Студенти станаха посланици на Чудесата на Бургас

Зам.-министрите доц. Тодор Чобанов и Павлин Петров връчиха сертификатите на най-новите членове на Младежка академия "Чудесата на България"

Студенти станаха посланици на Чудесата на Бургас | StandartNews.com
  • Зам.-министрите доц. Тодор Чобанов и Павлин Петров връчиха сертификатите на най-новите членове на Младежка академия "Чудесата на България"
  • 8 изненади за младите бургазлии
  • 3 варианта за летни маршрути

Пазители на Чудесата на Бургас станаха над 100 студенти от Колежа по туризъм в столицата на Южното Черноморие. Те се включиха в Младежка академия "Чудесата на България"

Тя е създадена по едноименния проект на фондация "Грижа за културното наследство", който се реализира по Националната програма на Министерство на младежта и спорта за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта. 

Палим искрата на Чудесата, даваме нови перспективи за спорт, туризъм и обучение

Целта е младите хора на възраст от 15 до 29 години да бъдат предпазени от вредни зависимости, като им бъдат дадени нови перспективи за спорт, туризъм, здравословен начин на живот и непрекъснато учене. 

Младежка академия има амбицията да запали в учениците и студентите обединителната искра на Чудесата и да ги заплени да се грижат за културното наследство, да посещават културно-историческите обекти, да чертаят нови културно-исторически маршрути, да участват в изложби, да правят клипове и да разказват истории за паметниците на наследство.

Славка Бозукова: Пренесете Чудесата в телефоните си

Вълнуваща лекция за Чудесата на Бургас, Созопол, Поморие, Несебър и цялото Южно Черноморие изнесе пред препълнената зала в хотел "България" Славка Бозукова, председател на Общество "Културно наследство", българският представител на най-голямата и най-влиятелна европейска организация за опазване на древното минало на Стария континент - Европа Ностра. 

Пренасяйки ви в далечното минало се надявам, от една страна, да ви създам чувство за гордост и национално самочувствие. От друга страна, искам да ви дам няколко предложения за екскурзии по време на лятната ваканция. И трето, да ви изкуша – не само да започнете да се интересувате по темата, но някои от вас да се престрашат и да видят в това възможност за собствен бизнес занапред. Защото Чудесата на България все още не са навлезли в телефоните, няма достатъчно интернет платформи и сега е времето именно вие, младите хора, да ги създадете, заяви г-жа Бозукова.

Мощите на Кръстителя и Чудесата на България

С богато визуализирана презентация тя представи на младите хора националната кампания "Чудесата на България", която се грижи за опазването и популяризирането на културното наследство на България - третата по големина културна съкровищница на Европа. Тази година мисията отбелязва своеобразен юбилей - 15 години, откакто бе поставено началото й. Стартът бе откриването на мощите на Свети Йоан Кръстител на остров Свети Иван край Созопол от големия български археолог проф. Казимир Попконстантинов. 

Изненадите за студентите

8 големи изненади поднесе Младежка академия "Чудесата на България" на студентите. 

Първите две от тях бяха срещите им с двама зам.-министри - на културата доц. д-р Тодор Чобанов и на туризма Павлин Петров.

Тайните на Акве Калиде и островите Свети Иван и Св. Св. Кирик и Юлита

Огромен успех бе изваждането от нищото на античните терми Акве Калиде, каза Чобанов и представи историята на минералните извори, чиято лечебна вода е помогнала, както на разгромения от Аспарух византийски император Константин Погонат, така и векове по-късно на Сюлейман Великолепни, който е страдал от подагра. Археолозите намерили неопровержими доказателства, че Константин Погонат се е лекувал именно в Акве Калиде. 

Нещо повече с разкопките в термите доказахме и още нещо - заселването на готите в българските земи в края на ІV век, каза Тодор Чобанов.

Големи лодки край остров Свети Иван

Той разкри пред студентите тайните на островите Свети Иван и Свети Свети Кирик и Юлита. Очакваме усилено да започне работата по социализацията на остров Св. Иван край Созопол, за да се превърне в туристическа атракция като остров Света Анастасия край Бургас, заяви зам.-министърът на културата. Предстои ремонт на кея, за да може да приема по-големи лодки.

Най-старата елинска колония ще бъде център на ЮНЕСКО

Остров Св. Св. Кирик и Юлита пък е най-старата елинска колония. С нея започва гръцката колонизация по днешния български бряг на Черно море. Амбицията на Министерство на културата за този остров е повече от голяма. На него ще бъде създаден Музей на черноморската цивилизация. Примерът за това е Музеят на средиземноморската цивилизация в Марсилия. Центърът за подводна археология в Созопол пък кандидатства, за да стане център на ЮНЕСКО. Преговорите ще бъдат финализирани до края на годината, като на острова се предвижда и създаването на училище за подводна археология, а също така и там да се състоят годишните срещи за подводна археология на ЮНЕСКО.

Съкровища и котви на 5 000 години

Българската подводна археология е на изключително високо ниво и пази уникални експонати. Причината е, че Черно море е нискосолено и водата не действа агресивно на артефактите от потъналите кораби. Така в бъдещия музей ще бъдат изложени както котви на 5 000 години, така и изключително добре запазени съкровища. 

Доц. Тодор Чобанов разкри и една новина в аванс за студентите от Бургас. Техният остров Света Анастасия ще стане и база за маринисти. Държавата предвижда пленер за маринисти там.

Уроци по бизнес от зам.-министър

Изключително вълнуваща за младите бе срещата им със зам.-министър Павлин Петров, който влиза в изпълнителната власт от средите на туристическия бизнес. Целият ми живот е минал в туризма, това е образованието ми - и средното, и висшето, това е била винаги работата ми, сподели Петров. И обясни на младите, че от тях зависи в кой туристически сектор ще намерят реализацията си. Ако обичате да работите с хора, насочете се към ресторантьорството. Ако сте креативни - изберете социалните мрежи и запалете хората с нещо, което ще могат да преживеят, каза Петров. 

Отличията за студентите

Третата и четвъртата изненада бяха отличията за младите. Зам.-министрите на културата и туризма им връчиха специални сертификати "Посланик на Чудесата" и значки Младежка академия "Чудесата на България" - Бургас. 

Разходка в "Етъра"

Петата изненада за студентите бе срещата им с Даниела Николова, ръководител на Туристическия информационен център в Габрово, жената, която най-увлекателно разказва за уникалния музей на открито "Етъра".

В него можете да докоснете с ръцете си инструментите за редица занаяти, да опитате гозби по стари рецепти, каза Николова. Музеят вече разполага с реновиран хотел и така престоят в "Етъра" може да се удължи с няколко дни. Тя препоръча на младите разходка в Музея на индустрията в Габрово, в който чрез дигитални технологии посетителят прави разходка в миналото, а също и Музей Боженци, където се разказва историята на старите къщи.  

Специален клин и уникална изложба

Следващите две изненади бяха визуални. Пред студентите за първи път бе представен специално изработения от фондация "Грижа за културното наследство" клип за Чудесата на Бургас. Уникална изложба от 10 огромни фотопана, представящи най-големите гордости на природното и културно-историческо наследство в региона посрещна студентите в залата. 

Летни маршрути, които носят познание и преживяване

Три варианта за летни маршрути с отправна точка Бургас предложи на студентите Славка Бозукова.

Първият от тях бе Бургас - Созопол и островите свети Иван и Свети Кирик и Юлита. Легендите за двата острова развълнуваха и за статуята на Аполон, който по размери и внушителност е била втора след Родоския колос впечатлиха младежите.

Те с огромен интерес изслушаха легендите за Кабиле - втората дестинация за лятно приключение, което е най-добре да се случи по време на лятното слънцестоене. В скалите на светилището се вижда изсечен образът на богинята Кибела, яхнала лъв. На 21 юни образът се огрява от слънчевите лъчи, а камъните започват да сменят цветовете си - през яркочервено, оранжево и жълто.

Пресъздава се уникален орфически ритуал по посрещане на Бога-Слънце. Програмата започва по изгрев слънце с танц на жриците, следван от ритуално факелно шествие до светилището. Възстановката на древния ритуал се прави с участието на актьори от Драматичен театър в Ямбол.

Третият маршрут, представен от Славка Бозукова, бе до Провадия Солницата, най-стария солодобивен център в Европа. Г-жа Бозукова разказа на младежите как в древността животът не е бил възможен без сол. Тя е била по-ценна от златото, за нея хората са плащали и с децата си. Солницата е била и първия монетен двор в Европа - кюлчетата сол са били парите на древността.        

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай