4 маршрута за студенти в Земите на бесите

Славка Бозукова и Олга Манолова отличиха пазителите на наследството

4 маршрута за студенти в Земите на бесите | StandartNews.com
  • Студенти от ВУСИ и ученици от Велинград влязоха в Младежка академия "Чудесата на България"

Четири маршрута за културно-исторически туризъм в Пловдив и областта начертаха студенти от Висшето училище по сигурност и икономика (ВУСИ) - Пловдив, ученици от Велинград и Славка Бозукова, председател на Общество "Културно-наследство", българският представител на най-голямата и най-влиятелна европейска организация за опазване на културното наследство в Европа - Европа Ностра. 

Близо 100-те младежи от Пловдив и Велинград станаха част от Младежка академия "Чудесата на България". Тя е създадена по едноименния проект на фондация "Грижа за културното наследство", който се реализира по Националната програма на Министерство на младежта и спорта за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта. 
Целта е 

младите хора да бъдат предпазени от вредни зависимости

като им бъдат дадени нови перспективи за спорт, туризъм, здравословен начин на живот и непрекъснато учене. 

Младежка академия има амбицията да запали в учениците и студентите обединителната искра на Чудесата и да ги заплени да се грижат за културното наследство, да посещават културно-историческите обекти, да чертаят нови културно-исторически маршрути, да участват в изложби, да правят клипове и да разказват истории за паметниците на наследство.

Висшето училище по сигурност и икономика (ВУСИ) - Пловдив е 

единственият университет в България, в който има специалност "Българознание"

чиято цел е да създаде и възпита чувство за гордост и национална принадлежност. Ние сме съмишленици в голямата кауза за опазване на културното наследство на България, заяви Олга Манолова, председател на настоятелството на ВУСИ. Целта на днешния майсторски клас за Чудесата на България е да насърчи вас, младите хора, да сте любопитни, знаещи и да не спирате да се развивате, допълни г-жа Манолова. 

Избрахме ВУСИ, защото този университет гори в каузата България и възпитава в ценности. 

Неговият ректор проф. Георги Манолов е голям и отдаден родолюбец

подчерта г-жа Бозукова.

Увлекателна лекция за Чудесата на България и безбройните богатства на Пловдив и областта изнесе пред студентите и учениците Славка Бозукова. Повече от час младите хора слушаха исторически факти и легенди за десетки от малко познатите богатства и артефакти на страната ни. 

Специален клип и изложба от 10 големи фото пана, изработени по проекта от фондация "Грижа за културното наследство" представиха на младежите Чудесата на Пловдив. 

Пловдив е най-старият жив град (на 8000 години) в Европа и шестият най-стар в света, в него е първата християнска общност на Стария континент, чието име дава река Еврос.
Със своите 1750 метра 

Главната улица на Пловдив е най-дългата пешеходна зона в Европа

Градът дава на България първото издателство, първата електрифицирана жп линия, първият обществен парк, първата пивоварна бяха само малка част от любопитните факти, които г-жа Бозукова представи пред младежите. Тя прикова вниманието им, че една от най-старите часовникови кули в Източна Европа е в Пловдив, в града е и първият градски часовник в Османската империя. Гребната база пък е най-голямото подобно съоръжение на Балканите.
Четирите маршрута за културно-исторически туризъм особено впечатлиха младежите и учениците. Мнозина от тях споделиха, че са посещавали част от обектите, но никъде не са им разказвали толкова вълнуващи легенди и предания за тях.

Специални сертификати "Пазител на наследството" и значки Младежка академия "Чудесата на България" - Пловдив, раздадоха Славка Бозукова и Олга Манолова на студентите и учениците. 


Ето четирите маршрута, представени от Славка Бозукова:

1. Западен - Пловдив - Перущица - Кричим

Маршрутът започва с пътуване до Перущица и красивия Кричимски манастир. Червената църква в Перущица е свещено място, почитано повече от 2 хилядолетия. Наричат я така заради тухлите и розовия хоросан, с който са слепени при градежа. 

Уникалната форма на четирилистник показва, че храмът е издигнат на мястото на древно светилище, в което е погребан някой, който едновременно е бил приеман и за човек, и за бог. Някога там е имало огромен град, с по-голяма значимост от Филипопол, свързан с император Юстиниан I Велики. Наричали го Драговец. 

В радиус от около 5 км са били разположени 10 крепости, които са го пазели. 
Над Перущица е Родопската Света гора - местността „Манастира“, където има останки на средновековна монашеска обител, но днес там има и куп атракции за отдих и развлечения.


На 3 километра се намира Устинският водопад, където водата пада от 15 м височина и гледката е невероятна. Наблизо са и руините от Крепостта Юстина, построена от император Юстиниан, за да охранява склонове на Родопите. До крепостта е историческият надпис върху получилия популярност Камък на цар Асен: ”На този камък седя цар Асен, когато превзе Кричим“. 

Следва царският дворец. Там монарси, комунистически величия, световни политици, даже и космонавти са се любували на вековни дървета, красиви фонтани и страховити муфлони, докато решават важни политически и държавни дела.   

Казват, че това е била любимата ловна хижа на Борис Трети и съпругата му. 

В царските покои не може да се спи

но има хотелски комплекс. Старинните мебели са отлично запазени, сервизите са с герба на Третата българска държава. 500-годишен дъб посреща гостите,  в езерото се въдят щуки и раци, в парка се разхождат фазани. След царското семейство там се настаняват комунистическите лидери за свободното си време. 

Един от тях поръчал да му оформят цветята в градината под формата на петолъчка. Бившият кубински лидер Фидер Кастро обичал да пуши пурите си докато се любува на парка, а легендарната Индира Ганди с часове слушала песента на птиците. Тодор Живков донесъл японска вишна от Япония.

На следващия ден може да си отдъхнете от културен туризъм и да се насладите на риболов в язовир „Кричим“. Казват, че освен невероятна пъстърва, има и шарани, и щуки.

2. Източен - Пловдив – Чирпан - Драгойново 

Този маршрут започва с отбивка до Садово за снимка до абсолютната атракция - изтребителя МиГ-23БН, свален от въоръжение преди 50 години. Или с Музея на открито „Малтепе“, където има карта на тракийските могили и занаятчийски работилници. Може да се вземат дори уроци по археология, каза г-жа Бозукова.

Маршрутът преминава през Поповица, където освен впечатляващия храм „Свети дух“, над града е местността "Аязмото". Там през лятото се правят най-големите курбани. Наблизо е манастирът, в който е живял известно време Васил Левски — Апостолът на свободата. Може да чуете много от легендите за него. И задължително да опитате лековитата вода, извираща от планината.

По екопътеки стигате до една прекрасна местност. При мощното Чирпанско земетресение преди век, земята се е отворила и на мястото на поточето се е появило езеро. Нарича се "Мъртвицата", защото водата в него е мъртва. Има бели водни лилии и бели тополи. 

На 10-тина километра е пейнтбол игрището в Белозем.

Следващата спирка е Чирпан. Разбира се, там задължително е посещението в къщата на Яворов, в двора на която винаги има сцени с изпълнения на творбите му  или летен театър. Но на един хвърлей място е най-старият манастир в Европа – "Свети Атанасий". Там са намирали подслон и Паисий Хилендарски, и Ангел Войвода, и Васил Левски. Има две икони на светеца, донесени от монаси на Атон, които са чудотворни. 

Там е преписът на Реймското евангелие. Това е първото копие на святата книга на български език, над която повече от 200 години във вярност към Бога и народа са се клели френските крале. 

Обратният път минава през Драгойново и Езерово. От село Буково поемате в планината около 1 час, но си заслужава. Стигате връх Драгойна, наричат го Вторият Перперикон. Крепостта е от времето на Египет от 18 ти век и действа 15 века. Има поне три крепости, много светилища. Едни твърдят, че оттам е тръгнала европейската цивилизация, други – че там е светилището на Дионис. Там е намерен древния пръстен от V век преди Христа. Там е и камъкът, за който се твърди, че пази тракийската писменост. 

И гигантският Буковски скален лъв 

Спускането надолу минава през прочутата Драгойновска пещера, за която се твърди, че там Ангел Войвода е крил имането на войводите. А в църквата в селото се е молил преди всяка битка.
След обяд може да се насладите отново на риболов и красива природа край Езерово.

3. Южен - Пловдив - Асенова крепост - Бачково - Белинташ - Кръстова гора - Караджов камък

Маршрутът започва с Асеновата крепост. Първото укрепление е от траките, а после император Юстиниан я използва за защита на империята от нахлуващите славянски племена. През Средновековието крепостта се превръща в укрепен град с цитадела (замък). Всички знаят за изсечения в скалата надпис от 1231 г. на цар Иван-Асен Втори. Под замъка пък се намира двор с добре запазената двуетажна църква “Света Богородица Петричка” – шедьовър на средновековна архитектура, изографисана от изкусни майстори.

Наблизо може да разходите, за да видите

родопската роза – уникалното тропическо цвете, единствено се среща около река Асеница. 

За Бачковския манастир се знае много. Но в съседство е още един прекрасен манастир – Мулдавският „Св. Петка“. Намира се на 7 км от Асеновград, възникнал в околностите на древен целебен извор. През Възраждането е бил богата библиотека с много стари и редки ръкописи, които по-късно били разграбени и унищожени. Към манастира е имало и килийно училище.

В манастира често отсядал Левски и дори е запазено скривалището му

Няма как да пропуснете и водопада "Лястовичи вир" - разходката е приятна и изпълнена с много красиви гледки, а до него се стига по десетките стъпала, изкопани от идващите тук хора. 

В близост е язовир "Сушица" - чудесно място за пикник. Наоколо се намира и конната база на атракционно селище Wild City. Там може да намерите и Старецът – вековно буково дърво, сред боровата гора. Има огромна хралупа и туристите си правят снимки.

Като стигнете до Лъки, има много възможности за нощувка, включително и на палатки, около които може да си напалите барбекю. 
Следващият ден отделете изцяло за трите места в Родопите, където чувството е за пълно опиянение. Дали се дължи на мистиката, на многото кислород или на прелестните панорамни гледки? Всеки намира отговор, след като посети Белинташ, Караджов камък и Кръстова гора. 

Смята се, че са били тракийски светилища, отразяващи вярванията на предците ни за света. Те приемали Кръстова гора като отражение на божественото, Караджов камък ги свързвал със света на мъртвите, а Белинташ – с този на живите.

Скалният масив Белинташ е място, обвито в безброй загадки и мистерии. Логичните обяснения за произхода на Белинташ се изчерпват с твърдението, че скалният масив е резултат от изригването на вулкан, чийто кратер е застиналият в съседния връх Караджов камък. Интересен факт е, че през зимата, докосвайки скалите, снегът мигновено се топи, като че ли все още пази топлината на лавата. 

На Белинташ компасът се обърква 

Смята се, че този феномен се дължи на силната магнитна аномалия в района. Преди време местните вярвали, че Белинташ е част от отбранителните съоръжения на тракийските племена, тъй като именно тук минавала границата между земите на одрисите и бесите. Една от легендите свързва скалния масив с Потопа. Според местните именно тук корабът на Ной намерил своя пристан. Едно от най-невероятните предания, свързани със скалното плато гласи, че на това място кацали кораби на извънземни цивилизации. Смята се, че странните знаци в скалата са звездна координатна система. Продължава да бъде естествена астрономическа обсерватория. 

Караджов камък

Там е имало древно тракийско светилище. Една легендите разказва, че точно в тази местност Караджа войвода е заровил несметни богатства, което е донесло нещастие за този, който го е намерил. Затова и всеки турист, който намери около мястото монета, я хвърля през рамо. Това е причината иманярите да бягат от Камъка. Друго предание пък описва как Караджов камък заедно с Белинташ са били космическа площадка, а при спускането си, НЛО се заклещило и останало там.

Най-мистичната местност у нас

където се вярва, че Господ влиза във връзка с всяка душа, това е Кръстова гора. Легендите разказват, че тук е скрит кръстът, на който е бил разпнат Исус Христос. Още никой не може да каже на какво се дължи целебната сила на Кръстова гора. Според геолози безспорното лечебно въздействие на района се дължи на гама-излъчванията, идващи от урана в недрата на Родопите.

4. Северен - Пловдив - Хисаря - Старосел

Този маршрут може да започне с разглеждане на щедро изографисаната църква в Труд и с посещение на пистата „Дракон“ в Калояново  
Стигате Хисаря, но трябва да знаете, че този град не може да бъде обиколен набързо. От най-дълбока древност та до наши дни, животът не е прекъсвал. Топлите минерални извори винаги са били притегателен център. 

Данни за живот тук има още от VI хилядолетие. По-късно тук се заселват траките. Император Диоклециан основава града в края на III в, опасан с мощна крепостна стена, за която се твърди, че тя е една от най-добре запазените в България. 

Разкрити са много масивни жилищни сгради, амфитеатър, бани, търговски съоръжения, добре изградена улична система. Към средата на V век градът е разрушен от хуните, после пак е построен и пак е разрушен. По време на Османското владичество там Левски създава революционен комитет, който изиграва важна роля в последващите борби за Освобождение. 

Символът на града са пауните

– на царственост, величие, красота. Може да ги видите край крепостта и в парка.

Паркът е със смешното име Маймун дере. По турско време през града преминавали много кервани с търговци и бил разпилян керван, превозващ маймуни. Топлата и мека зима тук, благоприятствала заселването и размножаването на няколко от тях. Маймуните се възпроизвеждали толкова много, че възникнало поверие, че това място е чудотворно и пренощувалите в парка млади невести забременявали. За жалост в една много студена и люта зима в края на ХІХ век, маймуните от парка измрели. 

Следва обиколка по изворите. “Момина Сълза” е най-впечатляващ. По турско време, красива българка била изпратена на клада. Обгърната в пламъците, от очите и се отделили две сълзи, капнали на земята и от това място бликнала лековита вода. Изворът бил наречен “Момина сълза“. 

Старите къщи също си заслужават внимание.
И разбира се, навсякъде оглеждате крепостната стена. Има по една порта от четирите стени, но безспорно най-впечатляваща е южната порта, през която е минавал пътят към Филипопол – наречен е “Камилите”. На това място през 1882 г. Иван Вазов е написал знаменитото българско стихотворение „Отечество любезно, как хубаво си ти!“.

Няма как да подминете Хисаря и най-вече Старосел. Вторият ден няма да ви стигне да посетите резиденциите, гробниците и кромлексите на траките.

Тракийският култов комплекс се състои от 6 храма и няколко царски погребения. Безспорно е археологическа сензация със световна слава. Четиньовата могила и уникалния храм. 

Единствената гробница-хероон с колонада

в могилата Хоризонт, под Четиньовата. Най-голямата мистерия – кой е владетелят вътре остава. Едни казва, че е великия одриски цар – Ситалк. Други че е най-мъдрият – Котис. Истината е, че това е най-големия тракийски царски комплекс с мавзолей
Наблизо са два мегалита. Момини гърди – Слънчеви двери. Скален мегалит, който според траките олицетворявала пътя на душата към отвъдното през пролуката между камъните, където се процеждат лъчите на залязващото слънце. Друго предание гласи, че това е вкаменена девойка, с отправен поглед към небесата, която била прокудена от близките си, след като се отдала на любимия си преди да се венчаят.

До него е светилището Гарванов камък. Мегалит от няколко скали, сред които се откроява основния “гарванов камък”, който като кула се извисява нагоре. При социализма 

армията е ползвала върха за мишена 

в бойно учение и той е бил сринат. Бил е обстрелван от полигон в близост до местния язовир.

Марковите камъни в с. Паничери също е изумително, камъните са светилища, посветени на Бог Зевс. през цялото І хил. пр. Хр.

Кромлехът в Чолакова могила е край с. Старо Железаре и е известен е като "Тракийска обсерватория". Той е с 24 каменни стълба, но са в ужасно състояние.

120 могили има между Старосел, Хисаря и Стрелча. Като, разбира се, обиколката е хубаво да завърши с Кози грамади, защото се твърди, че това е една от двете столици на тракийското Одриско царство. Другата, Севтополис, я няма – на дъното на язовир Копринка е. 

Стотиците могили не са безразборно насипани. Следват звездите на съзвездието Голямата мечка. 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай