хората, а не да се превръщат в чиновници, седящи в министерски кресла. Макар военният министър първоначално остро да реагира, може би следващите дни ще смекчи тона. Защото часове по-късно научи, че колегата му е имал лична среща с премиера и най-вероятно темата подробно е била обсъдена.
Идеята на Сидеров може да се смята за своеобразен план Б на властта, ако получи благословията от премиера. Патриотите ще осигуряват кворума в зала и приемането на законите, но ще излязат официално от управлението. И ако напрежението между тях не спадне, това вече ще е в негатива само на парламента, който и без това е с рекордно ниско доверие в обществото. А смяната на Каракачанов, а сигурно и на Караниколов, като квота на патриотите в управлението, ще развърже ръцете на Борисов и за други промени в кабинета. И така ще остави отговорността за правителството изцяло в ръцете на ГЕРБ.
Рокадите пък ще дадат глътка свеж въздух на кабинета, още повече че ще минат заедно с бюджета. В окончателния вариант Борисов може и да вкара някои от исканията на протестиращите. Дали това ще е промяна на необлагаемия доход или намалена ставка на ДДС за храни или лекарства, е въпрос на сметки. Владислав Горанов вече има и нови аргументи да го направи. Само преди два дни той получи международно потвърждение на кредитния ни рейтинг. Както и уверение, че ново повишаване можем да чакаме, ако вдигнем доходите и ги приближим до европейските.
Всъщност, този резервен план устройва политиците. Поне на първо време. През което ГЕРБ ще стегне редици, БСП ще се подготви за конгреса, ДПС ще допише управленската програма, а патриотите най-накрая ще решат съдбата си. Може и нови партии да се появят на хоризонта. А президентът ще има време да засили критиките си към властта.
Така, неусетно, още от януари, ще влезем в предизборната кампания за нова Европа. Която в движение, може да се окаже, че е избор и за нова България.
Този сценарий обаче е под условие. Защото вече зависи и от един нов субект - младите. Те ще продължат да лудуват, докато политиците нещо полезно измъдруват.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com